Czym się różni IDE od Frameworka?


(janusz_pro) #1

Witam

Chciałbym się dowiedzieć czym się różni IDE od Framework

np. co mogę zrobić w Laravel czego nie zrobię w Webstormie ?


#2

Wszystkiego co zrobisz w webstormie nie jesteś wstanie zrobić w Laravelu. Laravel to framework czyli to zbiór bibliotek dzięki którym programuje się szybciej i wygodniej bo wiele rzeczy jest już napisane. Webstorm to taki zaawansowany edytor programistyczny w którym programując możesz wykorzystywać w swoich programach min. Laravela ale też inne frameworki typu Symfony lub Zend.


#3

najprościej jak się da :
IDE - to oprogramowanie/zestaw oprogramowania do tworzenia aplikacji (np. edytor).

Framework - jest to jakby szkielet(zestaw bibliotek, rozwiązań, funkcjonalności) służący do zbudowania aplikacji.

Tak ciężko było wpisać to w google?


(Fizyda) #4

IDE o program w którym piszesz jakiś algorytm/aplikację, wspomaga Twoją pracę przez dodatkowe funkcje np. sprawdzanie błędów, inteligentne podpowiedzi itp.
Framework to taka biblioteka która daje Ci jakieś gotowe rzeczy, z tą różnicą że często framework wymusza odpowiednich zasad tworzenia aplikacji przy jego użyciu. Dodatkowo framework w porównaniu to zwykłej biblioteki ma zazwyczaj dużo więcej funkcji i składa się z wielu bibliotek które zostały ze sobą połączone w jedną spójna i logiczną całość.

Odpowiadając na pytanie z tematu - wszystkim, to dwie różne rzeczy. To tak jakbyś pytał czym różni się fabryka samochodów od Porsche 911. Teoretycznie Porsche mogło powstać w tej fabryce, ale mogło powstać też w zupełnie innej. W tej metaforze fabryka to framework, a konkretny egzemplarz Porsche to IDE.


(janusz_pro) #5

Wpisać nie jest ciężko gorzej jest ze zrozumieniem działania. Bo chyba musiał bym zobaczyć porównanie ile kodu trzeba napisać w IDE a ile w frameworku by stworzyć np. taką samą lub podobną stronę


#6

Bo chyba musiał bym zobaczyć porównanie ile kodu trzeba napisać w IDE a ile w frameworku by stworzyć np. taką samą lub podobną stronę

Żeby wygodnie pracować z frameworkiem potrzebujesz IDE.


Przeczytałeś w ogóle to co Tobie inni wyżej napisali?

Nie lubię linkować wikipedii ani się na nią powoływać bo tam rzadko kiedy coś jest jasne i klarowne, ale w tym wypadku jest świetnie wytłumaczone, prościej się nie da.

Mam tylko nadzieję, że jesteś świadom iż Laravel to nie magiczny lek na wszystko a framework dla PHP, taki jak Symfony, Zend i inne.


(janusz_pro) #7

Bardziej myślałem że aplikacje piszemy właśnie we frameworku


(kowgli) #8

Zależy co rozumiesz przez “piszemy we frameworku”. IDE to zestaw programów, których używasz do pisania kodu, kompilacji, debugowania itp. Framework to zestaw komponentów, z których wewnątrz kodu korzystasz, albo raczej do której wpinasz swój kod.