Czym się różni WinRAR od WinZIP'a?

Witam!

Mam 2 pytanka. Czym się różni WinRAR od WinZIP’a? Czym się różni kompresja od archiwizacji? Czy to jest to samo?

WinRAR i WinZIP - oba programy sluza do kompresji i dekompresji danych, WinRAR w/g mnie jest lepszy poniewaz obsluguje wiecej formatow plikow oraz oferuje wyzszy poziom kompresji nizeli WinZIP.

Po wiecej zapraszam na http://buyrar.com/Compare.asp albo po prostu na google.

Kompresja najprosciej mowiac jest to ‘upakowanie’ danych, zmniejszenie rozmiaru pliku… a rozwijajac kompresja polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyc redundancję i tym samym objetosc zbioru, nie zmieniajac przenoszonych informacji. Innymi slowy chodzi o wyrazenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitow.

Natomiast archiwizacja jest to tzw. ‘backup’ czyli proces wykonania kopii zapasowej danych w celu zabezpieczenia przed utrata… mozna pod to podpiac tez zmniejszenie ilosci danych na dysku poprzez zarchiwizowanie ich na innych nosnikach typu dvd lub jakas pamiec przenosna.

Oba są płatne. Zainteresuj się programem 7-Zip. Obsługuje zarówno RAR jak i ZIP, oraz również kompresję własną, 7z, w wielu przypadkach dużo mocniejszą niż obie wcześniejsze. A co najważniejsze 7-Zip jest darmowy.

pozdr.

Dzięki wszystkim!

dodam, że istnieją równie dobre programy. Polecam IZArc oraz WinUHA

Jest jeszcze KGB Archiver.

Nie ma sobie równych pod względem stopnia kompresji i powolności działania. :wink:

Z tych w temacie lepszy jest WinRAR, a winZIP nie rozpoznaje .rar więc jeśli kompresor nie rozpoznaje najpopularniejszej kompersji to szkoda kasy. 7zip jest Ok :slight_smile: Chociaż po dezinstalacji miałem trochę problemu. Sam jednak na chwilę obecną kożystam głównie z Win RAR’a