Czyszczenie laptopa

(kosior6) #1

Witam.

Chcę sobie trochę przeczyścić laptopa z tych utilków ASUSa, gdyż większości nie używam, a niepotrzebnie zajmują pamięć.

Chcę zostawić tylko touchpada, wszystko od wireless i to będzie wszystko, a więc co i jak wyłączyć z procesów:

i autostartu:

651b469d510ad668med.jpg

52da31b740e4bc8bmed.jpg

Dzięki, Pozdro :spoko:

(eyeti) #2

Tutaj masz za co każdy proces odpowiada

vchost.exe - Svchost.exe to ogólna nazwa procesu hosta dla usług uruchamianych z bibliotek dołączanych dynamicznie (DLL), proces ten obsługuje dużą liczbę usług, dlatego w Menedżerze urządzeń widzimy wiele jego kopii.

spd.exe - C:\Program Files\cFosSpeed\spd.exe - nie mam tego ale to pewnie jakiś dodatek razem z sp2

csrss.exe - jego pełna nazwa to Client/Server Runtime Server Subsystem. Odpowiada za działanie większości komend graficznych. Ważny składnik systemu, nie powinien być zabijany.

spoolsv.exe - zarządza buforem wydruku, ustawia kolejkowanie drukowania. Można go wyłączyć jeżeli nie używa się drukarki, faksu lub programów symulujących ich działanie np. Acrobat Reader.

Mdm.exe - Jeśli korzystasz z programu Microsoft Internet Explorer 5 lub nowszego, możesz wyłączyć program Mdm.exe, wyłączając debugowanie skryptów. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

1.Otwórz program Internet Explorer.

2.W menu Narzędzia kliknij polecenie Opcje internetowe.

3.Kliknij kartę Zaawansowane.

4.Kliknij pole wyboru Wyłącz debugowanie skryptu, aby je zaznaczyć, a następnie kliknij przycisk OK.

5.Zamknij program Internet Explorer.

6.Jeśli korzystasz z systemu Microsoft Windows 98 lub Microsoft Windows Millennium Edition (Me), usuń wartość rejestru, która uruchamia program Mdm.exe. W tym celu wykonaj następujące kroki.

OSTRZEŻENIE: Nieprawidłowe korzystanie z Edytora rejestru może stać się przyczyną poważnych problemów, które spowodują, że konieczna będzie ponowna instalacja systemu operacyjnego. Firma Microsoft nie może zagwarantować, że rozwiązanie problemów spowodowanych niepoprawnym użyciem Edytora rejestru będzie możliwe. Edytora rejestru używa się na własną odpowiedzialność.

a. Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Uruchom.

b. W polu Otwórz wpisz polecenie regedit, a następnie kliknij przycisk OK.

c. W Edytorze rejestru zlokalizuj następujący podklucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\RunServices

d. W prawym okienku kliknij prawym przyciskiem myszy wartość MDM7, kliknij polecenie Usuń, a następnie kliknij przycisk Tak, aby potwierdzić usunięcie.

UWAGA: W zależności od posiadanej wersji programu Mdm.exe wartość może być inna niż MDM7.

e. Zamknij Edytor rejestru.

UWAGA: Uruchomienie polecenia Wykryj i napraw w pakiecie Office 2000 powoduje dodanie wpisu rejestru dla programu Mdm.exe, przez co jest on uruchamiany podczas uruchamiania komputera. W takiej sytuacji należy zastosować poprzednio opisaną procedurę, aby usunąć wpis rejestru.

alg.exe - nadzoruje dzielenie połączenia internetowego i firewalla. Radzę nie wyłączać go nawet, jeżeli korzystamy z firewalla innego niż ten wbudowany w Windows. Zabicie procesu może skutkować niestabilną pracą systemu.

lsass.exe - proces systemu bezpieczeństwa Windows, zarządzanie regułami dostępu i ochrona użytkownika.

jusched.exe - C:\Program Files\Java\jre1.5.0_06\bin\jusched.exe coś od javy

nvsvc.exe - NVIDIA Driver Helper Service - chyba jasne

taskbaricon.exe - dla mnie to szpieg

cnxmon.exe - to proces aplikacji dostępowej Neostrady.

ctfmon.exe - Plik Ctfmon.exe uaktywnia procesor wprowadzania tekstu (TIP) i Pasek języka pakietu Microsoft Office. Plik Ctfmon.exe monitoruje aktywne okna i zapewnia obsługę usługi wprowadzania tekstu dla rozpoznawania mowy, rozpoznawania pisma ręcznego, klawiatury, translacji i innych technologii alternatywnego wprowadzania informacji.

cthelper - chyba coś od creativa ale nie dam sobei głowy uciąć - jak nie chcesz mieć problemów z dźwiękiem to nie wyłączaj

rundll32.exe - ładuje i uruchamia 32-bitowe biblioteki DLL

(Bolo92) #3

@czesiek144 Taka wiedza czy stronka jakaś ;] bo poczytałbym sobie o różnych procesach.

(kosior6) #4

Bolo92 ,

(Bolo92) #5

Dzięki wielkie :smiley:

Hihih, ale będzie trochę lektury ale i wiedza się przyda na pewno.

(Klossj23) #6

kosior6 , skorzystaj ze strony:

http://www.techspot.com/startup/

wklepuj kolejno nieznane procesy. Będziesz miał opis oraz propozycję co z danym programem począć - uruchamiać przy starcie czy nie (przynajmniej opis części programów tam znajdziesz).

Informacje w oparciu o google

NvMCTray - zdaje się, że to skrót do Nvidia Media Center Tray - czyli dostęp do ustawień karty graficznej za pomocą ikonki w zasobniku systemowym. Moim zdaniem można wyłączyć.

hcontrol. - pozwala na konfigurację dodatkowych specjalnych multimedialnych klawiszy, ale nie wiem czy jest konieczny do samego używania tych klawiszy (google pokazuje, że raz będą działały a raz nie) - więc sprawdź - zawsze możesz włączyć go poniwnie.

RTHDCPL - Menedżer Efektów dźwiękowych Realtek HD Audio - nie musi być uruchamiany przy starcie, w razie potrzeby można go uruchomić ręcznie.

ALCMTR - Realtek AC97 Audio - Event Monitor. Przez niektórych uznawany za spyware. Wyłączyć z autostartu.

sm56hlpr - narzędzie pomocnicze modemów Motorola. Można wyłączyć z autostartu i uruchamiać ręcznie.

Postaram się znaleźć jeszcze resztę.

Ogólnie rzecz biorąc to można często zauważyć tendencję do dublowania jakiś funkcji - np. pewne ustawienia są dostępne poprzez panel sterowania jak i po kliknięciu danej ikonki w trayu - zwróć również na to uwagę.

(kosior6) #7

Wszystkim wielkie dzięki, powyłączałem parę programików, procesów i od razu mi się pamięci o jakieś 50Mb więcej zrobiło ;]

Pozdro :spoko: