Czym otworzyć szablon okładki PDF lub EPS?

Mam szablon okładki zapisany w 4 formatach: PDF, EPS, InDesign i QuarkXpress. Do wyboru. Który program poradzi sobie z tym najlepiej? Sprawdziłem kilka z nich. Musi być darmowy do użytku komercyjnego. Zaznaczam, że nie mam Ghostscriptu.

OpenOffice.org 3.2.1 Draw

Wczytuje plik PDF, ale jest niekompletny - nie ma kodu kreskowego i innych ważnych elementów. EPS nie ruszy. Bardzo przyjemnie się w nim pracuje, ale zaokrągla liczby dziesiętne do 2 miejsc po przecinku (to pewnie nie jest istotne).

Scribus

Bez Ghostscriptu nie ruszy. Kiedyś miałem bibliotekę, ale Scribus zawieszał się podczas importu. Może nowsza wersja sobie poradzi, ale nie chcę bez potrzeby instalować dodatkowych programów typu Ghostscript.

Inkscape

EPS nie załapał, ale bezbłędnie wczytał PDF. Korzysta z biblioteki cairo. Niestety, jest bardzo powolny, zjada dużo pamięci RAM i ma mniej opcji dotyczących tekstu i osadzonych grafik rastrowych niż OOo Draw i Scribus. To bardzo dobry program do edycji grafiki wektorowej SVG, ale do DTP i okładek (właściwie to też grafika wektorowa) nadaje się gorzej. Poza tym DPI = 90 i nie da się tego zmienić.

GIMP

Wymaga Ghostscriptu. Jest na ostatniej pozycji, bo to program do grafiki rastrowej.

Czy istnieją inne programy, które radzą sobie dobrze z PDF / EPS albo ułatwią ich import w innych aplikacjach?

Teraz kilka pytań:

  1. Czy w OOo Draw da się zmienić wartości CMYK? Jeśli nie, to w czym?

  2. Jak przyspieszyć Inkscape? Zoom to koszmar szczególnie gdy osadzę duże grafiki 300 DPI.

  3. Czy da się użyć innej biblioteki podczas importu PDF/EPS do OpenOffice lub Scribusa?

  4. Jeżeli skonwertuję EPS/PDF do PNG, w jakiej rozdzielczości wstawić, by zachować szczegóły?

Powiedz mi co ty z tym szablonem chcesz zrobić?

Chcę go otworzyć i narysować na nim okładkę :slight_smile:

Może to nie jest najlepszy sposób, ale gwarantuje spójność elementów. W przeciwnym razie musiałbym zapisać samą okładkę (bez szablonu) osobno, a potem umieścić ją w innym programie na szablonie. Czy ja wiem, że tak łatwiej?

Szablon ma duże wymiary. Jest w nim wydzielone miejsce na okładkę.

Nie do końca kapuje w czym chcesz to zrobić i co potem zrobić, wydrukować? Na drukarce, w drukarni? Czego to jest okładka?

Ogólnie do wektorówek tylko Scribus jest darmowy. Ani Corel, Illustrator czy InDesign, ze o Quarku nie wspomnę nie są darmowe. Szablon możesz sobie skonwertować w Scribusie do JPG i na nim rysować w Gimpie np. a szablon wysłać osobno.

Problem rozwiązany.

Zainstalowałem Ghostscript. Scribus w wersji rozwojowej SVN perfekcyjnie wczytał plik EPS. OpenOffice wczytuje EPS jako metaplik, a w zaimportowanym PDF-ie jest chyba wszystko oprócz kodu kreskowego (można go właściwie przekopiować z Foxit Readera).

Jeśli ma być darmowy to tylko Inkscape. Niestety Incape oryginalnie powstaje pod Linuxa, jego port na Windę ma sporo drobnych

mankamentów i do komfortowej pracy wymaga minimum 2-3 GB ram. Za to rewelacyjnie radzi sobie z importem/eksportem PDF’ów, ma bardzo duże możliwości (poszukaj sobie tutoriali a się przekonasz), naprawdę nie wiele ustępuje Ilustratorowi. Aby go przyśpieszyć:

  1. Zaznacz wszystkie obiekty i wybierz: Ścieżka > Uprość. Uwaga, czasem ta funkcja może doprowadzić do zmiany kształtu obiektu.

  2. Przenieś nie edytowane / nie istotne obiekty / ścieżki do innej warstwy i ukryj ją.

  3. Nie używaj w oknie “Wypełnienie i kontur…” funkcji: rozmycie (blur), ewentualnie wyłącz ją na czas edycji.

  4. Zapisz plik do SVG, zamknij Inkscape i uruchom ponownie.

Jeśli chodzi o format EPS to ten format możesz otworzyć w Programie Adobe Ilustrator.