Czym mogę edytować plik .dat?


(Ziom1209) #1

Otóż chciałbym stworzyć mod do gry, która mało zajmuje.

Jest to gra karciana.

Chciałbym zmienić wygląd kart, lecz w folderze "cards" jest tylko plik z rozszerzeniem .dat oraz folder, w którym jest również plik .dat .

Czym mógłbym je otworzyć i edytować ?

Bardzo proszę o pomoc, jestem w tym nowy !

(tak btw, mój skype: scswkjp )

Proszę pomóżcie !


(Spectatorx) #2

Pliki .dat to zazwyczaj albo pliki tekstowe albo filmowe.

Z tego co opisujesz może być to też jakieś archiwum z rozszerzeniem zmienionym na .dat i w takim przypadku możesz spróbować je otworzyć winrarem albo 7-zipem.


(nnick) #3

Powiedziałbym że na 100% jest to własny wewnętrzny binarny format pliku i nic z tym bez posiadania pełnej specyfikacji formatu i dość dużej wiedzy programistycznej nie zrobisz


(Hitm3n) #4

nnick - niekoniecznie trzeba posiadać dużą wiedzę programistyczną - nie wiem, czy wiesz, ale w grze GTA San Andreas również były pliki .dat, które edytowało się notatnikiem /dowolnym innym edytorem tekstu/, a w nich umieszczone były na przykład dane dotyczące sterowności i wyglądów samochodów - więc nie znając się totalnie na programowaniu można było podrasować sobie najsłabszy samochód patrząc jedynie na wartości innych pojazdów.

Według mnie jest to plik z możliwością otworzenia przez notatnik - spróbować nawet jeśli nie zaszkodzi ;-). W najgorszym razie zobaczysz krzaczki i inne dziwne znaczki.


(nnick) #5

Zależy od programisty, to że było tak w GTA nie znaczy że wszędzie tak będzie. Biorąc pod uwagę że Wojciex152 chce sobie zmienić wygląd kart musi pracować z plikami binarnymi a nie tekstowymi. A co w tych plikach siedzi to może tylko autor aplikacji wiedzieć. Może to być skompresowane ZLibem, GZipem, może sam utworzył przez serializację danych, może to być własny “system plików”


(Hitm3n) #6

Nie mówię, że będzie wszędzie, bo sam się z krzaczkami w .dat spotkałem, wiem, że to nie reguła ;-).

Ta zmiana obrazków kart może być równie dobrze zakorzeniona jako linia “C:/Users/[nazwa]/…”, a może być też w drugim pliku dat :wink:


(Ziom1209) #7

ani win rarem ani 7zipem tego nie mogę otworzyć. jak notatnikiem to są krzaczki. chyba muszę sobie moda darować ;(


(cinkibolek) #8

Może byś napisał konkretnie co to za gra, bo pliki .dat mogą oznaczać cokolwiek. Wtedy może ktoś kto coś podobnego w tej grze robił będzie wiedział.