Czym jest 3 generacja w telefonii komórkowej..?

Witam, niedawno dowiedziałem sie że w mojej szkole powstała sieć 3G… Chciałbym się dowiedzieć jakie to daje możliwości i czym to tak na prawde jest. Domyślam się że chodzi tu głownie o multimedia… Ale proszę o słowa wyjaśnienia :slight_smile: Im wiecej informacji tym lepiej ;]

wpisz w google sieć 3g

Wideo rozmowy, sieć 3G

Mój ulubiony temat:)

Tylko czegoś tu nie rozumiem;P

Tzn. masz na myśli że Twoja szkoła znalazła się w zasięgu sieci 3G czy że któryś z operatorów postawił nadajnik 3G (tzw. nodeB) na dachu w Twojej szkole?

Odsyłam również do tematu, tyle że dane w nim zamieszczone są na dzień dzisiejszy już trochę (nawet bardzo trochę:P) nie aktualne:

viewtopic.php?f=12&t=167100

Jeśli chcesz więcej info to pytaj;)

Na dachu szkoły postawili anteny…

No chce wiedzieć wszystko. Nie znam sie na telefonii komórkowej… Tzn. że np bez “zasięgu” (czy jak to zazwać) UMTS czy HSDPA nie da się prowadzić wideo-rozmów?? I co poza tym jeszcze umożliwia 3G? Wiem że to pewnie zależy od tego co może dany telefon, ale kilka przykładów by się przydało.

Oczywiście aby skorzystać z możliwości jakie daje nam telefonia 3G musimy posiadać telefon obsługujący co najmniej UMTS. Technologia ta w Polsce jak i całej europie pracuje na częstotliwości 2100MHz (ale są już przeprowadzane testy na częstotliwości 900MHz a telefony obsługujące tą technologie na częstotliwości 900MHz istnieją już a rynku od dawna). Jak wiadomo wraz ze wzrostem częstotliwości zmniejsza się propagacja fal a co z tego wynika sygnał rozsiewany z takiego nadajnika jest dość silnie tłumiony przez jakiekolwiek przeszkody (ściany, drzewa a nawet padający deszcz). Dlatego w obszarach gęsto zabudowanych zasięg od nadajnika najczęściej całkowicie zanika w odległości 1km. Maksymalny zasięg jaki może osiągnąć nadajnik 3G (nodeB) to 8km. Jednak przy sprzyjających warunkach znane są przypadki złapania zasięgu nawet w odległości 14km od nodeB. Należy również zwrócić uwagę na to że zasięg jednej komórki (jednego nodeB) nie jest stały w czasie. Zależy on głównie od ilości użytkowników zalogowanych aktualnie do danego nadajnika oraz od ilości przepływających danych w danym momencie. Czyli im więcej zalogowanych użytkowników lub/i im większe obciążenie danymi tym zasięg jest mniejszy. To tyle jeśli chodzi o samo takie bardzo ogólne zobrazowanie tej technologii.

Jeżeli chodzi o to do czego możemy to wykorzystać:

głównie technologia ta została stworzona do transmisji danych i tylko tak z początku była wykorzystywana. Technologia 3G zawiera w sobie m. in. technologie HSPA czyli HSDPA (downloading) i HSUPA (uploading). Technologia zaprojektowana jest tak że maksymalnie przewiduję transmisje danych na poziomie 14Mb/s. Obecnie wszyscy polscy operatorzy umożliwiają dostęp do mobilnego internetu z prędkością 7,2Mb/s (ale tylko w wybranych obszarach - nie w całej sieci 3G) oraz HSUPA do 1,9Mb/s (Plus) i 1,4Mb/s (Era) i niespełna 400kb/s (Orange).

Wideorozmowy - mogą być przeprowadzane tylko i wyłącznie w sieci 3G (dokładniej UMTS). Jako pierwszy wprowadził je (na polskim rynku) Plus równocześnie z komercyjnym odpaleniem swojej sieci 3G (wrzesień 2004r). Usługę udostępnił od razu wszystkim swoim abonentom (niepotrzebna była żadna wymiana kart SIM, mogli korzystać użytkownicy abonamentowi jak i pre-paidowi). Konkurencja zrobiła to dopiero po prawie roku od startu swojej sieci 3G a usługa była udostępniana początkowo tylko wybranym abonentom (start usługi w Erze i Orange to okolice marca 2005r). Aby przeprowadzić wideorozmowę potrzebne nam są dwa telefony obsługujące UMTS wraz z aktywowaną usługa wideorozmów oraz oby dwa telefony musza się znajdować w zasięgu 3G. W przybliżeniu wygląda to tak jak rozmowa przez kamerkę internetową. Opóźnienia są małe i jakość ogólnie dobra.

Sieć 3G pozwala w dużym stopniu rozładować ruch w sieciach operatorów. Często występuje przypadek gdy abonament posiadający telefon 2G/2.5G nie może wykonać połączenia z powodu przeciążenia sieci natomiast w tym samym miejscu i chwili abonent zalogowany do sieci 3G może dzwonić swobodnie. Dlatego warto posiadać telefon 3G zwłaszcza na dużych imprezach kiedy to operatorzy maja problem z przeciążeniami sieci.

Pionierem telefonii 3G na polskim rynku chce zostać Play, który to buduje swoją sieć w oparciu tylko o nadajniki 3G, zresztą ma wykupioną koncesje tylko na sieć 3G i nie zamierza starować w przetargach na inne częstotliwości (1800MHz i 900MHz). Obecnie największym zasięgiem technologii 3G może poszczycić się Plus.

wielkie dzieki!! własnie o to mi chodziło;] dowiedziałem sie co najważniejsze. I jeszcze jedno mam pytanko… Jeśli założymy że jestem w zasięgu 3G Plusa to rozumiem że abonenci np Ery nie mogą z tego korzystac…?

nie