Czyszczenie systemu bez konieczności robienia formatowania

Witam. Istnieje jakiś sposób w win10 żeby wgrać na nowo system bez robienia formatu bez płyty z systemem? Albo czyszczenie wszystkiego?
Ostatnio zaczął mi się bardzo przegrzewać oraz drastycznie spadają mu fps i to tak z dnia na dzień. Płytkę z windowsem będę miał dopiero na weekend jak wrócę do domu a mi zależy na tym, żeby mieć w 100% sprawnego laptopa. Laptop ma lekko ponad rok i w ostateczności będę go czyścił rozkręcając go lecz nie chcę teraz tego robić gdyż prawdopodobnie stracę gwarancję.

Jeśli masz syf we wnętrzu laptopa to przeinstalowanie nic nie pomoże.
Zasyfiony układ chłodzenia=>przegrzewanie się sprzętu=>spadek mocy obliczeniowej (włącznie z fps).

Brawo, twoja odpowiedź nic nie wniosła do tego tematu… Pytam się o możliwość wyczyszczenia systemu i odsyfienia znając najprawdopodobniejszą przyczynę. Mam czas i możliwości pobawić się lecz nie mam możliwości zrobić formatu z płyty oraz rozkręcenia laptopa. Nawet zacytowałeś to czego nie chcę robić…

Może teraz napisze ktoś, kto umie czytać?

Raz że instalke win 10 można bez problemu pobrać narzędziem media creation tool na USB czy DVD. Dwa, Windows 10 ma wbudowane narzędzie do resetowania systemu, które reinstaluje system bez konieczności używania nośnika.

Komputer przegrzewa Ci się, stąd spadki fps. Wymiana pasty termoprzewodzącej zapewne rozwiąże problem + usunięcie syfu z wewnątrz komputera. Nie musisz mieć płyty z Windowsem. Jak już wspomniał wyżej kolega, wystarczy narzędzie do resetowania systemu (ustawienia, aktualizacja i zabezpieczenia, odzyskiwanie). Obraz ISO z serwerów MS, możesz też pobrać programem Windows ISO Downloader.

…lub pisze ze zrozumieniem, odpowiedziałem na drugą część Twojego wpisu i tego to dotyczyło. Zresztą sam sobie już odpowiedziałeś gdzie leży problem i jakie działania byłyby najwłaściwsze.

To chcesz go doprowadzić do takiej sprawności czy jednak niekoniecznie?
Taka analogia mi się nasunęła:
“W aucie silnik mi się kopci ale nie mogę otworzyć maski bo jest na gwarancji, dlatego chcę wgrać nowe mapy do nawigacji”

Rozumiem, że do końca gwarancji czyli niecały rok wnętrza nie będziesz konserwował? Jeśli to Lenovo to nie ma problemu z zajrzeniem do środka, ba nawet dodana była instrukcja jak dysk czy pamięci zamontować/wymienić samodzielnie. Są dwa wyjścia w Twoim przypadku: oddaj do serwisu producenta na czyszczenie jeśli gwarancje chcesz zachować (takie usługi wykonują oczywiście odpłatnie) no ale jeśli chcesz przycebulić to pozostaje Ci zakupienie tego urządzenia:
http://allegro.pl/duza-magiczna-rozdzka-swiecaca-kula-baterie-3d-i6711227840.html

… drugie wyjście na pewno nie pomoże ale też nie zaszkodzi :blush:
Pamiętaj tylko, że jeśli nie będziesz dbał o czystość wnętrza to na nic Ci gwarancja bo producent może się wytłumaczyć tak jak w gwarancji mojego Lenovo:

A o instalce koledzy wyżej już podpowiedzieli.
Pozdrawiam i poluzuj majtachy. :wink: