Czytnik eSata

Witam.

Mam pytanie dotyczące łącza eSata.Czy do komputera stacjonarnego można dokupić czytnik eSata i w jaki sposób można go podłączyć do płyty głównej( za pomocą jakich wejść i kabli) ? Jakie czytniki były by w dobrej cenie i jakość? Jeszcze jedno pytanie czy jest możliwość podłączenia czytnika do laptopa( nie mowie ze tego samego ale czy ogólnie) wiem ze są już laptopy z wejściami eSata ale są o wiele droższe niż bez niego.

USB eSATA Adapter.

http://www.allegro.pl/item1080503570_su … ancji.html

Pozdrawiam.

Po pierwsze: nie czytnik, tylko kontroler SATA ze złączem eSATA.

Po drugie: podłączenie zależy od możliwości (płyta głóna w stacjonarnym kompie - posiada zazwyczaj złącze PCI, względnie PCI-e; w laptopach należałoby wykorzystać interfejsy zewnętrzne takie jak PCMCIA, czy ExpressCard).

Po trzecie: proponowana przez skandyna przejściówka - to rozwiązanie dla desperatów (w końcu przy eSATA chodzi o transfer a nie tylko o same złącze).

PCI to chyba raczej karte graficzną się podłancza.

Interfejsy zewnętrzne to własnie USB, a nie już nieistniejące PCMCIA.

Pozdrawiam.

Chodziło mi bardziej szybkość transmisji danych, więc raczej przejściówka z USB nie wchodzi w grę. Ale nie zrozumiałem do końca dzięki jakim wejściom mogł podłączyć tego kontrolera w komputerze stacjonarnym, a dzięki jakim w laptopie

Może ty ‘podłanczasz’ tylko kartę grafiki (choć nie sądzę byś miał aż tak stary komputer), ale PCI obsługuje także modemy, karty sieciowe, karty muzyczne, kontrolery I/O, tunery TV …

Aha - nie mam więcej pytań do Pana :roll:

@ Crisis4991

aby odpowiedzieć na twoje pytanie, wypadałoby abyś podał jakim sprzętem dysponujesz.

Już mówię… płyta główna: Gigabyte GA-965G-DS3, procesor: Intel® Core2 CPU 6420 @ 2.13GHz pamięć RAM: 3 GB, Windows Vista wersja 64 bitowa. Czy jeszcze coś jeszcze jest potrzebne :wink:

Co do stacjonarnego komputera - jeśli masz wolny jeden port SATA - to wystarczy dokupić takie cudo jak na dole tej strony.

Jeśli nie masz wolnego portu SATA - to wtedy potrzebujesz czegoś takiego (to przykład ze złączem PCI-E). Jeśli z jakiegoś powodu masz zasłonięte porty PCI-E na płycie - to możesz użyć kontrolera ze złączem PCI.

Do laptopa potrzebujesz takiego kontrolera.

Rozumiem, że dysk który chcesz w ten sposób podłączyć dysponuje odpowiednim złączem ? Jeśli nie - zawsze możesz dokupić stację dokującą dla “standardowych” dysków.