Czyżby przegrzewanie?


(Dziuksd) #1

Od niedawno zaczęlęm mieć problem z komputerem. Wyłączał się po nagrzaniu co niecałe 5 minuty, a wiatrak obudowy wydawał dziwne odgłosy. Odkręciłem go z tylnej obudowy i przykręciłem do bocznej ściany, hałas ustał, komputer przestał się wyłączać poza grami, w grach nadal jednak podziała 5-10 minuty, zwiecha, odwieszenie i od razu blue screen bez napisów. Potem komputer nie uruchamia się przez kilka minut. Kiedy testowałem go atitoolem złapał 2 razy taką samą zwiechę jak w grach i znowu bluescreeen (raz z ...F4, a raz z 9C). Kiedy testowałem FurMarkiem nic nie było. Temperatury procka, twardego dysku i chyba płyty głównej w normie. Czy to karta?


(Kpc21) #2

Dotknij radiatora karty i sprawdź czy jest gorący.


(system) #3

Na dotyk tak nie sprawdzisz, ponieważ jako gorące będziesz odczuwał temp > 60*C, polecam jakiś cyfrowy miernik temperatury.


(Dziuksd) #4

Radiator jest zimny tylko sama karta po przeciwnej stronie chipsetu jest ciepła/gorąca. Niestety nie mam miernika cyfrowego temperatury.


(Danielm86) #5

Wejdź do BIOSu i poszukaj opcji dotyczącej temperatury. Prawdopodobnie wartrość jest za mała. Ustaw na 80 stopni.


(Dziuksd) #6

W BIOSie mam takie opcje dotyczące procka, a wartość ich ustawiona jest właśnie na 80 stopni.

P.S Znowu komputer się wyłącza nawet podczas przeglądania stron z BS o treści …F4


(Danielm86) #7

Ppm na Mój komputer/właściwości/zaansowane/uruchamianie i odzyskiwanie/odznacz Automatycznie uruchom ponownie


(Dziuksd) #8

Nic to nie dało.


(Kpc21) #9

Skoro widzi bluescreeny, ma to odznaczone :slight_smile:

Upewnij się czy ta opcja jest odznaczona, czy przypadkiem jej nie zaznaczyłeś. Spisz numer błędu (długa liczba szesnastkowa) z bluescreena.


(Adalbert) #10

“Temperatury procka, twardego dysku i chyba płyty głównej w normie.” Skąd to wiesz? Jaką temperaturę pokazuje HWMonitor i GPU-Z?


(Dziuksd) #11

Procka 35 około, dysku twardego od 19 do 30, płyty głównej też koło 30.

Mam odznaczone, numer bładu chodzi ci o 0x000000… czy o co? Bo jeżeli chodzi o to to miałem z 77 na końcu (za każdym razem jak skanowałem antywirem), F4 kiedy zostawiłem komputer w stanie bezczynności, brak napisów jak grałem w coś i 9c jak testowałem pamięć lub kartę za pomocą atitool. Czasami też jest 7a i coś napisane z win32k.sys


(Adalbert) #12

“Procka 35 około, dysku twardego od 19 do 30, płyty głównej też koło 30.” to są dane odczytane z HWMonitor? Co pokazuje GPU-Z?


(Dziuksd) #13

To temperatury z HWmonitora, hdtune, speedfane’a, everesta, z wyświetlacza na obudowie i BIOS’a


(Adalbert) #14

A temperatury karty graficznej coś (GPU-Z) pokazuje?


(Dziuksd) #15

Nie mam czujnika na karcie

Dodane 11.06.2009 (Cz) 13:58

Już wiem co się przegrzewało- chipset płyty głównej z radiatorem. Temperaturę pokazywało normalną, bo czujnik jest w innym miejscu.