Czym sie różni TV LCD od monitora LCD?


(Clubbasse207) #1

dość poważnie zastanawiam się nad dużym bo 32 calowym monitorem do komputera

i teraz moje pytanie czym się różni monitor LCD(oczywiście oprócz braku tunera tv) od telewizora LCD tej samej wielkości

mają taką samą rozdzielczość oba mają złącze DVI

więc skąd ta różnica ?

czy TV LCD nadaje się na monitor do kompa ?

czy jednk nie bardzo ?

prosił bym o opinie osób które miały już z tym doczynienia

przyznam że wole kupić TV LCD za 3200zł

niż "specjalny" monitor do PC za 4500zł

mam tu na myśli ceny markowych sprzętów :stuck_out_tongue:


(M Pk) #2

Mojim zdaniem niczym tylko telewizor LCD ma tiuner telewizyjny :stuck_out_tongue: i tyle.


(Asterisk) #3

To nie jest chat - oba posty zaliczyły kosmos :twisted:


(Michal Kolatek) #4

Ciekawe czy taki telewizor nie popsuje wzroku, telewizory są raczej produkowane by obraz z nich oglądać z większch odległości niż metr.


(Clubbasse207) #5

hm... słuszna uwaga ... no ale chyba niema to znaczenia w ekranach LCD ? ponoć one niepromieniuja czy coś jak zwykłe CRT ?


(Andrzejdymek) #6

Monitory LCD posiadają (zależnie od rozmiaru) większą rozdzielczość np. LCD 17" ma rozdzielczość nominalną 1024x768, LCD 19" ma 1280x1024, a powyżej 19" rozdzielczość nawet 1920x1200.

Telewizor LCD posiada zazwyczaj niższą rozdzielczość (telewizor standardowo ma 800x600 lub 640x480 zależnie od przekątnej) gdyż sygnał telewizyjny PAL posiada ok. 600 lini czyli obraz jest nadawany w rozdzielczości 800x600. telewizja przyszłości HDTV(WXGA) nadaje sygnał 1000 lini czyli w rozdzielczości 1366x768. Wszystko to powoduje, że jeżeli telewizor LCD posiadałby wyższą rozdzielczość to i tak obrazy byłby przekłamany, gdyż musiałby być rozciągany do rozdzielczości nominalnej matrycy LCD czyli np. 1280x1024 w przypadku sygnału PAL(niestety jak ktoś kupuje LCD zgodnego z standartem HDTV to jak ogląda normalną telewizję to jest oszukiwany, gdyż jakość obrazu nie jest taka jak HDTV) 1920x1200 sygnał HDTV.

Moim zdaniem telewizor LCD nadaje się jako monitor do komputera pod warunkiem, że:

  • posiada standart zgodny z HDTV i ma wejście HDTV(HDMI)

  • karta graficzna ma wyjście HDTV(HDMI)

  • daje możliwość jednoczesnej pracy na komputerze w rozdzielczości HDTV i możliwość oglądania telewizji zwykłej(sygnał PAL)tzn jak grasz i korzystasz z kompa to korzystasz z HDTV, a jak oglądasz telewizję to korzystasz z sygnału z anteny(posiada tuner).

Jednak, żeby to wszystko miało sens to należy dysponować dobrym komputerem, aby w czasie gry w rozdzielczości HDTV wszystko gładko śmigało, bo jeżeli nie to taki zakup mija się z celem.

Wszystkie telewizory LCD od przekątynej od 26" posiadają rozdzielczość HDTV. moge polecić:

Telewizory LG, Samsunga, NEC, PIONIER, SONY

ze wskazaniem na LG i Samsung najdłużej korzystaja z technologi matryc LCD(jak to Koreańczycy, bo u nich mieści się najwięcej fabryk)