Czy zmienić operatora sieci?

(Idanox) #1

Ostatnio zastanawiam się nad zmianą operatora sieci co zostało spowodowane przez częste problemy w Multimedią w moim mieście np. bak internetu przez 3-4h lub wieczorem internet zwalnia do 300kbps-max 1mb. Poszukuje internetu do stacjonarnego komputera ale nie wiem czy np. Netia taki ma. Obecnie mam prędkość 6mb/s i płace 60zł. Czytałem fora i ludzie pisali że przez łącza TP mogę wyciągnąć max 10mb/s a jeśli chcę szybszy to muszę poprowadzić kable lub przez modem. Proszę o wszystko co wiecie na ten temat + jakieś opinie,sugestie,rady z góry dziękuje.

PS: słyszałem dobre opinie na temat Netii

(Kpc21) #2

Hm… Przecież TPSA to generalnie operator przewodowy, podobnie zresztą jak Multimedia. Niby jak ma działać bez kabli?

Może chodzi ci o sieć domową, służącą udostępnieniu łącza więcej niż jednemu komputerowi - ale to z samym łączem nie ma żadnego związku. Jeśli masz teraz router z Wi-Fi i nie jest on dzierżawiony od operatora, to możesz go nadal wykorzystywać w TP. Po Wi-Fi z osiągnięciem wysokich przepustowości faktycznie mogą być problemy, ale dotyczy to raczej sprzętu nieobsługującego standardu 802.11n - jednak zawsze kabel to kabel. Ale czy internet jest od Multimediów, czy od TPSA, nie ma tu żadnego znaczenia.

6 Mb/s (ludzie, pamiętajcie o wielkości liter, bo w jednostkach robi ona ogromną różnicę… mb/s to mili bit na sekundę!) za 60 zł to drogo - w TP taką przepustowość będziesz mieć w cenie czterdziestuparu zł (a nawet 10 Mb/s, jeśli linia taką uciągnie), jednak jeśli od TP nie weźmiesz też telefonu stacjonarnego, to do abonamentu będziesz dopłacać ok. 20-30 zł miesięcznie za utrzymanie łącza.

(fiesta) #3

To wszystko zależy od posiadanego przyłącza, obecnie od ponad pół roku posiadam właśnie Multimedię w pakiecie z TV i telefonem na łączu światłowodowym i posiadam pakiet 20 Mb/s i więcej. Wszystko działa stabilnie, przez pół roku była jedna półgodzinna awaria. Porozmawiaj z Multimedią o łączu światłowodowym, być może w najbliższym czasie będą ciągnąć w twoje okolice światłowód i wtedy zmiana operatora nie ma sensu. Poza tym obowiązuje cię umowa za której zerwanie przed czasem też trzeba będzie zapłacić karę umowną.

(Drobok) #4

Nie ma czegoś takiego jak milibit

Ja bym się skłaniał ku postowi fiesty, może być wina urządzeń operatora (ew linia jest zbyt obciążona), jeśli nie chcą z tym nic zrobić to sprawdź inne kablówki (vectra, upc), lub w ostateczności coś na łączu tp :slight_smile: W vectrze za 60zł miałbyś 40Mbps, a za 65 60Mbps (10x więcej niż to co masz obecnie) :stuck_out_tongue:

Zależy od odległości od centrali i ilości podłączonych do niej użytkowników

(Kpc21) #5

Czegoś takiego jak milibit nie ma, ale 1000 milibitów (albo, jak kto woli, 1024) już jest :). Poza tym używanie nieistniejących jednostek jest co najmniej dziwne.

Tyle że raczej się nie zdarza, by w jednym budynku działało kilka kablówek.

(Martin8731) #6

Vectra, UPC(+ew. okablowanie dawnego Aster) są w niemal każdym budynku. Często jest też Multimedia. Więc często jest po 3 listwy, trzech operatorów i jest wybór. Szkoda tylko że kablówki skupiają się wyłącznie na wysokich blokach.