Czysta instalacja systemu

Witam. Jak zainstalować Windows 11 od nowa na laptopie HP Omen 17?

Jeżeli chcesz nowy, czysty system to pobierz ISO ze strony Microsoftu. Używając tego ISO przygotuj pendrive z instalką np. w programie Rufus. Wyłącz komputer, podłącz pendrive, uruchom laptopa. Z tego co pamiętam w HP przycisk F9 podczas bootowania wywołuje bootmenu. Ewentualnie klawisz ESC i później F9. Wybierz aby komputer uruchomił się bootując z USB i postępuj zgodnie z poszczególnymi krokami instalatora.

Oczywiście wcześniej wykonaj kopię danych, które chcesz zachować kopiując je np. na inny dysk.

Kupiłem laptop z systemem. Nie ma na dysku plików instalacyjnych?

Google daje prostą odpowiedź na to pytanie:
„Otwórz Ustawienia i kliknij System, Kliknij Odzyskiwanie po prawej stronie, W sekcji „Opcje odzyskiwania” w ustawieniu „Zresetuj ten komputer” kliknij przycisk Resetuj komputer , aby rozpocząć ponowną instalację systemu Windows 11”.
Tutaj info na tryby:

Nie każdy laptopie przyjmuje Win. 11 ?

Przecież napisał „od nowa”.
Więc jak najbardziej ma lapka z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 11.
Poza opcjami samego Microsoftu, alternatywnie można użyć narzędzia do instalacji od nowa (przywrócenia systemu) w wersji jaka była zainstalowana podczas zakupu lapka (a więc z całym syfem od producenta i bez aktualizacji) narzędziem z partycji recovery od producenta lapka (wówczas zachowamy partycję recovery).
Instrukcje jak to zrobić w necie lub instrukcji lapka.
Inna opcja (instalacja na czysto) systemu w najnowszej wersji wymaga zrobienia narzędziem od Microsoftu pendriva bootowalnego za pomocą Creation Tools i czystej instalacji.
Wówczas wszystkie dane użytkownika są usuwane, jak również wszystkie aplikacje od producenta lapka, w tym partycja recovery od producenta.

Ja nie polecam mechanizmu odświeżania, wcięło przez to mi MS Edge napędzany Chromium a w sklepie ma status zainstalowany.

W efekcie zamienną przeglądarkę zainstalowałem ze starego instalatora zamiast najnowszej z sieci, a Edge leży zdechłe na dysku w oczekiwaniu na 24H2 dla komputerów bez NPU (może przycisk otwórz naprawi przy okazji).

Drugą wadą może być, że laptop może mieć 11 w wersji starszej niż 23H2, więc i tak zaasie aktualizacje po odświeżaniu lub przy użyciu „odśwież z chmury” (gdy to już umie przeskakiwać na nowszą wersję - jak nie umie to oszczędniejsze dla transferu może być naprawienie błędów z pomocą DSIM i SFC).

Może i są, tylko w jakim celu instalować starą wersję, robić potem tabuny aktualizacji i aktualizacje do aktualizacji, wgrywać stare sterowniki i syfiaste programy od HP, a do tego jeszcze zabierać miejsce na dodatkową partycję recovery? Ja nawet jak mam nowy sprzęt, to na dzień dobry wywalam cały ten śmietnik od producenta, wywalam partycje i instalka najnowsza na czysto. Potem aktualizacje, sterowniki, niezbędne programy jeśli są potrzebne (np. sterowanie przyciskami czasami czy podświetleniem), i potem reszta softu.
Klucz Windows masz w UEFI, więc jak uruchamia się instalacja, to sam dobiera wersję i aktywuje po połączeniu z Internetem.

Też mu właśnie z tego powodu nie zapodałem w pierwszym moim poście tej metody.
Jednak jeśli chce to przecież może skorzystać właśnie z niej jak zależy mu na zachowaniu partycji recovery i mieć lapka z systemem takim jaki kupił w sklepie, czyli wszelkiej maści syfem od producenta i nieaktualną wersję Windows 11 wymagającą mnóstwa aktualizacji po takiej operacji.

Wywalasz wszystko do 0, klikasz dalej i tyle.

Zrobię czystą instalacje z pendrive ale muszę przenieść dane z laptopa na PC stacjonarny. Czy mogę to zrobić za pomocą wifi? Nie wiem jak to zrobić. Włączam udostępnianie plików w ustawieniach i nic się nie dzieje. Laptop jest bezprzewodowo na wifi a PC jest podpięty do routera przewodem jr45. Kiedyś dawno przesyłałem tak dane ale zapomniałem jak to zrobić. Laptop jest W11 a PC W10

Co to są za 2 partycje? Ta po lewej EFI 260MB i ta po prawej 900MB. System tyle nie waży. Klucz jest jest w biosie? serio? Kupiłem z W11. Mam konto Microsoft. Chodzi mi o licencje. Jak zainstaluje z pendrive 23H2 to to przejdzie? Kupiłem ten laptop w marcu 2022

Czy jak zmieniam te ustawienia w windowsie wifi to ktoś widzi moją sieć, to co mam na kompie po piszę publiczne , np moi sąsiedzi , czy to jest jest tylko do mojej sieci wifi na które mam hasło?

Przenieś pliki pendrive albo dyskiem zewnętrznym.
Możesz za pomocą WIFI i LAN, ale po pierwsze musiałbyś zrobić grupę roboczą, udostępnić katalog, nadać prawa, to trochę kombinowania dla kogoś kto nie zna tematu. Zwłaszcza, że w różnych systemach często pojawiają się kłopoty.
Są też programy, które załatwiają przesył plików.
Ale… w zależności od szybkości połączenia WIFI może się okazać że będzie wolniej niż skopiować.

Partycje możesz po odpaleniu z pendrive wywalić wszystkie, klikasz dalej i instalator sam wykona nowe partycjonowanie a jak wykryje klucz, to nawet nie zapyta o wersję systemu.

Jak zrobisz pendrive za pomocą narzędzia które udostępnia Microsoft, będziesz miał w zasadzie prawie najnowszą wersję, będzie niewiele poprawek i sterowniki.

Możesz na wszelki wypadek wykonać kopie sterowników programem Double Driver, jakby potem Windows czegoś nie znalazł, wystarczy mu podać katalog z tymi sterownikamininsam sobie z nich zainstaluje.

A mogę przenieść te dane przewodem usb-usb, w pc mam usb wersje 2.0 będzie wolno

Kiedyś to przesyłałem przez wifi, jak to trzeba zrobić, lapop i pc się widziały

usb-usb „zwykłym” nie przeniesiesz plików, potrzebny jest usb-link, czyli mostkowy bo ma w nim czipa z oprogramowaniem do przenoszenia plików z kompa na kompa.
Zwykłe podłączenie kablem USB nic nie da, a może uwalić jedynie porty.

https://www.x-kom.pl/p/562883-dysk-zewnetrzny-ssd-samsung-portable-ssd-t7-1tb-usb-32-gen-2-szary.html

Weź sobie jakiś programik do udostępnia, jakich pełno. Np. LocalSend .

Ja tworzyłem bootoalny USB tym programem (działał z Windowsem 7 oraz 10):

Przejechać nim penrive’a a potem kopiuj wklej ISO i bootować.
Ma opcję wgrywania bez kasowania zawartości pendrive’a
jest niby otwarto źródłowy ale ostrzegam że producent jest chyba z Chin.
Chociaż wie ktoś co na tej stronie oznacza to Cotributors? Twórcy programu?
jeśli ma ponad stu to pewnie ktoś to weryfikuje czy nie ma jakichś niespodzianek?