Czym jest technologia Ajax?


(Piotr Wiernicki) #1

Od niedawna prowadzę sklep internetowy wraz z dziewczyną. Strona została wykonana w jednym z serwisów do tworzenia stron. Jest tam napisane, że strona wykonana jest w technologii Ajax i w html5.


(Dimatheus) #2

Piotr Wiernicki , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(dr.boczek) #3

i napisz do czego zmierzasz, co chciałbyś ewentualnie zmienić bo rozumiem że strona dziala prawidłowo.

 

AJAX - możliwość wymiany danych między przeglądarką a serwerem bez przeładowania strony.


(Piotr Wiernicki) #4

Pytam czysto profilaktycznie czego mogę się spodziewać, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Strona działa prawidłowo choć czasem jest problem z linkami ze względu na tę technologię Ajax (w url pojawiają się różne znaczki).

Dzięki za odpowiedź!


(kowgli) #5

 

Sam AJAX (czyli jak wspomniał kolega wyżej pobieranie/wysyłanie danych z serwera w tle) nie ma żadnego wpływu na adres strony. Jeśli już to winna może być implementacji. Np. ktoś dodał link na zasadzie <a id=“dodajZamowienie” href="#">Dodaj zamówienie</a>. Sama logika obsługiwana jest po stronie kodu (JS), ale ktoś zapomniał dodać .preventDefault(), przez co każde kliknięcie dodaje znak ‘#’ do adresu. To oczywiście tylko przykład, ale to pewnie coś takiego. Nie ma to jednak żadnego związku z AJAX. Dokładnie to samo byłoby bez użycia AJAX’a.


(Drobok) #6
<a id="dodajZamowienie" href="#">Dodaj zamówienie</a>.

Ta a taki link w google nie istnieje. Doucz się nim chcesz pisać strony w ten sposób.

Co do samych linków, 520 to spacja, linki zawierające spację będą posiadały w sobie taki właśnie ciąg znaków

? oddziela url od argumentów przesyłanych metodą GET, możesz je wyeliminować, poczytaj o przyjaznych linkach / seo url

poprzedza kotwicę, w sensie link do danego diva

Standardy standardami, jak pisał nieogar to możesz mieć problemy z pozycją w wyszukiwarkach, tym bardziej że automaty idealne nie są.


(kostek135) #7

Więc tak, krzaki jak to nazywasz będą i nie ma to nic wspólnego z Ajax cz HTML5. Ktoś wyżej już napisał, co znaczy każdy z nich.