CZym sie różni starszy BIOS od nowszego?

elo. moja plytka asrock N68C-GS FX i dwa tygodnie temu wyszedl nowy bios 1.30. tera mam 1.00 i nie wiem czy oplaca mi sie instalowac najwnowszy. moze wiecie jakie zmiany wnosi najwoszy BIOS?

http://www.asrock.com/mb/overview.pl.as … 8C-GS%20FX

Wszystko masz w opisie, poniekąd przy procesorach wielordzeniowych zmiana algorytmu pamięci współdzielonej może przynieść wzrost wydajności.

Na twoim miejscu zostawiłbym jak jest, bowiem podczas problemów z instalacją / błędów etc możesz mieć spory kłopot z przywróceniem starej wersji.

Niepisana zasada :arrow: działa to nie ruszaj (przede wszystkim dot. biosu)

hmmmm ostatnio miewam problemy z kompem i czasami ludziom pomaga aktualizacja BIOS. mianowicie mam rozne sciny i zwiechy. moze zaktualizowac?

Najpierw wyczerpałbym wszystkie inne możliwości (testy podzespołów, zmiana sterowników, optymalizacja systemu).

Aktualizacja BIOS jest bezpieczna - jest weryfikacja czy dobrze został sflashowany :stuck_out_tongue:

Ja zawsze aktualizuję i problemów nigdy po aktualizacji nie miałem :stuck_out_tongue:

czyli jak cos pojdzie nei tak w aktualizacji to mi przywroci starego biosa albo jakos naprawi? a i wyczerpalem prawie wszystkei swoje mozliwosci. tylko jeszce sproboje memtestem i jakby co wam wysle i powiecie mi czy wszystko dobrze jest.

elo. chce sflashowac biosa. mam plyte glowna asrock n68c-gs fx. ma ona jakies zabezpieczenia przed nie udanym flashowaniem bios? flashowac z poziomu BIOSu?

i jak w nowym BIOSie jest jakis zmieniony algorytm przydzielania pamieci to bedzie to dzialalo w moim procesorze athlon 64 x2 3600+ windsor?

Krojenie chleba też nie należy do zadań szczególnie niebezpiecznych - a jednak wypadki się zdarzają.

Producent zastrzega że nie odpowiada za uszkodzenia…

“W przypadku gdy komputer działa bez zarzutu, nie zalecamy aktualizowania BIOS-u. ASRock nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia będące następstwem pobrania niewłaściwego pliku lub niepoprawnego wgrania BIOS-u.”

Zasadniczo - jeśli coś będzie nie tak - to program przeprowadzający aktualizację nie zaktualizuje zawartości EPROM. Jeśli jednak podczas przeprogramowania stracisz zasilanie - to w przypadku płyty nie posiadającej BIOSu zapasowego - a do takich właśnie zalicza się twoja płyta główna - komputer umrze.

Jeśli rozumiesz ewentualne zagrożenie i postąpisz ściśle według instrukcji - to nie jest to operacja ani trudna ani stresogenna. O ile wersja 1.30 nie wnosi nic szczególnie przydatnego (jak dobrze pamiętam - już nie używasz graficznej karty zintegrowanej) - o tyle wersja 1.20 aktualizuje mikrokod procesora - a to istotnie może mieć jakiś wpływ. Pamiętając jednak twoje ostatnie wyczyny - zaryzykuje stwierdzenie że po prostu system działa w oparciu o ustawienia domyślne BIOSu - dalekie od optymalnych.

wgraj najnowszy i tyle, jest mało prawdopodobne żeby coś poszło nie tak :slight_smile:

Wszystkie upgrety BIOSu: http://www.asrock.com/mb/overview.pl.asp?cat=Download&os=BIOS&Model=N68C-GS%20FX.

Jeżeli dostępny jest upgrate BIOSu dla Twojej płyty głównej to powinno działać wszystko - nawet (…)jakiś zmieniony algorytm przydzielania pamięci(…).

Możesz śmiało robić z poziomu Windows (wcześniej pozamykaj niepotrzebne aplikacje). Sam flashowałem również z poziomu systemu, operacja jest "przyjaźniejsza" niż z poziomu flashera BIOS`owego.

a co to mikrokod procesora ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroprogram