Czym różni sie linux Mint od Ubuntu

Jak w temacie chciałem spytać czym sie różnią te 2 dystrybucje :slight_smile: może napisze klarownie w pkt moje pytania :lol: .

1. Czy Mint ma taka sama stabilność co Ubuntu?

2. Czy ma podobne efekty graficzne co Ubuntu(falujące okienka itp)

3. Czy komendy typu “sudo apt get install” …sa inne na Mint?

4. Czy te programy będą działać na Mint bez problemów jeśli zainstaluje je z “dodaj/usun program”(jesli cos takiego w Mint istnieje)

Przeglądarka - Firefox

Program pocztowy - Thunderbird

Pakiet biurowy - OpenOffice

Odtwarzacz audio - Amarok

Odtwarzacz video - , SMplayer

Komunikator - Pidgin, Skype

Manager pobierania plików - KGet

Nagrywanie cd - K3b

Grafika - Gimp, KolourPaint

Antywirus - !Avast

Firewall - FireStarter

Klient p2p - aMule, Ktorrent

Przeglądarka komiksów - Comix

Emulatory - Wine, WineDoors

Inne - Automix. GStreamer

5. I ogólnie czy funkcjonalność jest taka sama jak Ubuntu bo bardzo sie do niego przywiązałem (ogólnie do Gnome) ale podoba mi sie estetyka Minta

I ostatnie :slight_smile: czy jest w pełni spolonizowany?

Wejdź na główną stronę DP, w wyszukiwarkę wpisz Mint , zaznacz żeby szukało w aktualnościach i czytaj.

Mint to upiększająca nakładka na Ubuntu + jakieś funkcje.

1.tak

2.tak

3.tak

4.o Avast na Linuxa nie słyszałęm.

5.Minta miałęm 2h i wywaliłęm na rzecz Ubuntu 7.10.

Pozdrawiam.

Co prawda czytam trochę informacji na stronie twórców (z trudem)ale liczyłem na wypowiedz użytkowników lub testerów tego systemu bo wydaje mi sie ze wypowiedz kogoś kto używał jest cenniejsza niż przeczytanie artykułu :oops:

A czy Linux Mint został już spolonizowany?

  1. system ogólnie równie stabilny jak ubuntu. Mam jedynie lekkie zastrzeżenia do programu mintupdate. Jakoś dziwnie mi działał.

2)tak

3)komendy są takie same

4)w mint niema takiego “dodaj/usuń” jak w ubuntu. Jest za to portal software. Tak te programy zainstalowane w systemie będą działać.

5)tak funkcjonalność jest taka sama jeżeli nie większa. Szczególnie dzięki mint menu. Mogli by to wprowadzić w ubuntu lub ogólnie gnome bo według mnie szalenie funkcjonalne.

  1. Niestety w systemie występują elementy bądź niektóre napisy szczególnie w developerskich narzędziach po angielsku. Ale to nie problem bo jest tego naprawde niewiele.

Wypowiadam się na podstawie mniej więcej 24 godzinnych doświadczeń z wersją main Daryna.

Jest, sam go testowałem :slight_smile: Ale po co mi antywirus ?

Pozdrawiam!

Plichu jestem ogromnie wdzięczny za odpowiedz :mrgreen: ale mam jeszcze jedno pytanie jeśli niema “dodaj/usuń” to na jakiej zasadzie instaluje sie programy(w tej najłatwiejszej opcji) :oops:

roobal antywirus jest mi niezbędny ponieważ tylko ja na swoim osiedlu używam(a w Kaliszu pewnie nikt) GNU/Linux a nie chciałbym zarażać kolegów

Programy możesz instalować na kilka sposobów :wink:

  1. poprzez terminal poleceniem sudo apt-get install

  2. poprzez graficzną nakładkę na apt-get’a o nazwie synaptic (znany z ubuntu)

  3. poprzez “software portal”. Masz na stronie

http://linuxmint.com/software/?sec=categories&release=2

Różne kategorie. Wybierasz program który ci sięspodoba i klikasz na “install now”. Wyświetli się monit o zapisanie pliku zkońcówką “mint”. Należy go otworzyć bezpośrednio ze strony bez zapisywania. W ten sposób (przynajmniej w firefoksie, nie wiem jak jest ze skojarzeniem plików w innych przeglądarkach) odpali sie instalator danego programu :slight_smile:

  1. Możesz instalować programy poprzez ich kompilacje :slight_smile: Ale to zbędne w dystrybucjach o tak pokaźnym repo jak ubuntu :slight_smile:

Pilchu jeszcze raz dziękuje za odpowiedz :slight_smile: będę musiał dziś ściągnąć i zainstalować :slight_smile: ale to dopiero pa pracy

jeszcze raz wielkie dzięki :lol:

PS.poprawie na polskie znaki po pracy bo teraz pisze z Live cd Ubuntu 7.04