Czym sie rozna napedy dvd wielo -dwuformatowe

witam

czym się różną napędy dvd wielo -dwuformatowe? chcę kupić nowszy model, a napotkałem się takimi modelami, i nie wiem co one robią jeszcze, oprócz nagerywania i odczytywania cd/dvd.

Dwuformatowe mają dwa formaty, a wieloformatowe więcej niż dwa 8)

Prawdopodobnie chodzi o obsługujące minusy i plusy. Pierwszy format popularnych nagrywalnych płyt DVD to DVD-R/RW, jednak pojawił się konkurencyjny DVD+R/RW. Nagrywarki obsługujące jeden nie wspierały drugiego, wojna formatów zakończyła się po wprowadzeniu nagrywarek dwuformatowych.

Wieloformatowe obsługują ponadto płyty DVD-RAM. Można je wielokrotnie zapisywać i kasować, podobnie jak np. dysk twardy, są nawet sformatowane w systemie FAT32. Służą głównie w profesjonalnych zastosowaniach, do archiwizacji. Zwykłe czytniki DVD nie są z nimi kompatybilne, tylko niektóre są dostosowane do tego formatu.

Niektóre nagrywarki dodatkowo wspierają LihgtScribe lub LabelFlash (mniej popularny, większa trwałość etykiet). Mogą też obsługiwać SecurDisc, ale do tego trzeba nowszego Nero.

czyli nie warto kupić napędu dvd wieloformatowego?

MaRa Zapomniałeś jeszcze o DVD-R DL/DVD+R DL czyli płyty dwuwarstwowe o pojemności 8.5GB.

pikaczu Warto brać napędy/nagrywarki wieloformatowe, bo jak tobie ktoś przyniesie dane na DVD-/+R DL lub DVD-RAM to będziesz mógł się dostać na takie płyty, jak kupisz napęd dwuformatowy to niestety nie będziesz mógł, co raz więcej gier jest na płytach DVD-R DL.

dobra, a czy cdburnerxp obsłuhuje te napędy wieloformatowe?

To są na dzień dzisiejszy jeszcze inne napędy niż tzw.’‘MULTI’’?

Przed latami, gdy wchodziły na rynek napędy\nagrywarki DVD były dwa formaty +/- , podobnie było o ile pamiętam z CD.

Na dzień dzisiejszy wszystkie obsługują +/- i żadne programy do nagrywania z tym problemu nie mają.

Jeżeli uda ci się znaleźć napęd który wspiera tylko + lub - to będzie to jakiś zabytek.

Ewentualnie możesz sprawdzić czy napęd obsługuje DVD-RAM tak jak napisał MaRa i\lub podobne,ale i tu ta sama sytuacja, w zasadzie każdy napęd to obsługuje.

np., ten, lecz poczekam na nowsze modele

DVR-216 możesz spokojnie brać,sam mam taki napęd w stacjonarnym i do tej pory nie spotkałem się z programem który bu miał z nim problemy.Oczywiście musisz mieć płytę z kontrolerem SATA.

dobrze, to jeszcze poczekam na nowsze :slight_smile:

jakie to są płyty z kontrolerem sata?

Na nowsze możesz czekać wieczność,bo producenci mają zawsze coś w planach.Ogólnie standard DVD jest już na tyle ‘‘dojrzały’’ że nowsze napędy nic tu nie zmienią. Starsze płyty główne miały kontrolery ATA,nowsze mają obydwa rodzaje złącz.

Napisz jaką masz płytę główną, to będę mógł powiedzieć jaki napęd potrzebujesz.

DVR-216 lub DVR-217 to by był bardzo dobry wybór, ale niestety te nagrywarki są praktycznie nie do dostania, z dostępnych polecam NECa AD-7243S.

to moja płyta główna GigaByte GA-P31-DS3L

Twoja płyta ma 4 złącza SATA więc możesz spokojnie kupić nagrywarkę SATA.

ok. dzięki