D-link Dir-300 - rozłącza z netem

Witam,

mam taki problem, od jakiś 2tygodni rozłącza mnie z netem i współlokatora ( 2 kompy podłączone bezprzewodowo ). Wszystko działa prawidłowo, i jakoś po godzinie przestają się otwierać strony w przeglądarkach, choć gg jeszcze działa… wszystko wraca do normy gdy router dostanie reset i znów wszystko jest git przez jakieś 1h, czasem 4h i znów rozłącza i znów reset i znów jest dobrze…

czy ktoś wie co może być tego powodem?

dzięki za pomoc

Jeśli ruter jest na gwarancji to oddaj. Jeśli nie to coś ci opowiem: Ja też miałem problem z rozłączaniem z netem przez ruter. I pewnego razu znowu się rozłaczyło i dałem reset a tu nic. I już chciałem dzwonić do gości z internetu a tu wchodzi matka do pokoju i tak: “Znowu paliłeś te fajki?” Niestety nie paliłem. Za to co innego się paliło. Dobrze, że zdążyłem odłaczyć zanim się coś gorszego nie stało (spięcie? nie wiem!). Ponieważ był po gwarancji to zaraz go rozkręciłem a tam wśrodku pogorzelisko (tj. poskręcane, poztapiane kabelki).

I kupiłem nowy (ten sam model tyle, że inny review w, którym usunięto tą wadę z stapianiem się, tak mówił mi sprzedawca, że oni jako sklep to zgłosili do producenta po się skarżyli klienci i zrobili poprawkę wewnętrzną i ma już być ok).

małe sprostowanie,

jednak gg działa i wszystko, np radio w gg też, ale przeglądarki po prostu nie wyświetlają stron…

Ewidentnie gubi DNS’y. Może być jakiś błąd w firmware. Sprawdź czy masz najnowszą wersje, tu. Jak aktualizacja nie rozwiąże sprawy lub masz już najnowszy firmware to ustaw wszystko na sztywno z pominięciem DHCP.

hmm tam są 3 pliki, który powinienem ściągnąć

i jeśli okaże się że mam najnowszy firmwire… - sory jestem zielony - to co znaczy “wszystko na sztywno”?

Razem z routerem powinieneś mieć podręcznik użytkownika, jak nie masz go pod ręką to tu masz w pdfie. Na stronie 57 rozpoczyna się opis jak zaktualizować firmware. Jak masz wersję niższą niż 1-04B16 z 2008.08.29 to zaktualizuj i zobacz czy to coś zmieni.

hmm, mam starsza wersje , 1.03 z 2007… chcialem zaktualizować

lecz pisze w tym pdf że trzeba mieć połączenie kablem które nie posiadam…

wiec aktualizacja nie ma jak zrobić, bo przez “check for the lastes firmware” nie odnajduje żadnych nowych oprogramowań…

wiec jestem chyba w czarnej dupie

W każdym sklepie komputerowym dostaniesz taki kabel za kilka złotych. To nie jest jakiś duży wydatek…

Witam,

zaktualizowalem firmware do tego 1.04 z 2008 roku, problem dalej jest…

W pierwszej kolejności w ustawieniach routera przejdź do “Status” i spisz z sekcji “WAN” adresy DNS, powinny być co najmniej dwa.

Następnie przejdź na “Setup” i z lewej wybierz zakładkę “LAN Setup” odhacz tam “Enable DNS Relay” i “Enable DHCP Server” oraz wpisz o ile nie ma lub jest inaczej:

Router IP Address: 192.168.0.1

Default Subnet Mask: 255.255.255.0

w “Local Domain Name:” możesz sobie wpisać dom, chata, pieczara :wink: czy co tam wymyślisz, w sumie w Twoim wypadku będzie to bez znaczenia, nie będziesz tego raczej potrzebował, byle bez udziwnień (spacji, polskich znaków czy innych).

Zapisz ustawienia routera, teraz system zgubi sieć bo zamieszaliśmy w routerze, ale zaraz to naprawimy podając mu potrzebne dane:

Przejdź do “Panel Sterowania” >> “Połączenia sieciowe” i wybierz “Połączenia Lokalne” a z nich “Właściwości”

W oknie które Ci się pokaże wybierz “Protokół internetowy (TCP/IP)” i kliknij we “Właściwości”

Wybierz “Użyj następującego adresu IP:” i teraz tak:

Adres IP: 192.168.0.10

Maska podsieci: 255.255.255.0

Brama domyślna: 192.168.0.1

Oraz poniżej w DNS wpisz te adresy, które wcześniej poleciłem Ci spisać.

Na drugim komputerze zrób to samo tylko Adres IP: 192.168.0.20

Ostatnia cyfra w “Adres IP” to przykładowo wybrana, możesz sobie ją wybrać wedle uznania, musi być z przedziału 2 - 254 no i oczywiście nie może być taka sama na obu komputerach.

I teraz, jak nic po drodze nie zamieszałeś, (pilnuj uważnie wpisywane cyfry) to musi wszystko ładnie śmigać :slight_smile:

witam,

zrobilem tak jak Ty poradziles, jedynie stracilem lacznosc z netem:) znaczy niby sei laczylo, jednakze internet w ogole nie chodzil:)) jedyne co moglem otworzyc to okno administracyjne d-linkna…

Przyjrzyj się temu jeszcze raz dokładnie, musiałeś coś gdzieś źle wpisać.

Edit: restartowałeś system po zmianach w ustawieniach sieciowych w systemie?

co do pomyłki w wpisywaniach … tam pomyłki nie było, bo to ja robiłem sam na kompie, a później współlokator robił na swoim od początku… i nigdzie nie działało…

ale fakt… systemu nie resetowałem po zmianach w ustawieniach…

hmm to może po zmianach zresetować d-link’a jak i system??

Routera nie trzeba, wystarczy zapisać ustawienia, system wypadało by.

udało się!:slight_smile: znaczy nie wiem czy przerywa internet, ale wczoraj w nocy udało mi się ustawić.

Problem był w ustawieniach sieciowych, porada była aby zmienić te ustawienia w “połączenia lokalne” i nie działało, ja zmieniłem w “sieciach bezprzewodowych” i wtedy wszystko ruszyło:)

pozdr

No tak, ja Ci podawałem to co miałem “pod siebie”, a ja mam połączone komputery z routerem kablem. To co opisałeś ewidentnie wskazuje na gubienie DNS, więc teraz po podaniu wszystkiego ręcznie nie ma prawa, żeby zrywało :slight_smile: