Da się jakoś zmodyfikować styl komentarzy aby były bardziej dostępne dla gadaczy?

Witajcie

Pytanie bardziej do redakcji ale może i ktoś, kto zna się bardziej na CSS mógłby podpowiedzieć, otóż korzystam z syntezy mowy przy przeglądaniu stron www. w tym oczywiście i DP, ponieważ niedowidzę, przeczytanie artykułu - jest OK, napisanie komentarza również.

Problem mam przy czytaniu komentarzy - żeby przepuścić coś przez syntezator mowy muszę zaznaczyć tekst, skopiować go do schowka i wywołać program odczytujący jego zawartość, tylko, że nicki się nie zaznaczają i nie bardzo wiem kto pisał dany komentarz, gdy komentarzy jest mało, przewinę i sprawdzę, gdy jest ich więcej mam problem, żeby połapać się kto do kogo pisze.

W skrócie, czy możecie zmodyfikować styl CSS, bo zakładam, że to tu jest problem, tak aby nazwy nicków też dało się zaznaczyć jak całą resztę komentarza?

Albo może ktoś bardziej obeznany w CSS mógłby przygotować dla mnie coś customowego do wykorzystania np. w dodatku stylish dla Firefoxa? - Dam na piwo i orzeszki za fatygę :wink:

W skrócie, czy możecie zmodyfikować styl CSS, bo zakładam, że to tu jest problem, tak aby nazwy nicków też dało się zaznaczyć jak całą resztę komentarza?

Dobry trop:

class="user-agent no-select"

class="name no-select"


Trzeba by z dwóch tagów usuwać “no-select” (np. JavaScriptem):

  • z div-a “.name
  • i w nim pierwszego linka (a) “.user-agent

lub nadpisywać klasę “no-select” dla minimum tych dwóch elementów html.

Dla większej nie polecam, bo zacznie ci kopiować np. nazwy odznak.

Dla jednego np. “.user-agent.no-select” nie polecam, bo będzie się mogło zlewać z datą w jednej linii, bez spacji (może zgłupieć syntezator).

Minus może być taki, że czasem identyfikator przeglądarki można zaznaczyć jak zaznaczasz za szybko i nie zauważysz, że ten dymek wyskoczył - na to bym polecał nie zatrzymywania kursora na nicku a lekko przed nim i dopiero kopiować, opcjonalnie skryptem wycinać parametr “data-original-title” z jego zawartością albo zablokować kopiowanie daty CSS-em.


Albo może ktoś bardziej obeznany w CSS mógłby przygotować dla mnie coś customowego do wykorzystania np. w dodatku stylish dla Firefoxa?

Na szybko można by taki CSS dodać sobie dla dobrych programów np. Stylusem:

.name.no-select, .user-agent.no-select, .comment-number.no-select {
    -webkit-touch-callout: default !important;
      -webkit-user-select: auto !important;
       -khtml-user-select: auto !important;
         -moz-user-select: auto !important;
          -ms-user-select: auto !important;
              user-select: auto !important;
}


Stylus dla Opery / Chrome / Firefox:

2 polubienia

Niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi :wink: wszystko działa tak jak być powinno

1 polubienie

Hej @marson1, dzięki, ze poruszyłeś ten temat. Wezmę pod uwagę takie i inne poprawki przy wdrażaniu nowego systemu komentarzy (projekt już prawie w finale, obecnie w trakcie optymalizacji).

Póki nowe komentarze nie doczekają się publikacji - w starych poprawimy CSSy, aby wszystkie ważne informacje o komentarzu dało się zaznaczyć i skopiować do schowka :wink:

Gdybyś miał jeszcze jakieś pomysły na usprawnienia, które pomogły naszym niedowidzącym uzytkownikom korzystać z systemu komentarzy, to możesz pisać w tym wątku lub na PW :wink:

Pozdrowienia!

3 polubienia

usprawnienia, które pomogły naszym niedowidzącym użytkownikom

Może jakiś czytnik obok komentarza jak starczy na licencje funduszy.

Nie będzie trzeba zaznaczać i kopiować, chyba, że ktoś używa jakieś mniej zaawansowanej przeglądarki z np. syntezatorem wbudowanym.

w starych poprawimy CSSy, aby wszystkie ważne informacje o komentarzu dało się zaznaczyć i skopiować do schowka

To już wiem czemu przycisk sortowania uniósł się tak w górę.

    obraz

Po za tym, że numerek komentarza też by fajnie by było, jakby dało się skopiować to chyba nie mam uwag, tylko skoro szykujecie nowy system to mam nadzieję, że nie będzie w nim opcji “rozwiń całość” po xx znaków, albo, że chociaż będzie się dało przywrócić obecny układ

2 polubienia
, .comment-number.no-select

Możesz tymczasowo dopisać do stylu w Stylish.

W nowym systemie planuję dodać Panel opcji, w którym jedną z pozycji będą Ułatwienia dostępu. W nowoczesnych przeglądarkach wspierających natywnie technologię Text to Speech znajdziecie tam przełącznik, dzięki któremu każdy komentarz zostanie opatrzony w dodatkowy przycisk odsłuchu. Pani “Zuzia” (tak nazywa się głos) odczyta go Was w języku polskim :wink:

@marson1 FYI

1 polubienie

O kurcze nie wiem co powiedzieć Chyba jesteście jedynym portalem tego typu który znam i który wspiera technologia asystujące w taki sposób

Oooo już widzę fale komentarzy na stronie

Nie myśleliście, żeby odpalić jakąś wersję beta, żeby można było to przetestować przez osoby z tego korzystające na co dzień zanim zrobi się to ogólnie dostępne? Chętnie pomogę jakby co.

Odezwę się do Ciebie z tym niebawem, proszę tylko o trochę cierpliwości :slight_smile:

A system “*Komentarze,Publikacja*” też przejdzie rewolucje? W Google wygląda na dobrze wypozycjonowany.

Hej,

Prace nad nowym systemem komentarzy mają się ku końcowi, aktualnie jesteśmy na etapie ostatnich poprawek przez wersją beta. Jest to bardzo dobry czas na obgadanie kilku kwestii związanych z ułatwieniami dostępu podczas przeglądania komentarzy na portalu.

@marson1 nie wiem, czy załączony screenshot będzie pomocny w ocenie postępu prac nad funkcją Asystenta Głosowego, jeśli nie, to mogę opisać jak będzie to działać :slight_smile:

W pierwszym wpisie w tym wątku pisałeś, że kopiujesz tekst komentarza do schowka systemowego. W nowej wersji komentarzy działa już sprawnie Asystent, potrafiący przeczytać każdy komentarz bezpośrednio ze stron DP. Kwestią otwartą jest tylko jak powinna wyglądać taka interakcja? Zamieszczam poniżej kilka możliwości, a raczej pytań do Ciebie: :slight_smile:

  1. Czy to powinien być dodatkowy przycisk przy każdym komentarzu? Jeśli tak, to jaki i gdzie?
  2. Czy przy włączonym Asystencie (odczytującym komentarz) tekst komentarza jest fizycznie potrzebny?
  3. Czy może odczytywanie treści powinno rozpocząć się po zaznaczeniu tekstu w komentarzu?
  4. Co z pisaniem i edycją komentarza? Czy Asystent tutaj także okazałby się pomocny?

@marson1 gdybyś miał jakieś przemyślenia, to kontaktuj się śmiało :slight_smile:

Jak prace nad komentarzami? Bo tej opcji “ukryj komentarze anonimów” nie mogę się doczekać :wink:

Dzisiaj wdrażamy nową odsłonę strony głównej, jeśli wszystko pójdzie gładko to w pierwszej kolejności wracam do nowego systemu komentarzy.

1 polubienie

Jest już ten nowy system komentarzy, czy ja nie widzę różnicy ?

Jak będziesz widział coś takiego:

To będzie nowy. Jak do tej pory jest ten sam od wprowadzenia wyróżnienia odpowiedzi na komentarz wycięciem.

1 polubienie

To czekamy na nowości :wink:

1 polubienie