Czym różni się pamięć SDRAM od DRAM?

Witam :slight_smile:

Czytałem ostatnio artykuł w Wikipedii o pamięciach SDRAM (czyli np. DDR, DDR2, DDR3) jak i o pamięciach DRAM. Według Wikipedii, DRAM to:

A SDRAM to:

Widać, że opisy są takie same. Ale skróty już nie. SDRAM to: Synchronous Dynamic Random Access Memory, a DRAM to: Dynamic Random Access Memory. Różnią się więc tylko przedrostkiem Synchronous w SDRAM, który można przetłumaczyć np. na synchroniczny. Więc jaka jest różnica pomiędzy nimi :?:

PS. Pamięć DRAM jest pamięcią dynamiczną, tak samo jak SDRAM (w skrócie SDRAM też występuje słowo Dynamic), więc zakładam, że to SDRAM, to jej jakby ulepszona wersja… :?:

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Pamięć synchroniczna - Taktowana zegarem FSB magistrali procesora. Nie ma żadnych “pustych” niezsynchronizowanych taktów, ponieważ pamięć pracuje dokładnie tak jak FSB.

DRAM - pamięć dynamiczna - jest to pamięć RAM, czyli może być SDRAM, DDR SDRAM, RAMBUS itd. Chodzi tu o sposób przechowywania informacji. Mianowicie zawartość kondensatorów pamięci musi być odświeżana co kilka cykli zegarowych, żeby nie straciły one ładunku.