Czym się kierować przy zakupie nowego LCD

Witam. Zamierzam kupić sobie nowy monitor LCD. Czym mam się kierować przy wyborze monitora, które informacje są najważniejsze ?

Najlepiej jest upatrzyć sobie kilka monitorów w cenie, którą można przeznaczyć na zakup i jechać do sklepu oglądnąć wybrane produkty. Wielu producentów zawyża w opisach kontrast i kąty widzenia oraz podaje zbyt niski czas reakcji matrycy, aby zachęcić do kupna.

czasem reakcji, wielkością plamki

kontrast by był 3000:1, wiecej to juz za duzo, jasność raczej tez nie ma co zwracać układu, kąt patrzenia - to już Twój wybór.

A jaki powinien być czas reakcji, wielkość plamki i całą reszta ?

Ważne parametry.

Czas reakcji matrycy - Najlepiej minimum 5ms

Wielkość plamki - Lepszy parametr to “maska perforowana” czyli konstrukcja plastra miodu. Starsze posiadają maski szczelinowe czyli starszy proces używany w kineskopach telewizyjnych. Wielkość plamki nie ma tu zbytniego znaczenia gdyż większość przyjmuje podobne wymiary ok o,22mm/028mm.

Kontrast ekranu -Odpowiada za przejścia barw, czyli im większy tym płynniej przechodzą kolory (np z czerni do bieli). Np 3000:1 <-- im większa pierwsza liczba tym lepszy kontrast

Rodzaj matrycy - Unikaj przestarzałych matryc typu NT/TFT, są to matryce o ograniczonych wyświetlanych barwach o słabo żywych i surowych kolorach. Skup się na wyborze matrycy typu MVA oraz MVA Premium, PVA, IPS oraz S-IPS gdyż charakteryzują się większą i soczystą charakterystyką wyświetlanych barw oraz duży kont widzenia obrazu.

http://nvision.pl/art-200/Wszystko_co_t … h_LCD.html

3000:1 kontrast to i najlepsze mva ma problem osiągnąć. Przestarzałych matryc TN prawie nie ma na rynku, a jeśli ktoś zastanawia się nad *VA to stać go na najlepsze TN’ki.

Nie myl TN z TFT, te dwa skróty nie mają ze sobą nic wspólnego.

Kolory żywe i soczyste zwykle są właśnie nienaturalne, świat nie jest soczysty i kolorowy mimo iż może wydawać się że obraz wygląda wtedy ładniej.

Przewagą *va i ips przy wyświetlaniu kolorów jest nieużywanie dihteringu przy tworzeniu pełnej palety 16mln kolorów, dlatego tą cechę docenią tylko graficy posługujący się gradientami.

Czas reakcji 5ms też jest ściemą, ogólnie matryce TN są pod tym względem lepsze, monitory w je wyposażone mają mniejszy input lag, z wyświetlaniem czcionek radzą sobie dużo lepiej od matryc *VA.

Duże znaczenie ma też jakość podświetlenia matrycy, a ta cecha jest zupełnie niezależna od technologii w jakiej wykonano matrycę, tylko od przekątnej panelu i jego ceny.

Eh… i mam mętlik w głowie :confused: Jaką matryce polecacie najbardziej ?

Co sądzicie o tym monitorze

Gwarancja 24 miesiące ale sprzęt powystawowy, czyli możliwe ryski, zadrapania. Pisze wszystko na aukcji.

Ale ogólnie ;p sam model

Sam model całkiem całkiem.

a po czym to wnioskujesz?

po wyglądzie? :expressionless:

tutaj masz fajny artykuł:

http://www.purepc.pl/node/1103

i tutaj:

http://nvision.pl/art-200/Wszystko_co_t … h_LCD.html

jaki masz budżet na monitor??

Budżet ? zależy jak na to patrzeć :stuck_out_tongue: ale jakieś 800 zł powinienem wyskrobać, chociaż wolałbym żeby to było 600

Nie ma jak LG: LG W2252TQ-PF

Ewentualnie myślę, że lepszą opcją jest Benq G2400W polecany ostatnio na forum :stuck_out_tongue:

Ale to bardziej okolice 1000zł.