Czym przenieść/sklonować system na drugi dysk?

@wasabi1084

Misiaczku

mów jak patrzysz w lustro. Dodaj do tego „megalomana”.

A także…

idź do lekarza bo z główką „coś nie tak” słaba wydolność albo problemy z osobowością.

może terapia jeszcze zadziała.

Nie pisz o swojej pomocy bo ludzie umrą ze śmiechu i będziesz ścigany za morderstwo :rofl:

Nie napisałeś nic czego bym nie wiedział i czego bym nie planował.
Rozumiem że można napisać raz - „na wszelki wypadek” ale powtarzanie kilkukrotne wpisów w stylu „mogą być problemy” to spam. Nie oczekuję że ktoś mi da 100% gwarancji sukcesu ale są programy które dają takie możliwości a inne nie.
Nie ogarnąłeś prostej kwestii że nie mogę podłączyć dwóch m2 bo mam tylko jedno gniazdo w laptopie. Tak w laptopie. Tylko teraz w majty nie zrób. Dlatego muszę zrobić „przystanek” na 3-cim dysku.
Akurat mam 1 ale częściowo zajęty HDD.

Podtrzymuję:

I na koniec jeszcze bezczelnie przychodzisz mnie wyzywać.
Twoje wpisy są bezużyteczne.
Nie pisz już w tym temacie bo go nie ogarniasz

nie polecam Clonezilli bo nie klonuje 1:1. Sprawdzilem kilkukrotnie na roznych „dziwnych” systemach i systemach plikow. Przy systemach maszynowych opartych na jakis dziwnych UNIXowych dystrybucjach takie kopie w ogole nie uruchamialy sie na maszynach i utykały na biosie z informacja brak systemu.
Najlepsza rzecza do klonowania jest program dd w linuxie. Polecam odpalic sobie jakas dystrybucje typu Ubuntu nawet live z pendraka i uzyc. Jedna komenda na kopiowanie, jedna na przenoszenie na nowy dysk. Działa za kazdym razem. Krotka instrukcja do tego:

sudo -i - logowanie do roota bez hasła (live usb)
ls- zawartość folderu w którym się znajdujemy
pwd - scieżka folderu w jakim się znajdujemy
cd - folder niżej
cd (nazwa folderu) - wchodzenie do folderu
fdisk -l -informacje o dyskach i partycjach

KOPIOWANIE DO PLIKU:

dd if=(sciezka karty pamieci/dysku) of=(sciezka gdzie zapisac plik/nazwapliku.img) status=progress

KOPIOWANIE Z PLIKU NA KARTE:

dd if=(sciezka pliku/nazwapliku.img) of=(sciezka karty pamieci/dysku) status=progress

Tak podepnę się pod temat i zapytam: jak przenieść cały system Windows 10 na laptop ( klucz systemu również) by później aktualizować do Windows 11 a może jednak kupić laptop bez systemu i przenieść 10 czyli całą partycję, z tym że tam jest dysk M.3 PCIe Którą opcję koledzy proponują?

Klucza się nie przenosi. Gdy system połączy się z internetem, porówna nr płyty głównej, jeśli się zgadzają to się aktywuje automatycznie.

Klonowanie ma sens przy zmianie dysku.

Ja kiedyś tak przenosiłem ale znalazłem coś takiego; Jak przenieść Windows na inny komputer | Eurogamer.pl
Tylko się zastanawiam czy to wszystko potrzebne jak tam kolega opisuje. Zwróciłem się za zapytaniem do kolegów z DP czy nie ma sposobu łatwiejszego i nie tak skomplikowanego. Wiem że teraz kupując nowy laptop jest zainstalowany system ale można kupić bez systemu o 500,- taniej skoro mam legalną 7 to chyba można ją wykorzystać, którą mam obecnie na PC uaktualnioną do 10. a kupiłem to też nie mała kasa.

System operacyjny który chcesz sklonować jest poprzez sterowniki „przywiązany” do sprzętu na którym jest zainstalowany.
Jeśli wykonasz klonowanie na inny dysk i zamontujesz go na całowicie innym sprzęcie, nowszym, wymagajacym sterowników które sa niekompatybilne z poprzednim sprzętem, to systemu nie uruchomisz.
Najlepsza metoda jest ponowna instalacja systemu na nowym sprzecie i jego aktywacja.

Czytaj

Dziękuję za podpowiedzi jak wynika z podpowiedzi najlepszą metodą będzie nowa instalacja. Pewna i bezpieczna.

Tak, to jest najlepszy sposób :ok_hand: