Czym się różni WinRAR od WinZIP'a?

(Piotter121) #1

Witam!

Mam 2 pytanka. Czym się różni WinRAR od WinZIP'a? Czym się różni kompresja od archiwizacji? Czy to jest to samo?

(Kobekb8) #2

WinRAR i WinZIP - oba programy sluza do kompresji i dekompresji danych, WinRAR w/g mnie jest lepszy poniewaz obsluguje wiecej formatow plikow oraz oferuje wyzszy poziom kompresji nizeli WinZIP.

Po wiecej zapraszam na http://buyrar.com/Compare.asp albo po prostu na google.

Kompresja najprosciej mowiac jest to 'upakowanie' danych, zmniejszenie rozmiaru pliku.. a rozwijajac kompresja polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyc redundancję i tym samym objetosc zbioru, nie zmieniajac przenoszonych informacji. Innymi slowy chodzi o wyrazenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitow.

Natomiast archiwizacja jest to tzw. 'backup' czyli proces wykonania kopii zapasowej danych w celu zabezpieczenia przed utrata... mozna pod to podpiac tez zmniejszenie ilosci danych na dysku poprzez zarchiwizowanie ich na innych nosnikach typu dvd lub jakas pamiec przenosna.

(Dariusz) #3

Oba są płatne. Zainteresuj się programem 7-Zip. Obsługuje zarówno RAR jak i ZIP, oraz również kompresję własną, 7z, w wielu przypadkach dużo mocniejszą niż obie wcześniejsze. A co najważniejsze 7-Zip jest darmowy.

pozdr.

(Piotter121) #4

Dzięki wszystkim!

(Danielm86) #5

dodam, że istnieją równie dobre programy. Polecam IZArc oraz WinUHA

(xavell) #6

Jest jeszcze KGB Archiver.

Nie ma sobie równych pod względem stopnia kompresji i powolności działania. :wink:

(Foltyn2) #7

Z tych w temacie lepszy jest WinRAR, a winZIP nie rozpoznaje .rar więc jeśli kompresor nie rozpoznaje najpopularniejszej kompersji to szkoda kasy. 7zip jest Ok :slight_smile: Chociaż po dezinstalacji miałem trochę problemu. Sam jednak na chwilę obecną kożystam głównie z Win RAR'a