Czym się kierować przy kupnie dodatkowej pamięci ram?

(Kwasiarz) #1

Z góry przepraszam, jeżeli wybrałem zły dział, ale temat ten pasował mi tak naprawdę do trzech działów, i nie wiedziałem w którym go utworzyć, więc z deka na chybił trafił trafiło na ten.

Witam, otóż chciałbym dokupić do swojego z deka leciwego laptopa nieco ramu (myślę nad dokupieniem 2 gb, ale wtedy miałbym łącznie 4 gb i mógłby być problem z zobaczeniem przez mój system całości tej pamięci, a niestety posiadam wersję OEM swojego Windowsa, więc ciężko by w razie czego było zainstalować wersję 64 bitową (o dziwo mój procek takie systemy obsługuje)) i nie wiem za bardzo czym się przy jego kupnie kierować, czy kupić na allegro, czy w jakimś sklepie komputerowym w moim mieście (o ile w ogóle można w takich sklepach ram kupić :x), i jakie konkretne wymagania musiałby ten ram spełnić, by był kompatybilny z moim sprzętem? Tzn. wiem, że trzeba sprawdzić jaki typ ramu mam zainstalowany, udało mi się znaleźć info w internecie, iż do mojego laptopa pasuje typ DDR2, myślałem, że jest to jedyne kryterium jakie muszę spełnić, ale podobno jest ich jeszcze kilka i już niestety za dużo informacji na ich temat nie znalazłem…
I z góry też przepraszam za zapewne niepotrzebnie długiego posta. Jakby jakaś jego część była niezrozumiała, postaram się ją napisać drugi raz, tym razem w nieco bardziej zrozumiałej formie :D.

(Veers) #2

Podaj przynajmniej co to za laptop …

(LORDEK) #3

Producent i model kości już zainstalowanych potrzebny. Niestety nie wiem czy dokupisz drugą identyczną, bo to stare kości i może zostały tylko resztki latopowych DDR2. Timingi są potrzebne. Wszystko sprawdzisz w programach, które są w stanie podać takie informacje, np AIDA64. W Wersji Trial chyba można odczytać te informacje. Ew. darmowy https://www.dobreprogramy.pl/HARDiNFO,Program,Windows,78879.html. A system 64 bit zainstalujesz na tym samym kluczu z naklejki pod laptopem. Robiłem to nie raz i zawsze działało oraz jest zgodne z licencją. Wersja 64 bit jest bardziej łakoma na RAM i przy tej ilości tj 4 GB dobrze jest pozostać na 32 bit.

(Kwasiarz) #4

Hmm, z Aidy dowiedziałem się tyle:

Screeny z którychś jeszcze zakładek mam wkleić? Niby nic więcej o ramie nie znalazłem…
Model laptopa to Samsung R509 (tak tak złom itd.).

(JNJN) #5

Kup sobie taką jaką posiadasz:

https://www.google.pl/search?q=m470t5663rz3-cf7&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=mHbLWYPoDari8Ae-grNI

Obsługuje max 4 GB, więc dokup taki sam moduł 2 GB.

(LORDEK) #6

http://allegro.pl/samsung-2gb-ddr2800-pc2-6400-m470t5663rz3-cf7-0833-i6956636125.html

Znalzłem to cudo na Allegro. Na Amazon czy Ebuy ponoć to są nawet nówki sztuki nieśmigane.

(Kwasiarz) #7

Tiaaa, koleś akceptuje jedynie przelewy na konto, a niestety nie mam za bardzo jak takowego wykonać… zwykle jak coś z internetu zamawiałem, to za towar i przesyłkę płaciłem przy odbiorze. :x

(Kwasiarz) #8

"A system 64 bit zainstalujesz na tym samym kluczu z naklejki pod laptopem. Robiłem to nie raz i zawsze działało oraz jest zgodne z licencją. Wersja 64 bit jest bardziej łakoma na RAM i przy tej ilości tj 4 GB dobrze jest pozostać na 32 bit."
No tak, tylko, że nie posiadam płyty z systemem… (w moim wypadku jest to niestety, albo i stety, Windows Vista, której niestety nie można w łatwy sposób ściągnąć ze strony M$ czy przez Windows ISO Downloader, jak to ma miejsce w wypadku nowszych Windowsów, więc jestem niejako skazany na 32 bitowy system. I tak, wiem, że mógłbym przecież Linuxa w końcu zainstalować itd. ale niestety Windows jest mi potrzebny do zbyt dużej liczby rzeczy, by tak po prostu go olać i wrzucić Pingwina zamiast niego

Główny post:
Powyższy post (mój) można olać, jeszcze takie jedno pytanko na koniec. Jakie są ograniczenia dotyczące posiadania 4 gb ramu na 32 bitowym systemie poza oczywistym, że system nie widzi całości? Gdzieś co prawda czytałem, że dzięki włączeniu czegoś o nazwie PAE można sprawić, by jednak system widział cały ram, z tym, że i tak jednej aplikacji będzie mógł max 3.2gb ram jej przydzielić, ale, że nie wiem za bardzo, z czym to się je, także postanowiłem na razie nic z tym nie kombinować.

(LORDEK) #9

Nie da sie wybrać wersji 64bit przy ściąganiu? Nie używałem tego rozwiązania nigdy, ale chyba istnieje taka możliwość.

To jest półśrodek i proteza. To że widzi to nie znaczy, że jest w stanie tyle zaadresować. Zawsze te kilkaset MB nie będzie używane.

(krystian3w) #10

Visty nie ma w ISO Downloaderze aktywnej (czy nawet dostępnej na liście), więc jak chce to samodzielnie googlując i sprawdzając po SHA1/MD5 czystość Obrazu Visty najlepiej z SP2.

(ak6) #11

Kiedyś prowadzona była gorąca dyskusja na temat legalności tego rozwiązania. Napisałem więc do MS zapytanie w tej kwestii i otrzymałem jednoznaczną odpowiedź, że nie jest to zgodne z licencją produktu, więc proszę nie wprowadzać w błąd. Informacja ta była zresztą zamieszczona swego czasu na forum.

(LORDEK) #12

A ja znowu się zapytałem i jeżeli na naklejce nie ma określonej wersji bitowej to można zainstalować obie wersje na tym samym sprzęcie. Zresztą EULA określa to jednoznacznie. Może być jedna instancja na raz, w różnej wersji bitowej, ale tylko na jednym komputerze - co niejako określa też sama licencja OEM.

W sprawie Windows 7 postanowienia licencyjne się nie zmieniły. Amen. Konsultanci jakiś czas temu wprowadzali ludzi w błąd, a nawet jak to opisuje artykuł dostawałeś kilka stanowisk rozmawiając z różnymi konsultantami co ma nawet miejsce w pomocy online.