Czym różni się dystrybucja kubuntu cd od dvd

Witam mam następujące pytanie czym różni się dystrybucja kubuntu cd od dvd oprócz rozmiaru, co dystrybucja dvd zawiera więcej, którą opłaca sie siągnĄĆ

Wersja CD ma podstawowe pakiety (ale w zupełności wystarczające do działania systemu typu Desktop). Wersja DVD natomiast może mieć trochę więcej programów w standardzie, ale działać także jako podręczne repozytorium.

Skoro i tak po instalacji zalecana jest aktualizacja systemu, to po co ściągać i instalować wersję DVD z masą nieaktualnego i w sumie niepotrzebnego sofru. Instaluj wersję CD - dodatkowe programy znajdziesz w repozytoriach online.

Z tego co mi wiadomo to akurat w przypadku Kubuntu na CD nie ma np. Firefoksa, w Ubuntu nie ma obecnie Gimpa, natomiast na DVD te i inne programy powinny być dostępne.

Co do aktualizacji to najczęściej są to aktualizacje bezpieczeństwa, aktualizacje jądra, rzadko zdarzają się aktualizacje samych programów, szczególnie tych multimedialnych, więc sens pobierania dvd jest :slight_smile:

Pozdrawiam!

Powiem szczerze, że ja i tak jestem zwolennikiem “im mniej tym lepiej”. Dla mnie w Ubuntu mogłoby nie być np. OpenOffice - bo szczerze mówiąc to i tak wielu użytkowników korzysta z alternatyw. Ja osobiście na Linuxie używam AbiWorda, który działa dużo sprawniej, jest prostszy w obsłudze od OpenOffice Writera.

Dlatego myślę, że system w wersji CD spokojnie wystarcza - przecież całe oprogramowanie możesz zawsze pobrać z Internetu.

Płyty DVD są chyba dla użytkowników którzy nie mają dostępu do tej globalnej sieci. W takim wypadku na płycie znajduje się dużo programów i w razie potrzeby mogą z niej zainstalować daną aplikacje.