Czyszczenie i optymalizacja

Witam. Na forum dość często padaja pytania typu co zrobic aby system chodził szybciej, jakich programów użyć do czyszczenia rejestru, do zbędnych plików itp…

Tutaj zamieszczę listę przydatnych linków dotyczących tego typu działań.

Optymalizacja działania systemu:

Przyspieszanie systemu

Usługi

Czyszczenie rejestru:

jv16 PowerTools 1.3.0.195

Ostatnia bezpłatna wersja rozbudowanego programu narzędziowego, który powstał na bazie RegCleaner’a tego samego autora. Zawiera zbiór czterech narzędzi: RegCleaner - służącego m.in. do zarządzania rejestrem systemowym i usuwania programów z listy “Dodaj/Usuń Programy” w panelu sterowania Windows, File Tool - do zarządzania plikami programów, usuwania nieużywanych, uszkodzonych i dublujących się programów i bibliotek DLL, rozszyfrowywania plików, a także masowej zmiany ich nazw i atrybutów, Temp File Tool - do kontroli nad folderami z plikami tymczasowymi oraz Backup - do przywracania danych z kopii bezpieczeństwa wykonanych za pomocą trzech pierwszych narzędzi. Pracę z programem bardzo ułatwia polskojęzyczny interfejs.

RegCleaner 4.3.0.780

Podobny do powyższego ale wg. Mnie dokładniejszy.

Przydatne darmowe narzędzie do zarządzania rejestrem systemowym. Umożliwia m.in. usuwanie nieużywanych wpisów rejestru pozostawionych przez zainstalowane oprogramowanie, usuwanie programów z listy “Dodaj/Usuń Programy” w panelu sterowania Windows, usuwanie nieużywanych bibliotek DLL (również współdzielonych) oraz zarządzanie typami plików. Umożliwia stworzenie kopii zapasowej rejestru. Dużą zaletą jest programu jest przejrzysty i polskojęzyczny interfejs.

Defragmentacja dysku:

Diskeeper 10 Professional Edition

Bardzo dobry program przeznaczony do defragmentacji (procesu pozwalającego znacznie przyspieszyć odczyt danych z dysku). Główną zaletą pakietu jest wysoka szybkość i skuteczność. Jest zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem niż programy dostarczane wraz z systemem. Może defragmentować dyski do maksymalnej pojemności 4 TB (technologia Exclusive Terabyte Volume Engine (TVE)). Diskeeper posiada rozbudowane opcje konfiguracyjne i działa w trybie “Set It and Forget It” (Skonfiguruj i Zapomnij). Program jest łatwy w obsłudze i zapewnia pełne bezpieczeństwo danych w trakcie procesu defragmentacji. Ponadto sam pamięta o wykonaniu zaplanowanych zadań.

Usuwanie niepotrzebnych plików:

Odkurzacz 10.1.01.06.680 Professional

Bezpłatny polski program służący do oczyszczania dysków twardych komputera z niepotrzebnych plików tymczasowych. Program rozpoznaje kilkaset typów plików tymczasowych, wykrywa też najczęściej występujące pliki i foldery utworzone przez trojany i oprogramowanie szpiegujące oraz pliki, które pojawiły się na dysku po przeglądaniu stron o tematyce erotycznej. W skład programu wchodzą też moduły: Monitor Czystości Dysku - informujący o stopniu zaśmiecenia dysku, Monitor Instalacji Oprogramowania - usuwający wszystkie pozostawione pliki z dysku przez odinstalowany już program, Force Delete - umożliwiający usunięcie plików nie dających się usunąć oraz RealTime LatestViruses - który informuje o wykrytych zagrożeniach z przeciągu ostatnich kilku minut.

CCleaner 1.29.295

Popularny, bezpłatny program służący głównie do ochrony prywatności. CCleaner (Crap Cleaner) umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, czyszczenie pozostałości po sufrowaniu w Internecie tj. list odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies), tymczasowych plików internetowych. Ponadto, pozwala na opróżnienie zawartości kosza, systemowego schowka, listy ostatnio uruchamianych programów, listy ostatnio otwieranych dokumentów (także w poszczególnych aplikacjach) oraz wielu innych… CCleaner umożliwia też na kontrolę nad programami uruchamianymi wraz ze startem systemu oraz optymalizowanie jego pracy dzięki usuwaniu tymczasowych plików i wyszukiwaniu potencjalnych problemów w rejestrze.

Proszę moderatorów o przyklejenie lub przeniesienie do sprawdzonych porad ponieważ denerwujące sa co dzienne pytania jaki program do czyszczenia kompa…


Na przyszłość ukrywaj linki

Asterisk

Zamiast płatnej wersji tego znakomitego programu można używać wersji bezpłatnej czyli Diskeeper Lite:

ftp://download.idg.pl/31117/vol2/w95/ut … te_418.exe

To ja jeszcze dorzucę:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 759#314759

me to :wink: