Czym różni się procesor jedno rdzeniowy od dwu rdzeniowego


(Jacob) #1

Witam! Jestem w tych sprawach laikiem dlatego chciałbym zapytać o to czym różni się procesor z jednym rdzeniem od tego z dwoma rdzeniami? Co dają mi dwa lub więcej rdzenie w komputerze?


(Yamaha503) #2

Większą wydajność


(adam749) #3

Masz 2x więcej mocy obliczeniowej CPU.


(Technik Elektro) #4

troszkę informacji ogólnych.


(Jacob) #5

A może tak łopatologicznie?>


(adam749) #6

Najogólniej i łopatologicznie to jest szybszy i wydajniejszy od jednordzeniówek.


(Yamaha503) #7

Sama nazwa mówi...

1) Jedno rdzeniowy

2) Dwu rdzeniowy

Tak np.

Masz samochód z silnikiem i:

1)masz 1 turbo

2)masz bi -turbo

na logike co jest lepsze to widać ...


(dark__jedi) #8

Nastąpił kres technologiczny dla częstotliwości taktowania procesorów i zamiast łamać ograniczenia poszli w inną stronę mianowicie, mnożąc rdzenie w procesorze z podobnymi częstotliwościami.

Łopatologicznie - jednordzeniowy proc np. 3000GH to mniej więcej 1500GH dwurdzeniowy - nie czepiajcie się to jest mocno mniej więcej

Rdzenie można mnożyć ile się tylko da. W tej chwili 2 -4 rdzeniowe, w przyszłości 8,16,32 itd


(system) #9

ŁOPATOLOGICZNIE

gdy masz komputer w którym jest procesor z dwoma rdzeniami to tak jak miałbyś dwa komputery z procesorami jedno rdzeniowymi. tzn gdy masz 2 rdzenie i np. słuchasz muzyki i jednocześnie bawisz się w zaawansowaną obróbkę grafiki w PhotoShopie to jeden rdzeń zajmuje się zadaniami związanymi z obróbką grafiki a drugi zadaniami związanymi z odtwarzanie muzyki. a teraz przypadek gdy masz jeden rdzeń twój procesor nie może sobie poradzić z wykonywaniem obu zadań jednocześnie więc musiał byś mieć dwa komputery na jednym słuchał byś muzyki a na drugim obrabiał byś zdjęcia. w obecnych czasach raczej nie ma sensu aby nabywać procesor w którym są więcej niż dwa rdzenie ponieważ mało która aplikacja potrafi skorzystać z tylu jednostek wykonawczych.


(Kamil321) #10

Bardzo łopatologicznie:

Gdy masz 1 dysk twardy i wrzucasz na niego 2 identyczne pliki, to czas kopiowania będzie teoretycznie 2 razy dłuższy, niż gdybyś miał 2 o połowę mniejsze dyski i na każdy z nich wrzucał po 1 pliku...