Czym mniejsze opóźnienia - kablem czy bezprzewodowo [WiFi]?

(pawelek5) #1

Witam,

Ciekawi mnie, czym są mniejsze opóźnienia - łącząc się z siecią poprzez kabel czy bezprzewodowo [WiFi] ?

Ja wiem, że to są jakieś mikrosekundy, ale jednak zawszę coś ;D

(berkley) #2

Zdecydowanie kabel. Wifi wprawdzie wygodniejsze, ale połączenie jest mniej stabilne oraz podatne na zakłócenia a tym samym większe opóźnienia.

(Pampali) #3

Sam nośnik nie ma znaczenia, teoretycznie w obu sygnał jest propagowany z prędkością światła. Opóźnienia nie wynikają z samej natury nośnika tylko z dodatkowych operacji jakie trzeba z sygnałem wykonać, w przypadku WiFi jest ich więcej. Ponadto w WiFi jest większe prawdopodobieństwo pojawienia się zakłóceń a więc luk w strumieniu informacji które trzeba odbudować co zajmuje chyba najwięcej czasu bo często trzeba przesłać pakiet ponownie.

W praktyce, jeżeli nie zamierzasz za pomącą sieci sterować pociskami manewrującymi, lub innym procesem przemysłowym w czasie rzeczywistym to opóźnienia w WiFi nie mają znaczenia. Tyle że w procesach przemysłowych stosuje się i tak specjalne rozwiązania, np protokół CAN Bus który może śmigać również po WiFi.

(MrBeckham666) #4

jak np masz wi-fi i nie ma żadnych zakłócen i oczywiscie siła sygnału jest bardzo dobra to bedzie to mniej wiecej to samo co kabel.

rozumiem że chodzi ci np o PING w grach.

jeżeli masz dobry router bezprzewodowy i dobry zasieg i nie ma wielu sieci w zasiegu to wi fi nie powinno mieć opuźnień.

-- Dodane czwartek, 11 kwietnia 2013, 16:09 --

ale teoretycznie kablem lepiej bez problemów bez zakłóceń:smiley:

(pawelek5) #5

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, szczególnie Pampali , bo dodatkowo mi obszernie wytłumaczył, dlaczego WiFi jest lekko wolniejsze niż połączenie przewodowe.