Czym różni się system 32-bitowy od 64-bitowe?


(Kr Zarow) #1

Witam, jak w temacie, chciałbym poruszyć ten temat bo mnie to zaciekawiło. Czym różni się system 32-bitowy od 64-bitowe? Jakie są wady i zalety jednego i drugiego? Który jest lepszy? Który wybrać?

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:


(Netropolia) #2

64-bitowy ma 64-bitową adresację pamięci. Standard. Lepszy. Nie zastanawiaj się.Bierz.


(kamil_w) #3

http://www.pcworld.pl/news/361941/32.cz ... ndows.html

http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dzia ... inusy.aspx

http://www.centrumxp.pl/Windows7/1966,W ... 64bit.aspx

http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind ... -questions


(Kr Zarow) #4

A można poprosić o jaśniejsze wyjaśnienie? Bo nie rozumiem tego.


(sadaj72) #5

Systemy 64bit obsługują większą ilość pamięci. Poza tym 64 bitowe aplikacje zwykle są nieco szybsze od 32 bitowych.


(Xanthia) #6

Szyną adresową. Tyle teoria, praktyka jest taka, że większość programów pod Windows jest w wersji 32 bitowej a nie 64 bit, przez co system musi emulować 32 bitowy (dodatkowe biblioteki - ogólnie spowolnienie) chyba, że na pokładzie jest procesor AMD, z opcją AMD64 (może pracować równocześnie w trybie 32 i 64 bity bez utraty efektywności). 64 bity mają sens pod systemami całkowicie 64 bitowymi a więc linuksami czy os X.

Tylko niech nikt nie pisze, że system 64 bit pozwala na wykorzystanie więcej niż 4GB ram ;] Od tego jest PAE (i pod Windowsa i pod Linuksy) http://i.imgur.com/H4vpu.png


(Hitm3n) #7

Xanthia - o PAE krążą już legendy...

Bierz 64 bity, opłaci się.


(Johny) #8

Dzisiejsze komputery mają tak dużo pamięci ram,że jest problem zaadresowania jej przez starą 32 bitową architekturę,na 32 bitach da się zapiać 2 potęgi 31 bajtów tj. max 4 miliardy bajtów=4 GB,dodatkowo dochodzi do tego pamięć karty graficznej,w starej architekturze są za małe pojemności rejestrów,aby prosto zaadresować więcej niż 4 GB pamięci,to ograniczenie przełamuje 64 bit jest 2 do potęgi 63 adresów,dzięki przełamaniu ograniczeń 64 bitowy procesor operuje na większych ilościach danych na raz,daje to możliwości operacji na dużych liczbach,musisz mieć 64 bitowy procesor,aby 64 bitowy system zadziałał,nie zainstalujesz systemu 64 bit na 32 bitowej architekturze,PAE sztucznie rozszerza adresacje,ale zwykłe domowe Windows są ograniczone


(MrBeckham666) #9

(sadaj72) #10

PAE działa, sam z tego korzystałem na systemach linuksowych, niestety w konsumenckich systemach windows nie da się przekroczyć limitu 4GB RAM dla 32 bitowej wersji OS.

Niestety podczas korzystania z PAE występuje spora niedogodność, proces nie może wykorzystać więcej niż ok 3,5GB RAM, czyli można uruchomić kilka procesów zajmujących np. po 2GB i zapełnić 16GB RAM ale nie można uruchomić jednego zajmującego np. 6GB.


(Hitm3n) #11

@up - nie mówię o pingwinku, bo nie używałem nigdy, ale o Windowsie - tutaj jest tylko sztuczne rozszerzenie, które nijak się ma do rzeczywistości, a niejednokrotnie potrafi jeszcze się pogryźć z systemem, kilka takich przypadków na forum było.

Co raz więcej aplikacji jest pisanych pod 64 bity, więc według mnie cofaniem się byłoby stawianie systemu 32-bitowego. No chyba, że masz zamiar mieć 2-3 GB RAM-u i basta, nic więcej, wtedy no nie bardzo ma to sens. Chociaż systemy 64-bitowe nie są tylko do tego, żeby więcej RAM-u obsługiwać - chodzi też o obsługę rozszerzonych instrukcji dla procesorów odpowiednich (np. z rodziny AMD64) - sądzę, że jednak będą one wydajniejsze na 64-bitowych systemach :wink:.


(Xanthia) #12

No tak, masz rację, to bzdury. :smiley: Przeczytałam o tym na jakiejś stronie w opisie procesora AMD x2 260 (jak szukałam sprzętu do swojego kompa) i pomyślałam, że to nowa funkcja w nowszych procesorach 45nm. Funkcja jak AMD Virtualisation (która akurat nowa nie jest). Zamiast architektura, napisano funkcja... No to nie ma przyśpieszenia, system 64 bitowy musi emulować 32 bitowy w przypadku uruchomienia ich na 64 bitach, a ponieważ aplikacji 32 bitowych jest jakieś 80 razy więcej w ogólnym rozrachunku system zwalnia a nie przyśpiesza.

Coś te 64 bity wchodzą powoli. Jednym z pierwszych komputerów 32 bitowych była Amiga 1200. 64 bitowe systemy (i procesory) mamy przynajmniej od 11 lat i jakoś nie zdobywają popularności.


(Hitm3n) #13

Bo nie było wymagane, aby zwykły Kowalski musiał tego systemu używać. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zasoby komputera, systemy te są coraz popularniejsze. Coraz więcej programów i gier wymaga dużej ilości pamięci RAM, aby działać płynnie. Może nie od razu 8, 12 i 16 GB, ale te 4 GB to obecnie taka podstawa, jeśli chce się korzystać z najnowszych programów i gier. To samo z odpowiednikami programów na 64 bity - jest ich coraz więcej, przynajmniej patrząc na te popularne.


(Xanthia) #14

No i faktycznie PAE na Win działa średnio, by nie powiedzieć wcale :wink: O ile pod linuksem nie ma żadnych problemów, to pod win okazało się, że wcale nie widać całej pamięci a tylko jeden bank 3,2GB :slight_smile: Możliwe, że na wydaniach serwerowych jest inaczej. Co do aplikacji 32 bitowych na 64 bitowym systemie, to widzą one 3 GB z hakiem.


(system) #15

Nie zgodzę się z tobą. Swego czasu miałem okazje używać windowsa XP w wersji x64 i system już od startu był zdecydowanie szybszy. Czuć było że ten system nie miał takiej zadyszki jak x86. A odczułem to na dość słabym laptopie. Na mocniejszym pewnie różnice byłyby jeszcze większe. Zdecydowanie szybciej system x64 np. wypakowywał archiwa i dało się to odczuć w normalnym użytkowaniu.


(Xanthia) #16

Efekt placebo. Różnice są praktycznie niezauważalne, bo jeśli są - to tylko w granicach kilku procent. I to przeważnie na korzyść systemu 32 bitowego - polecam przeczytać ten test http://nvision.pl/32-vs-64-bit-sprawdza ... ils-1.html Wyjątkiem są profesjonalne aplikacje na przykład do renderingu 3d.