Czym różni się dystrybucja kubuntu cd od dvd

(haker146) #1

Witam mam następujące pytanie czym różni się dystrybucja kubuntu cd od dvd oprócz rozmiaru, co dystrybucja dvd zawiera więcej, którą opłaca sie siągnĄĆ

(marcin82) #2

Wersja CD ma podstawowe pakiety (ale w zupełności wystarczające do działania systemu typu Desktop). Wersja DVD natomiast może mieć trochę więcej programów w standardzie, ale działać także jako podręczne repozytorium.

Skoro i tak po instalacji zalecana jest aktualizacja systemu, to po co ściągać i instalować wersję DVD z masą nieaktualnego i w sumie niepotrzebnego sofru. Instaluj wersję CD - dodatkowe programy znajdziesz w repozytoriach online.

(roobal) #3

Z tego co mi wiadomo to akurat w przypadku Kubuntu na CD nie ma np. Firefoksa, w Ubuntu nie ma obecnie Gimpa, natomiast na DVD te i inne programy powinny być dostępne.

Co do aktualizacji to najczęściej są to aktualizacje bezpieczeństwa, aktualizacje jądra, rzadko zdarzają się aktualizacje samych programów, szczególnie tych multimedialnych, więc sens pobierania dvd jest :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Jacob) #4

Powiem szczerze, że ja i tak jestem zwolennikiem "im mniej tym lepiej". Dla mnie w Ubuntu mogłoby nie być np. OpenOffice - bo szczerze mówiąc to i tak wielu użytkowników korzysta z alternatyw. Ja osobiście na Linuxie używam AbiWorda, który działa dużo sprawniej, jest prostszy w obsłudze od OpenOffice Writera.

Dlatego myślę, że system w wersji CD spokojnie wystarcza - przecież całe oprogramowanie możesz zawsze pobrać z Internetu.

Płyty DVD są chyba dla użytkowników którzy nie mają dostępu do tej globalnej sieci. W takim wypadku na płycie znajduje się dużo programów i w razie potrzeby mogą z niej zainstalować daną aplikacje.