Czyszczenie laptopa z kurzy. Kilka pytań

Hej,

Rozglądam się za w miarę za tanim serwisem komputerowym w moim mieście. Mam 4 letniego laptopa i ani razu nie był on czyszczony z kurzu. Niestety, ale ceny są zaporowe. Usługa kosztuje min 120zł…Taki pieniądz za 15min roboty… Sam bym chciał tyle zarabiać :stuck_out_tongue:

Dlatego postanowiłem, że sam sobie wyczyszczę lapka z kurzu. Mam Samsunga, i niestety, aby dobrać się do radiatora muszę rozkręcić całego laptopa co jeszcze… płyta główna jest do góry nogami xD. Na youtubie jest dobry filmik co i jak w HD to myślę, że sobie poradzę (http://www.youtube.com/watch?v=vQfaL10fxEg)

Mam 2 pytania. Domyślam się, że pasta na procku pięknie się zasuszyła… Czym należy ją usunąć? Spirytusem namoczonego w ręcznik kuchenny?

Po duo, jaką polecacie kupić nową pastę?

Po trio polecacie jakąś konkretną markę sprężonego powietrza, czy nie ma to znaczenia? Powietrze to powietrze :stuck_out_tongue:

 

PS. Na filmiku koleś uszczelnia połączenie z wentylatorem (6:07) wg. mnie taśmą izolacyjną… Czy ona się pod wpływam ciepła nie stopi? o_0

Czekam na wasze odpowiedzi :wink:

czy ten laptop ci sie przegrzewa? pytam, bo dostałem kiedyś do naprawy laptopa, który ciągle się wyłączał od przegrzania, okazało się, że właściciel miał nawyk oglądania filmów w łóżku więc laptop przez dłuższy czas miał zakryte otwory wentylacyjne i od tamtego czasu zaczął sie przegrzewać. I nie pomogło czyszczenie. Taka tam wzmianka :slight_smile:

Ceny są takie bo laptop to nie to samo co komp stacjonarny, że odkręcisz 2 srubki i masz na wierzchu wszystko, odkurzaczem wyciągasz śmieci i po pracy w 15  minut, w laptopach trwa to zdecydowanie dłużej, wymaga cierpliwości, zręczności itp… stąd ta cena.

ad1 - może być ręcznik papierowy ważne żeby nie zostały paprochy na czyszczonej powierzchni

ad2 - ja tam zazwyczaj aplikuję albo Arctic MX-2 albo Gelid Extreme, prócz pasty termoprzewodzącej warto by wymienic również thermopady i tu zazwyczaj daję Phobya Thermopad XT. Powietrze sprężone  ważne jest najbardziej żeby było “suche” nie parskało cieczą- lepiej parę zł więcej dać jak potem musieć suszyć :) 

Jeśli chcesz mogę podrzucić ci fragment instrukcji serwisowej tego Samsunga  gdzie jest krok po kroku procedura rozkładania go na czynniki pierwsze 

W zależności od modelu, samo rozebranie trwa trochę czasu nie mówiąc już że trzeba to robić z odpowiednią ostrożnością i delikatnością. Zresztą sam wyczyścisz to się przekonasz, że to nie jest taka bajka.

 

Faktycznie zajmuje to 15 minut, pod warunkiem, że jedynymi narzędziami jest młotek i dłuto ;] albo porządnie albo tanio i niefachowo ;> 

E tam bez przesady… Facetowi z filmiku zajmuje to 11 minut :stuck_out_tongue:

Tzn na samym początku kładłem laptopa bezpośrednio na kołdrze xD i z tego co pamiętam wtedy nic się nie przegrzewało. Ale już od parę lat  kładę kompa na podkładce (ze sklejki).

Co do Phobya Thermopad XT to nie wiem co to jest szczerze mówiąc i nie wiedziałbym gdzie to mam przykleić…

Ale suchy ręcznik papierowy?

przyspieszone i skrócone o conajmniej połowę czasu - samo wykręcanie śrubek zajmie dobre 5min… 8)

 

ps. dobra rada - wez przynajmniej jedną kartkę formatu A4 i układaj sruby na niej jak są w laptopie - często różnią sie długością

 

Tak śrubki różnią się długością przeważnie mają inny kolor a otwory mają oznaczenia ale dla laika odkładanie śrubek wg jakiegoś schematu na pewno nie zaszkodzi :slight_smile:

Ok to powoli zacznę kompletować to co potrzeba bo już laptop mocno pali w uda x)

Tylko jeszcze 1 pytanie. Czym najlepiej wyciągać wtyczki od płyty głównej? Teoretycznie, nie powinno się dotykać się takich elementów jaki i płytę gołymi łapami… Jakby co to mam lateksowe rękawiczki xD

Na filmiku widać, że trzeba je wydłubać ze złącza… tylko nie wydaje mi się, aby robić to śrubokrętem…

Klasyczne wtyczki najlepiej paznokciami lub bardzo małym wkrętaczkiem, podważając i ciągnąc delikatnie z obu stron. Płaskie taśmy wieloprzewodowe - po otwarciu lub przesunięciu (bywają dwa rozwiązania) blokad - ciągnąc za wystający “języczek” lub samą taśmę. Nie łamać ani zginać (prostować) tych tasiemek!

ok dzięki za wasze wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

można śrubokrętem jak się ręce nie trzęsą, albo paznokciem zahaczyć…

 

ps. czyszcząc wentylator najlepiej go wypiąc z płyty głównej

Ok mam jeszcze 1 pytanie.

Jakim specyfikiem najlepiej usunąć starą pastę? Spirytusem czy zdrapać suchym papierem? Domyślam się, że pasta będzie mocno zaschnięta… 4 lata pewnie zrobiły swoje.

Rozpuszcza się olejem samochodowym silnikowym (trochę odczekać po namoczeniu i szmatką) lub szmatką i benzyną ekstrakcyjną. To moje, wypróbowane przez 11 lat sposoby.

Hmmm nie mam tych substancji pod ręką… Z tego co widzę z psedo rozpuszczalników mam w domu zmywacz do paznokci i spirytus… Ale chce się upewnić czy nic się nie stanie po wyczyszczenia nimi ukladow. Haha bo czekam na zamówiona pastę :slight_smile: