Czy zmiana rozmiaru partycji systemowej jest bezpieczna?

Hej. Mam problem. Przed chwila sie połapalem, że jakieś 20 gb na systemową, to jednak trochę za mało. Oprócz niej mam „home”, która ma chyba ponad 200 gb. Chciałem więc sobie ująć za pomocą GParted z tej ostatniej na rzecz tej pierwszej. Nie wiem jednak czy to aby na pewno bezpieczne, a po drugie czy to w ogóle możliwe. W programie wygląda to tak:


Zaznaczając pierwszą i wybierając resize nie mogę jej poszerzyć o rozmiar nieużywany.

Musiałbyś zmniejszyć partycję rozszerzoną „extedned”, tak żeby wolne miejsce było przed „extended”. Czy to bezpieczne ? Gparted fajne sobie radzi ale może coś pójść nie tak. Np z jakichś powodów proces się wywali w połowie i zostawi Ci rozjechany system plików, przekraczający możliwości odzyskania. Jednym słowem zawsze kopa zapasowa całego dysku przed tego typu zabawą. Zrobisz ją np Clonezilla.

Dziś coraz częściej spotykam instalacje z jedną dużą partycją /. Jeżeli musisz mieć partycje, to zrób je na LVM - będziesz mógł dynamicznie zmieniać ich rozmiar w zależności od potrzeb.

Można to zrobić systemowo bez problemu. Po zmniejszeniu partycji systemową można powiekszyć o wolny obszar, zrobi to nawet bez wylogowywania.

mini partition tool zamiast systemowego syfu bo ten jest prymitywny (w sensie możliwości), na kilka razy nigdy nic mi nie uwalił i nie pogubił żadnych plików … przed operacją dobrze zrobić czyszczenie dysku (odkurzacz, cclenaer) żeby pozbyć się niepotrzebnych małych plików oraz defragmentację z optymalizacją (auslogic disk defrag portable dla przykładu)

Tylko jest tu mowa o Systemie GNU\Linux.

dzięki nie spojrzałem w nagłówek, mój błąd…

To podaj mu rozwiązanie a nie ■■■■■… bez sensu. Ze zrzutu widać 2 dyski, pierwszy systemowy, drugi jako home. Będzie to ciężko wykonać, sam nie wiem czy Gparded na to pozwoli. Innego rozwiązania jak „zabawa” z Gparted nie znam, za kolegami - zrób kopię swoich danych.

Po co skoro @Bradlee opisał dobre rozwiązanie, a kopia danych jest zawsze wskazana.

Ok. Koniec końców zrobiłem kopię plików i instalację od nowa, bo byłem ciekaw jak prezentuje się Zorin w porównaniu do Minta.:slight_smile: Ale dziękuję za podpowiedzi.