Czym sie rozni windows xp od windows 2003 serwer

tak jak w temacie.czekam na wasze odpowiedzi.

Windows 2003 Server to system pod serwery z różnymi opcjami dla serwerów a XP to pod biurkowe pecety i tyle…

a moze tak wiecej informacji o tej roznicy?wylgad,funcjonalnosc,bezpieczenstwo…itp

Windows 2003 Serwer jest przede wszytskim bardziej stabilny i lepiej zabezpieczony. Nie wspomne juz o tym ,ze jest mniej popularny, a co za tym idzie jest mniej ataków na ta platforme.

Wywalono z systemu kupe rzeczy zbednych w XP, jak chocby kolorowe style, skórki, pieski przy szukaniu itd…

Jest prosty, klasyczny wyglad Win’a…

Ponadto jak zostalo juz wspomniane posiada wiele narzedzi i opcji do zardzadzania serwerem i całą siecią.

Sa to zbedne rzeczy dla przecietnego użytkownika, jednak ich wystepowanie nie przeszkadza…kto wie, moze kiedys bedziemy chcieli sobie zalozyc profesjonalny serwer? tak? no prosze…i mamy od razu narzedzia i odpowiednią platforme…

Win Server 2003 podobno lepiej zarzadza pamięcią RAM i wirtualną (nie wiem, jeszcze tego nie odkryłem)…

Fakt - jest drogi, jak kazdy oryginalny system operacyjny… :?

Pozdrawiam

Złączono Posta : 15.08.2006 (Wto) 22:58

To kilka fragmentów opisu stego systemu… (z oficjalnej strony Microsoftu)

"Microsoft w Windows Server 2003 położył szczególny nacisk na bezpieczeństwo, które w najnowszej wersji Windows było najważniejszym celem, jaki przyświecał projektantom i programistom tego systemu.

Wysoki stopień bezpieczeństwa został osiągnięty na wiele sposobów. Oprócz zmian w samej konstrukcji systemu (przebudowanych zostało wiele składników w Windows), zmieniono także „domyślny” poziom bezpieczeństwa, ustawiany w momencie instalowania systemu operacyjnego

Wszystko to sprawia, że administrator musi podjąć świadomą decyzję, zanim udostępni określoną usługę czy pozwoli na dostęp użytkownikom do danego serwera. W poprzednich wersjach systemu domyślnie instalowane były niemal wszystkie składniki, teraz instalowane są tylko te, które są potrzebne do realizacji odpowiednich ról.

Autoryzacja

• Typy autoryzacji

• Kontrola oparta na liście praw dostępu

• Prawa

• Własność obiektu

• Dziedziczenie uprawnień

• Łańcuch uprawnień

• Przykłady - Praca z uprawnieniami

• Autoryzacja oparta na rolach

• Kontrola oparta na obiektach

• Kontrola oparta na rolach

• Definiowanie autoryzacji opartych na rolach

• Polisy

• Prawa do uruchomiania aplikacji

• Zasady bezpieczeństwa i audyt

• Analiza zabezpieczeń

• Przykład – konfiguracja audytu

• EFS – szyfrowany system plików

• Przykład - tworzenie agenta bezpieczeństwa

• Obiekty polis grupowych (GPO)"

"W Windows 2003 Server wprowadzono wiele istotnych zmian na poziomie jądra (kernela) w stosunku do tego, co było dostępne w Windows 2000. Zmiany obejmują wiele kluczowych aspektów działania systemów – różnych ograniczeń (wielkość pamięci, rejestru), sposobu obsługi dysku i wykonywania operacji wejścia/wyjścia, udoskonalone mechanizmy obsługi pamięci i uruchamiania procesów, lepsze wsparcie architektury wieloprocesorowej, a także wiele zmian, które jeszcze bardziej zwiększają stabilność jądra (a tym samym całego systemu operacyjnego).

Szybszy i lepszy rejestr

• Przyspieszone startowanie systemu

• Stabilność

• Szybsze sterowniki do dysków

• Duże i szybkie mapowane pliki

• Co nowego w 64 bitach

• Klastry"

adres strony: http://www.microsoft.com/poland/windows … fault.mspx

dzieki kubus za swoja wypowiedz. a mam pytanko czy na tym systemie bez problemu chodzą gry?czy moge go uzywac w domu do przegladania netu,sciagania,słuchania muzyki,ogladania filmów?

Muzyka, net i filmy bez problemu…sam go mam i wszytsko działa…

Z grami do konca nie wiem… nie instalowałem duzo gier na tym nowym systemie…

Ale mysle ze powinny dzialac… jest w koncu te samo jadro co w XP…Jak wrzuci sie nowe sterowniki i DireXta powinno byc ok…

Ale co do wszystkich gier nie mam 100% pewnosci…

Pozdrawiam

Kubus jeszcze raz dzieki za odpowiedz. zaraz bede instalował ten system bo dzisiaj powinna dojsc paczka

Ale ściema z tą paczką :slight_smile: Ale dobra :stuck_out_tongue:

Tak wogóle to system ten jest niby pod serwery ale naprawdę dobrze działa i na domowym pececie też sie dobrze spisuje :wink:

Tylko zapytam się po co tyle kasy wydawać na coś co nie wykorzystamy w 100% :wink:

A myślisz że on to kupił :slight_smile: ?

kupiłem ale go nie uzywam bo mi sie nie podobac. chłopie ja mam kasy w…DuzooOOOOO :stuck_out_tongue: a tą płytke co kupiłem bmoge teraz wyrzucic do kosza.