Czym się różni dysk SATA od ATA?


(Kretmen) #1

Tak jak w temacie :slight_smile:


(Override) #2

ATA (ang. Advanced Technology Attachments) - interfejs systemowy PC przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi. Standard ATA jest ciągle rozwijany w kierunku zwiększania szybkości transmisji. Początkowo stosowano oznaczenia ATA-1, -2 itd., obecnie używa się określeń związanych z zegarem traktującym interfejs (ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133).

SATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment) - szeregowa magistrala Serial ATA jest następcą równoległej magistrali pamięci ATA. Do transmisji przewidziane są cieńsze i bardziej elastyczne kable z mniejszą ilością styków, co pozwala na stosowanie mniejszych złączy na płycie głównej w porównaniu do równoległej magistrali ATA. Interfejs przeznaczony do komunikacji z przepływnością 150 MB/s, umożliwiający szeregową transmisję danych między kontrolerem a dyskiem komputera z przepływnością ok. 1,5 Gb/s.

Dodatkowo architektura kabli upraszcza instalację i prowadzenie ich w obudowie, co poprawia warunki chłodzenia wewnątrz obudowy.

Organizacja Serial ATA Working Group pracująca nad tym standardem zakończyła już prace nad jego drugą wersją (SATA-2), która ma umożliwić dwukrotnie większy transfer niż jej poprzednik. Będą też potrzebne nowe kable, które umożliwią tak szybką transmisję. Planowana jest też trzecia wersja tego interfejsu, która ma umożliwić przesyłanie danych z prędkością 600 MB/s.


(Kretmen) #3

http://img369.imageshack.us/my.php?image=ddd6ro.jpg

To ja mam dysk ATA?? :?


(Mateusz Roza) #4

Tak


(Antybird) #5

Czy dysk SATA można podłączyć do zwykłego gniazdka ATA czy są dostępne jakieś przejściówki? Z góry THX


(JNJN) #6

Poczytaj masz wszystko.

http://www.nvision.pl/forum/lofiversion … 13871.html


(Antybird) #7

Dzięki przydało mi się! :smiley:

P.S. Dzięki za poprawkę!


(David 93) #8

hehe !!