Czy zwykłe RAMY pasują do kompa z RAMami ECC?

Hej! Tak jak wyżej napisane mam problem z pamięciami RAM. Obecnie posiadam hynixy 4x1GB DDR2 PC2-5300 667Mhz (ECC). Chciałem kupić np. takie ramy http://allegro.pl/nowa-pamiec-ram-8gb-ddr2-800mhz-4x2gbdual-kingston-i4964108481.html lecz nie wiem czy moja płyta główna obsługuje tylko Ramy ECC. Mój komputer to Dell Precision 490. Proszę o pomoc, bo RAM’U mi brakuje i nie wiem czy będą pracować  

 

KoorloPL, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

Podaj screen z CPU-Z portable zakładka SPD i Memory.

Pamięci ECC z korekcją błędów są stosowane w serwerach, w typowych komputerach nie będą działać. Te z aukcji to normalne moduły, bez ECC.

 

Pomijając fakt mieszania ECC z non ECC, to wg specyfikacji max 667Mhz a te z aukcji mają 800Mhz.

Jakby to był zwykły PC to raczej by działało. Niektóre mają ECC.

 

A tu bez testów nie zgadniesz, bo niekompatybilność może wyniknąć z błędnego odczytu przez Bios danych JEDEC.

Czyli, że RAMy bez ECC będą działały na płycie z ECC?

Przeczytaj moje ostatnie zdanie.

 

Tu nie chodzi tylko o czy ma ECC czy nie.

Okk nie odświeżyłem xd

Czyli wychodzi na to, że nawet gdybym kupił DDR 2 667Mhz bez ECC to nie będzie działało?

Pisałem abyś podał screeny, a tylko w kółko piszesz jedno i to samo. Pamięci ECC i bez ECC nie można mieszać ze sobą. Ten pierwszy typ jest sporo droższy.

 

Nie w tym problem. Ta płyta potrafi rozpoznać sama czy ma ECC, jak będą 4xECC i 4x bez ECC - to zadziała.

 

Problem polega na tym, że takie płyty czesto wymagają konkretnych kompatybilnych kości. Ich bios czasem nie pozwala zainstalować kości firmy KRZAK czy low price.

Dlatego nie wiadomo czy płyta odczyta prawidłowo JEDEC (specyfikacja pamięci).

 

 

Daj luz, żle czytasz, on już ma tam kości ECC a chce dołożyć bez .

Aha, już rozumiem… trudny wybór ale może dokupię takie? http://www.esus-it.pl/product-pol-94-Pamiec-RAM-2x-4GB-Dell-Precision-WorkStation-490-DDR2-667MHz-ECC-Fully-Buffered-DIMM-8GB-311-6325.html  

 

Co sądzisz na ten temat?

Weś kompa pod pachę idz do jakiegoś serwisu, niech sprawdzą jak się zachowa po dołożeniu zwykłych kości.

Te kości, które podałem wyżej są przeznaczone do tego modelu kompa. To może właśnie te kupię?

Samo ECC oznacza korekcję błędów,bardziej się liczy typ  pamięci a jest ich pare DDR1,DDR2,DDR3,musisz sprawdzić,który z tych typów obsługuje twój komputer i takiego typu użyć,liczy się też marka pamięci,aby nie kupić jakichś uszkodzonych z niepewnego żródła.Pamięci serwerowe mają zastosowania do serwerów,w komputerach domowych zwraca się uwagę na typ pamięci i opóżnienia

 

Drogie, ale jeżeli są przeznaczone do tego komputera, to powinny zadziałać bez problemu.

 

Niestety twój komputer to tzw. “stacja robocza”, gdzie właśnie znajdują się komponenty spotykane zazwyczaj w serwerach niż zwykłych komputerach domowych. I jak tak przejrzałem część internetu, to chyba niestety jest niemożliwe, aby do tej płyty głównej nie zastosować “zwykłych” pamięci - wszyscy piszą o kościach “Full Buffered” (!) z ECC.

A na pewno nie można ich “pomieszać”. Musiałbyś sprawdzić, czy zwykłe pamięci DDR2 zadziałają i ewentualnie wtedy wymienić wszystko na takie bez ECC.

@Wredotka

 

 

Niejadek - JEDEC

http://en.wikipedia.org/wiki/JEDEC_memory_standards

 

 

Niski nasz ten książę i z cenami nie ma nic wspólnego

 

Edit:

Zamiast JEDEC poprawniejsze byłoby użycie SPD, tak jak podają to programy typu Aida64/Everest, czy CPU-Z.

http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_presence_detect

 

Dzięki poprawiłem literówkę.

 

SPD - określa tylko ostatni standart kodowania o danych ramu, wcześniej było PPD a Aida czy CPU-Z wypisują błędnie SPD nawet jak dasz do analizy SDRAM. To rodzaj dostępu do danych a nie ich parametry.

 

JEDEC - określa stare typy i nowe pamięci. I tu właśnie są określone dane.

 

http://www.jedec.org/category/technology-focus-area/memory-module-design-file-registrations

 

Dlatego świadomie piszę JEDEC a nie SPD. SPD to po prostacku typ złącza. Każdy bios odczyta SPD (w typie swojego złącza) ale nie każdy potrafi obsługiwać konkretne JEDEC.

 

CPU-Z ma w tabelce JEDEC, to zakładka nazywa się SPD - ale jak już wyżej pisałem, dasz SDRAM i dalej będzie SPD a powinno byc PPD.

 

 

Moduł pamięci ma 1 SPD - wszystko tam jest, nawet producent. Ale może mieć nawet 5 JEDEC i to ma jego bios prawidłowo odczytać.

Dzięki za wyjaśnienie różnicy między SPD a JEDEC. Z czystej złośliwości przypomnę, że dalej piszesz JADEC zamiast JEDEC.

 

Z nie złośliwości odpowiem.

Tak działa funkcja Copy-Paste w połączeniu z lenistwem galopującym + jedno oko na 2 latkę co usilnie próbuje rozebrać laptopa przy pomocy młotka zabawki :slight_smile:

Ddr2 ecc serwerowe a nie serwerowe to zupełnie inna kość pamięci (nie wsadzić tego w ogóle w slot!) jak masz kości ecc to kup ecc tyle na temat. Ważne żeby wkładając je do stacji wkładać tak jak jest to opisane w instrukcji jak masz 2x4gb to nie mieszaj z np. 2gb i ważne żeby pamięci tej samej marki pracowały razem ze sobą w kanale. Powtarzam jeszcze raz pamięci do normalnego PC są do pc a serwerowe do serwera i stacji roboczej. To porostu inna kość!