Czym obniżyć takowanie kości RAM DDR2 z 800mHz do 667 lub533

Witam

mój stary komputer idzie w dobre ręce, jednak jest w nim tylko 512mb ramu, który pracuje w 533 mHz

Mam w domu Kingstona 1GB 800Mhz PC2-6400 CL5 i chciałbym go zamontować do płyty, która obsługuje pamięci tylko do 667 mHz

Jak w łatwy sposób obniżyć taktowanie nowej pamięci z 800mHz do 667 lub 533 mHz ?

Niestety w BIOSie nie mam takiej opcji.

Płyta główna to Gigabyte VM900M

Prosiłbym o pomoc.

Po podłączeniu kość sama powinna obniżyć taktowanie, zwykle w SPD jest zapisanych kilka trybów pracy PC-6400 zwykle ma zapisane jeszcze 667/533.

Nie obniża, komputer się resetuje, zawiesza na tej kości - po włożeniu starej jest OK tylko jak zawsze wolno :wink:

ja mam 2 gb kingston 1x1 gb 667mhz chcesz to ci sprzedam 11454321 gg

dzięki, nie potrzebuję bo te mogę wymienić.

Chce dzisiaj oddać komputer bo dzieciaki już czekają na niego tydzień i się doczekać nie mogą :expressionless:

Wchodzisz do BIOS’u i klikasz ‘F1’ - włączą się dodatkowe opcje

Tu nie chodzi o pamięć (bo ta akurat znajduje się na liście QVL), lecz o procka. Jeśli ten który jest na płycie nie pracuje z magistralą 1066/800 MHz, to nie ma takiego dzielnika który pozwoliłby ustawić pamięci wyżej niż 533 MHz. To i tak nie wyjaśnia dlaczego po włożeniu pamięci 800 MHz komputer “świruje” - można jedynie podejrzewać, że kości się “gryzą” i nie będą współpracowały - ale nie ze względu na inne taktowanie (i tak obowiązuje zasada najsłabszego ogniwa), lecz ze względu na inną organizację banków pamięci.

Procesor to Inter C2D E4300 1,8Ghz i płyta główna Gigabyte VM900M.

Teraz podczas restartów pokazuje pamięć jako 667mHz ale komputer dalej świruje, są restarty, komunikat o odzyskanej sprawności po poważnym błędzie plus programy się wysypują.

W biosie pod f1 mam tylko general help i nic więcej.

Powiem szczerze, że ten komputer to masakra pod względem dokładania komponentów i odnalezienia dobrych sterowników do niego.

Dodane niedziela, 28 sierpnia 2011, 15:19

Jeszcze dodam tylko, że stara kość GoodRamu jest znacznie szersza od tej nowej Kingstona.

Aha, nie dokładam tej kości do starej tylko wymieniam starą na nową.

CTRL + F1

Wybacz, źle zapamiętałem :smiley:

Po naciśnieciu w BIOSie CTRL+F1 nic się nie dzieje.

Nie mam pomysłu jak rozwiązać ten problem.

Teraz składałem dla siebie komputer pierwszy raz w życiu, niektóre komponenty z różnych sklepów i wszystko chodzi bez zająknięcia, a tutaj tylko dokładam RAM i takie rzeczy…

Google milczą w tej sprawie :expressionless:

http://www.vista.pl/porady/1710_jak_akt … _bios.html

Poczytaj tutaj :slight_smile: