Czym wyczyścić złote monety?

Mam kilka zlotych monet, niestety pokryły sie jakimiś plamkami. Znalazłem stronę o czyszczeniu monet: http://monety-czyszczenie.webnode.com/

Niestety inforamcje nie są dla mnie do końca wiarygodne, ponieważ jest tam napisane, że monety zlote ponoć czyści się kwasem siarkowym…???

Znacie może jakieś środki do czyszczenia zlota, niekoniecznie dedykowane tylko do monet.

W mojej magicznej księdze czarów (a tak na serio to w książce “365 eksperymentów na każdy dzień roku” która leży u siostry na półce) pisze, że potrzebujesz cytrynę.

1.Wyciśnij sok z cytryny do miski.

2.Do miski z sokiem cytrynowym włóż monety.

3.Poczekaj 3 minuty.

(Ciekawostka z książki: ocet/rozcieńczony kwas siarkowy/cytryna działają tak samo.)

Ja czyściłem pastą do zębów, no i potem wodą.

Najgorsza z możliwych “porad”. Wartość nunizmatyczna po takim zabiegu spada prawie do zera.

U jubilera możesz kupić specjalne płyny wraz ze szmatką do czyszczenia złota.

Argrntum - płyn do czyszczenia srebra, lub złota. Mam to w domu. Przyszło mi na zamówienie ze cztery lata temu. Super. Widzę, że jest na allegro po niecałe 5zł. Na długo wystarczy.

Akurat pomysł z kwasem siarkowym(VII) nie jest wcale taki zły. W końcu kwasy nie reagują z metalami szlachetnymi, a jedynie woda królewska. Gorzej, że przy monecie mamy do czynienia ze stopem metali.