Czym różni się NTFS od FAT32

czym to się właściwie różni? Jak przeciętny użytkownik odczuwa tą różnicę? który lepiej wybrać? (twardy tylko 9 GB)

W największym możliwym skrócie:

FAT32: szybszy niz NTFS

NTFS: bezpieczniejszy i stabilniejszy od FAT32

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=18616

FAT32

NTFS

wiki.pl

różnica hmmm

jak pójdziesz z dyskiem do kolegi a ty będziesz miał NTFS a on FAT i kolega na dodatek będzie miał starszego windowsa np 98 lub Me (mało prawdopodobne:P) to on nie wykryje twojego dysku bo starsze windowsy nie widzą NTFSów, warto wspomnieć że jak by ten sam kolega przyszedł do Ciebie z dyskiem to twój windows zobaczył by jego dysk :slight_smile:

a duga to taka że jak korzystasz w kilka osób z komputera np win XP i każdy ma swojego użytkownika to na FAT każdy może zobaczyć co ty masz tam w swoim profilu grzebie po całym dysku a na NTFS nie może zerknąć bez odpowiednich uprawnień czyli hasła do profilu jest taka blokada

Jak dla kogo - pod linuxem widac wszystko , nawet ukryte pilki systemowe

@mareksolak:

Pod Windows też Administrator może wszystko, wystarczy przejąć plik na własność/dodać uprawnienia sobie. Ale jak się pliki zaszyfruje z użyciem EFS to nie będzie tak łatwo.

FAT32 jest ponoć szybszy od NTFS, ale w praktyce z tego co widziałem, to różnica jest dosłownie minimalna. A NTFS oferuje uprawnienia, co przy dobrze skonfigurowanym systemie jest niezłą obroną antywirusową oraz dziennikowanie, co częściowo zabezpiecza przed nagłą utratą danych.

kolega pytał:

więc tak na chłopski rozum wytłumaczyłem bez zagłębiania się w co może być :slight_smile:

Przenosiłeś kiedyś dane w obrębie jednej partycji na FAT?

Uważasz, że jest to szybsze niż pod NTFS?

Oczywiście że FAT32 jest szybszy i wszystkie testy na to wskazują. Poszukaj na google.

Przykładowe cytaty:

Oczywiście nie jestem zwolennikiem FAT32 ponieważ elastyczniej pracuje się na NTFS ale piszę tylko jakie są fakty.

A skąd te cytaty pochodzą ?? Jakieś źródło ??