Czysty serwer bez panelu email, docker

Chce zainstalowac 2 strony uzywajac dockera. Czy moge stworzyc skrzynke pocztowa dla mojej domeny rowniez uzywajac dockera? Chcialbym zainstawac na tym serwerze strone natomiast bez panelu nie wiem jak sie za to zabrac. Teoretycznie mogę przed instalacja dockera zainstalowac jakis darmowy panel i tams tworzyc konto mailowe. Natomiast bez tego mozna to sprawnie zrobic?

Co rozumiesz pod kontem mailowych. Masz skonfigurowany serwer pocztowy? Na tym serwerze chcesz miec serwer poczty czy tylko konto klienckie do wysyłania powiadomień, newsletterów itp.?

Odpalenie postfiksa, dovecot w dockerze to za mało. Postfix musi skądś odczytać konfigurację, gdzieś przechowywać maile. To nie jest robota na 5 minut. Jak nie chcesz być open relay i nie przyjmować tony spamu, to musisz to sobie najpierw zaprojektować lub komuś zlecić. Od razu powiem, uważaj na współdzielenie storage na maile.

Tak swoją drogą, po co Ci na każdą ze stron osobny kontener? To proszenie się o problemy. Postaw kontener LXD z Apache lub Nginx i tam trzymaj strony.

To co Ty chcesz zrobić jest trochę bez sensu. Co innego, gdybyś chciał odpalić kilka instancji webserwera w celu równoważnia obciążenia.

1 polubienie

hmn no dzięki za info.
No właśnie myślałem o takim równoważeniu ale nie wiem czy to nie ponad moją wiedze na ten moment.

Co to maila. To po pierwsze chce mieć adres na wlasnej domenie. Teoretycznie mogę go skonfigurować na ovh gdzie mam domenę chyba - czy tak?
Czy może w moim przypadku nie lepiej przed tym wszystkim (czyli docker + strony) zainstalować jednak jakiś darmowy panel bo coś czuje że nie ogarne tego

Nie wiem jaki panel masz na myśli. ISPConfig, vestacp, webmin, virtualmin?

Jeslli chodzi o pocztę, postaw sobie lxd. Stwórz kontener w nim kontener z Debianem, CentOS, Ubuntu czy innym systemem, który znasz najlepiej. Poczytaj dokumentację, tutki. Inaczej się nie nauczysz. Panele instalują tonę śmieci i mają to do siebie, że jak coś się sypnie, to najszybszym rozwiązaniem jest stawianie wszystkiego od zera.

Konfiguracja postfix wbrew pozorom nie jest taka trudna. Z dovecot jest więcej zabawy, ale to też żadna czarna magia.

Strony postaw też na kontenerze lxd, targanie do tego dockera nie ma sensu.

1 polubienie

Kurde no wlasnie za duzo rzeczy naraz chce i wlasnie w tym problem teraz ze rzczywiscie trzeba to zrobic porzadnie. Problem nie jest w tym zeby to zrobić i zrozumieć bo w miarę idzie ogarnąć. Problemem jest w zasadzie ten czas bo jednak trzeba mieć cierpliwość a jak cos nie dziala to … dopiero sie wnerwiam…

Dlatego szukam sposobu aby zrobic to jak najsprawniej a zbiegiem czasu jak juz stronka bezie hulać (nie jedna) to udoskonalać , poprawiać , czytać itp. Stad moje pytania:

  • Na co w pierwszej kolejnosci zwrocic uwage? Wydaje mi się że jak już odpalę dajmy na to jedną stronę (nawet bez konfiguracji maila bo na poczatek mozebyc nawet z gmaila czy z share serwera?) to pasowałoby mieć tego stały backup.
    Jakie narzędzie było by praktyczne do tego ? Tylko teraz pytanie. Da się robić backup niejako właśnie całego kontenera ?
    Mam tu na mysli to ze w ramach jednego kontenera (docker( wlasnie mam jedna stronke) i tam sobie wszystko testuje robie sprawdzam. W razie czego odpalam backup i mam wersje z przed backupu - mam tu na mysli wszystkie ustawienia i inne rzeczy ktore robilem a nie tylko sama stronke i baze danych dajmy na to na wp czy innym cms.

Czyli np , strona se nie laduje, wirus , atak , jakies jaja . Odpalam backup i mam cały obraz serwera. . Wydaje mi się że tutaj ten docker może okazać się przydatny czy tak?

Tak, w LXD masz snapshoty. Możesz klonować kontenery, powielić je na innym serwerze.

Widzę, że masz jakiś plan. W takim razie spisz sobie co po kolei robić. Zacznij od przygotowania VPSa. Jeśli dobrze ogarniasz dockera, możesz przy nim zostać. Jeśli nie, zainstaluj LXD. LXD nie jest skomplikowane w konfiguracji. Red Hat ma to dobrze udokumentowane. Przygotuj storage pod kontener i strony. Gdy to ogarniesz, stawiasz sobie już usługi. W jednym kontenerze możesz mieć Serwer WWW, w drugim MySQL, w trzecim PSQL, w czwartym MSSQL, w piątym FTP, w szóstym webpanele, w kolejnym postawisz sobie kontener do poczty, w jeszcze kolejnym load balancer. Potem skalując usługi możesz powielać kontenery. W LXD też możesz używać dockera, choć nie wiem czy jest sens używać kontenera w kontenerze.

Gdy dojdziesz do tego etapu, planujesz backupy. Planujesz jaki typ backupu, gdzie to składować itp.

1 polubienie