Czym się różni TFT czy MultiTouch?

Pytanie jak w temacie… :slight_smile:

TFT LCD to wyświetlacz sterowany cienkowarstwowymi tranzystorami o aktywnej matrycy, pozwalający na uzyskanie obrazów o najwyższej jakości w monitorach komputerowych, głównie w notebookach. Wyświetlacze TFT LCD umożliwiają uzyskanie lepszych parametrów obrazu niż typowe wyświetlacze LCD.

Multi-Touch lub multitouch - technologia używana komercyjnie m.in. przez Apple umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż jednym palcem jednocześnie, co usprawnia sterowanie komputerem.

Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do zwykłych ekranów dotykowych wykrywają jednoczesne dotknięcie ekranu w wielu miejscach.

Na tft tylko klikasz myszką, a na multi też palcami i to nawet kilkoma naraz ^^

Dodam, że technologia multitouch jest stosowana nie tylko w wyświetlaczach. Jest stosowana również w niektórych gładzikach (touchpadach) - np. w Netbookach Asus EeePC901

A co jest lepsze TFT czy Multitouch w telefonach komórkowych Nokia 5800 XM - TFT czy Iphone3G - Multitouch :?: :?: :?

Multitouch oczywiście, to przyszłość

A który wyświetlacz ma lepszą jakość grafiki?

a to zależy… ile może wyświetlić max. kolorów oraz od rozdzielczość wyświetlacza.

Czyli jakość obrazu przy takiej samej ilości kolorów i takiej samej rozdzielczości jest taka sama w TFT i Multitouch? Czy może ze względu na inną technologię różna jest też ta jakość?

Ehhh… Multitouch i TFT to dwa zagadnienia z różnego zakresu tematyki IT. Wyświetlacze z funkcją multitouch mogą być wykonane w różnej technologii (np. TFT lub OLED). To czy dany wyświetlacz jest w technologii mono lub multitouch zależy od tego jaki rodzaj sensora/sensorów użył wytwórca wyświetlacza.

Reasumując multitouch nie ma nic do gadania jeśli chodzi o jakość obrazu.

I o to mi właśnie chodziło. Wielkie dzięki za cierpliwość i odpowiedź. :slight_smile: