Czym zmienić datę na zdjeciu?

(Pamor) #1

Witam

Jakim programem i jak najlepiej zmienić datę na zdjęciu?

Powinno być 18.07.2009

zamiast 16.07.2009.

=====

...lub ją usunąć.

(Proazarat) #2

Datę EXIF czy tą która jest nałożona na zdjęcie?

Tej 2 się chyba nie da

(Pamor) #3

Ta data, która jest widoczna na zdjęciu.

(Cedar) #4

Możesz ją ewentualnie poprawić jakimś programem graficznym.

Ten napis to tak jak każdy inny element widoczny na zdjęciu - nie można skasować, można tylko poprawić to miejsce zdjęcia.

(Trytonit) #5

Jeżeli data jest wklejona na zdjęcie to jedynie retusz zdjęcia. Polecam Photoshop'a.

(Danielm86) #6

Trytonit , kupować program do zmiany napisu? :stuck_out_tongue:

Polecam GIMP'a

(Trytonit) #7

Nikt nie karze kupować, od biedy taką operacje można przeprowadzić w Paincie - opcja dla masochistów.

(roobal) #8

Polecam Gimp i zapoznanie się z narzędziem klonowania.

Co do zmiany daty to już więcej dłubania ale dałoby się nakładając na siebie warstwy.

Pozdrawiam!

(Pamor) #9

Podobne narzędzie ma Ashampoo Photo Commander ale miałem nadzieję, że jest coś prostszego.

(roobal) #10

Czemu? Używanie narzędzia klonowania to nie jest aż taka skomplikowana rzecz w celu usunięcia czegoś ze zdjęcia, np. wspomnianej daty :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Mariusz4545) #11

Jedyna metoda to zamazać starą datę i napisać w tym samym miejscu nową.

Nie będzie jednak to już tak ładnie wyglądało, chyba że dobrze się czujesz w Photoshopie ale wtedy nie zadawałbyś takiego pytania :slight_smile:

Program - np. Paint.net

(roobal) #12

Ja bym to zrobił w Gimpie w taki sposób:

1. Wymazałbym obecną datę narzędziem klonowania;

2. Sklonowałbym warstwę;

3. Cyknął zdjęcie z pożądaną datą lub wrzucił jako nowa warstwa gotowe zdjęcie z odpowiednią datą;

4. Z tego nowego zdjęcia wyciął fragment z datą i wkleił jako nowa warstwa, nadając jej nazwę data i dodał kanał alfa;

5. Wymazałbym gumką wszystko co jest wokół samej daty, nie powinno być trudne, gdyż cyfry mają raczej regularne kształty nawet te z zaokrągleniami;

6. Tak przygotowaną datę nałożyłbym na warstwę ze zdjęciem, na którym ma być zmieniona data.

Być może jest z tym trochę zabawy ale jeśli koledze pilnie potrzeba zmiany daty i warto poświecić czas, to można to zrobić moim zdaniem w ten sposób.

Pozdarwiam!

(Blotny) #13

Ee, GIMP-em?

Ja kiedyś wymazywałem datę Photofiltrem. Kopiować i wklejać w to miejsce części zdjęcia o podobnej teksturze, a następnie rozmywać i wyostrzać.

(roobal) #14

Ta, więcej zabawy a efekt mierny =D>

Pozdrawiam!

(Blotny) #15

roobal, wcale nie. W szczególności, gdy alternatywą jest GIMP, którego interfejs jest dla mnie za mocno spaczony.

(roobal) #16

Kwestia przyzwyczajeń i przede wszystkim ustawień, popatrz na screeny jako można sobie dowolnie ustawić wygląd Gimpa, trzeba tylko chcieć a nie szukać wymówek.

Aż z ciekawości pobawiłem się w wycinanie i wstawianie daty, tak jak pisałem wyżej:

1. Wymazałbym obecną datę narzędziem klonowania;

image_id: 1583

image_id: 1584

1. Cyknął zdjęcie z pożądaną datą lub wrzucił jako nowa warstwa gotowe zdjęcie z odpowiednią datą;

2. Z tego nowego zdjęcia wyciął fragment z datą i wkleił jako nowa warstwa, nadając jej nazwę data i dodał kanał alfa;

image_id: 1585

1. Wymazałbym gumką wszystko co jest wokół samej daty, nie powinno być trudne, gdyż cyfry mają raczej regularne kształty nawet te z zaokrągleniami;

2. Tak przygotowaną datę nałożyłbym na warstwę ze zdjęciem, na którym ma być zmieniona data.

Efekt końcowy:

image_id: 1586

Oczywiście nie wycinałem całej daty, wycięłem tylko fragmenty aby lepiej to zobrazować.

Pozdrawiam!