Czym się różni TFT czy MultiTouch?


(system) #1

Pytanie jak w temacie... :slight_smile:


(Rukiaa5) #2

TFT LCD to wyświetlacz sterowany cienkowarstwowymi tranzystorami o aktywnej matrycy, pozwalający na uzyskanie obrazów o najwyższej jakości w monitorach komputerowych, głównie w notebookach. Wyświetlacze TFT LCD umożliwiają uzyskanie lepszych parametrów obrazu niż typowe wyświetlacze LCD.

Multi-Touch lub multitouch - technologia używana komercyjnie m.in. przez Apple umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż jednym palcem jednocześnie, co usprawnia sterowanie komputerem.

Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do zwykłych ekranów dotykowych wykrywają jednoczesne dotknięcie ekranu w wielu miejscach.

Na tft tylko klikasz myszką, a na multi też palcami i to nawet kilkoma naraz ^^


(kamil_w) #3

Dodam, że technologia multitouch jest stosowana nie tylko w wyświetlaczach. Jest stosowana również w niektórych gładzikach (touchpadach) - np. w Netbookach Asus EeePC901


(system) #4

A co jest lepsze TFT czy Multitouch w telefonach komórkowych Nokia 5800 XM - TFT czy Iphone3G - Multitouch :?: :?: :?


(tores1977) #5

Multitouch oczywiście, to przyszłość


(Maciej Subotic) #6

A który wyświetlacz ma lepszą jakość grafiki?


(k-9) #7

a to zależy... ile może wyświetlić max. kolorów oraz od rozdzielczość wyświetlacza.


(Maciej Subotic) #8

Czyli jakość obrazu przy takiej samej ilości kolorów i takiej samej rozdzielczości jest taka sama w TFT i Multitouch? Czy może ze względu na inną technologię różna jest też ta jakość?


(kamil_w) #9

Ehhh... Multitouch i TFT to dwa zagadnienia z różnego zakresu tematyki IT. Wyświetlacze z funkcją multitouch mogą być wykonane w różnej technologii (np. TFT lub OLED). To czy dany wyświetlacz jest w technologii mono lub multitouch zależy od tego jaki rodzaj sensora/sensorów użył wytwórca wyświetlacza.

Reasumując multitouch nie ma nic do gadania jeśli chodzi o jakość obrazu.


(Maciej Subotic) #10

I o to mi właśnie chodziło. Wielkie dzięki za cierpliwość i odpowiedź. :slight_smile: