D-Link DI-524 i własny DNS w DHCP

Witam

Kupiłem router D-Link DI-524 do dzielenia łącza. Przebrnąłem przez konfigurację (i kilka problemów ze względu na charakter łącza) i sprzęt zaczął działać. W opcjach routera wpisane są 2 adresy DNS dostarczone przez dostawcę internetu. Niestety, router podczas przypisywania adresów przez DHCP, pierwszy DNS przydziela taki, jak wpisałem, natomiast jako drugi podaje swój własny adres IP (to nie błąd, sprawdziłem w internecie). Efektem tego jest wydłużone ładowanie się stron internetowych, gdyż po wpisaniu adresu przez 5-10 sekund przeglądarka “szuka adresu”. Gdy znajdzie, stronka ładuje się w sekundę. W opcjach połączenia sieciowego na swoim komputerze wybrałem opcję ręcznego wpisywania DNSów, gdzie wpisałem oryginalne adresy od dostawcy, co znacznie przyspieszyło działanie internetu. Tak więc pojawiają się dwa pytania:

  1. Czy serwer DNS na routerze potrzebuje trochę czasu na aktualizację danych? Po kilku dniach powinien działać dobrze i szybko?

  2. Jeżeli nie, to jak skonfigurować router, aby DHCP przypisywało oryginalne adresy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.

Nie. Miałem ten sam model routera i nigdy nie spotkałem się z takim problemem

Po paru sekundach a nie dniach

Wpisz tylko podstawowy DNS. Po co Ci dwa?

Myślę, że nie bez powodu. Jak na moje, to dwa DNSy przyspieszają wyszukiwanie serwera, z którym chcemy się połączyć.

Udało Ci się mnie skutecznie rozbawić :smiley:

Drugi serwer jest używany w przypadku gdy pierwszy nie odpowiada co zdarza się niezmiernie rzadko

Skoro drugi jest “zapasowy”, to powiedz mi, czemu po zmianie primary dns na inny internet dostał kopa, skoro pierwszy nie zmienił się, a ciągle działał bez problemu?

Sam sobie zaprzeczasz

Tam miało być “secondary”

Sytuacja 1:

Primary od dostawcy, secondary do routera - używany jest primary, internet chodzi wolno.

Sytuacja 2: Primary od dostawcy, secondary od dostawcy, używany primary, internet śmiga.

Skoro w obu przypadkach system korzystał TYLKO z pierwszego dns od dostawcy, to zmiana drugiego nie powinna mieć żadnego wpływu na cokolwiek, skoro to tylko “zapasowy adres, jakby pierwszy nie działał”. To mi wytłumacz.

Nie słyszałem o czymś takim jak żyję. Co to jest “secondary do routera”?

A ustaw TYLKO primary jak Ci napisałem na początku i pochwal się jak wygląda sytuacja

Dziwne, że nie wywnioskowałeś tego sam na podstawie poprzednich postów. Drugi adres DNS wskazywał bezpośrednio na router.

Ale skoro mówisz, że system i tak korzysta TYLKO z pierwszego, to jakie ma znaczenie w tym momencie drugi?

Po raz kolejny nie dostałem odpowiedzi na pytanie: czemu zmiana drugiego, teoretycznie “nieużywanego” DNSa, poprawiła sytuację?

Po co? Co to niby ma dać?

Właśnie o to chodzi. Jak ustawisz tylko jeden i będziesz miał szybki net to będziesz wiedział dlaczego :slight_smile:

Dlatego, że nie wiadomo po kiego grzyba ustawiłeś jakiś dziwny DNS w pierwszym przypadku?

Wytłumaczę Ci to jeszcze raz:

Drugi serwer DNS jest używany w przypadku gdy pierwszy nie działa, ale brak działania to może być np. również zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź serwera. Dlatego w takim przypadku jest używany ten drugi. U Ciebie w pierwszym przypadku system nie miał jak odpytać awaryjnie, bo serwer był podany błędnie. W drugim przypadku taka sytuacja nie wystąpiła, gdyż obydwa serwery były prawidłowe

Taka sama sytuacja była parę lat temu w TPSA. W związku z wolnym serwerem podstawowym DNS tej sieci zalecało się używanie serwera Netii, który był o wiele szybszy. Netia jak się zorientowała, że mają nagle skokowy wzrost obciążenia swojego serwera DNS przez obce “osoby” to wyłączyła możliwość korzystania z takiego serwera przez nieswoich kientów

Odpowiem cytatem z 1. posta

Znów cytat z 1. postu:

Poza tym, mówisz że to “jakiś dziwny DNS”, ale w instrukcji (i na wielu innych forach) znalazłem informację, że tak ma właśnie być. To nie są moje fanaberie. :wink:

A jak ma odpytać awaryjnie w sytuacji, gdy dam tylko jeden DNS (według Twoich rad)? Nie kłócę się teraz, tylko pytam z ciekawości. Mówisz, że “jeden dobry serwer jest ok”, a “jeden dobry, a drugi zły to be”. Co to za różnica, skoro w obu przypadkach i tak będzie użyty tylko jeden, ten sam dns? :slight_smile:

To nie wiem jak sprawdzałeś, bo ja miałem TEN SAM ROUTER i nigdy nie miałem takiej sytuacji. Nie ma takiej możliwości by router dawał jakiś przypadkowy serwer DNS. Typuję felerne firmware routera

Fatalnie. Nic nie zrozumiałeś. Przeczytaj uważnie jeszcze raz cały wątek z naciskiem na “Drugi serwer jest używany w przypadku gdy pierwszy nie odpowiada co zdarza się niezmiernie rzadko”

Firmware świeżo aktualizowane.

To być może sam router jest walnięty. Ja wymieniałem swój trzy razy, niestety :frowning:

Jeżeli jest na gwarancji to go reklamuj

Jeżeli Twoj dostawca przydzila Ci adres IP na router Dynamicznie (opcja Dynamic IP Address w sekcji WAN konfiguracji routera), spróbuj nic nie wpisywać w adresach serwerów DNS. Router DI-524 powinien sam sobie takie adresy pobrać od dostawcy i przekazać je na komputery w postaci 192.168.0.1 .To normalne, że adres serwera DNS na karcie sieciowej komputera jest adresem bramy domyślnej, czyli adresem routera.

Jeżeli posiadasz stały adres IP i musisz go ręcznie wpisywać w ustawieniach routera, spróbuj w sekcji WAN zamienić miejscami adresy serwerów DNS. Być może ten drugi adres jest “łatwiej” osiągalny.

Jeżeli problem dalej pozostanie, upewnij się proszę czy aktualizacjia na pewno nastąpiła do najnowszej wersji. Na chwilę obecną najnowszy frimware do routera D-Link DI-524 w wersji sprzętowej Bx to 2.07, natomiast dla wersji sprzętowej Gx - 3.13 (dostępne na ftp.dlink.pl)