Czym czyścić i dezynfekować płyty DVD?

Witam wszystkich,

Mam do was takie pytanie, może natury nie wprost komputerowej, ale na pewno z komputerami związaną. Mianowicie chodzi o to czym dezynfekować płyty DVD (czy CD - nie ma znaczenia). Najpierw myślałem o środkach do czyszczenia płyt, ale doszedłem do wniosku, że to może nie być wystarczająco mocne. Aktualnie myślę nad używaniem specjalnych płynów do dezynfekcji w ratownictwie (np. coś takiego tutaj: http://www.sklepratowniczy.pl/bhp_bezpieczenstwo/hand_sanitizer_25_saszetek_water_jel_srodek_do_dezynfekcji_rak lub to: http://www.sklepratowniczy.pl/bhp_bezpieczenstwo/hand_sanitizer_240_ml_water_jel_srodek_do_dezynfekcji_rak) tylko tutaj pojawiają się kolejne pytania - czy użycie alkoholu na płycie z nadrukami tych nadruków nie zniszczy (mam na myśli nadruki takie jak są na płytach z filmami zakupionymi w sklepie a nie zrobionymi na domowej drukarce) i czy taki preparat nie zmyje nalepek naklejonych na taką płytę? Wiem, że może dosyć dziwne pytanie, ale akurat mam manię czystości i jest to dla mnie rzecz ważna. Będę wdzięczny za wszystkie wasze odpowiedzi.

Domestosem je!

Żartuję, to co wymieniłeś powinno być OK i nie widzę powodu używać czegokolwiek innego, dobry jest płyn do szyb (sam używam i zdaje egzamin). Co do manii czystości to czas opakować płyty w ramki i kupić dysk na backupy tych płyt, wtedy będziesz miał pewność że są czyste. Najgorsza jest śmierć z nieużytkowania.

A co zamierzasz śniadanie z nich jeść, że aż dezynfekcja potrzebna ??

Woda, delikatny płyn do mycia rąk, czy naczyń i miękka ściereczka nie pozostawiając włosków czy smug do wysuszenia i tyle.

Nie polecam, ze względu na potencjalną możliwość zmatowienia powierzchni nośnika.

To mi się podobało :smiley:

Czyli wystarczy mi tylko ten płyn do mycia płytek i będzie super. No i wielkie dzięki. :smiley:

Jeśli mówisz o Domestosie, to wolałbym nie próbować. A już na pewno nie tym czarnym “zero kamienia”, bo to o ile pamiętam na HCl jest.

Nie wydaj pieniędzy na jakieś “środki” do czyszczenia CD/DVD.

Zawsze używałem do tego Ludwika (mała kropelka na płyte i rozmarować lekko i już).

Ja bym ich nie dezynfekował, a za to przechowywał w pudełkach - najbezpieczniej.

Też je tam przechowuje ale jak się jakaś ubrudzi to Ludwik w dłoń i smaruje.

Ściereczka z mikrofibry i płyn do mycia-jest kilka fajnych specjalnie do tego przeznaczonych,poza tym można też na sucho samą ściereczką,jeśli płyta nie wymaga jakiegoś specjalnego punktowego czyszczenia i nie powinno być problemu:)

No słuszna uwaga, trzeba z tymi środkami uważać :smiley:

Widzę, że dosyć popularny jest sposób z ludwikiem. Mam tylko jedno pytanie, ponieważ nigdy go nie stosowałem, czy to potem wkładacie pod bieżącą wodę z kranu i opłukujecie, czy bierzecie mokrą szmatkę, czy jest jakiś inny jeszcze sposób? Bo raczej wątpię, żeby sam ludwik wytrzeć do sucha.