Dane do przelewu bankowego

Witam,

Mam takie pytanie odnośnie danych do przelewu bankowego.

Jak robimy przelew to wpisujemy numer konta, dane, tytuł i chodzi mi o dane w przelewie bankowym - czy one muszą być identycznie takie same na jakie jest zarejestrowane konto? Chodzi mi o to czy jak się wpisze inne dane (na przykład inne imię i nazwisko) to przelew spokojnie dojdzie czy to spowoduje jakieś komplikacje?

Wiem, że ktoś kiedyś robił jakiś łańcuch internetowy żeby wyłudzić pieniądze i wysyłał e-maile do ludzi i kazał robić przelew na podane konto i tylko podawał numer konta, a w innych rubrykach kazał wpisywać ’ xxx ’ więc to chyba nie robi problemu?

Jeżeli to nie robi problemu, to po co wgl wpisuje się te dane? :stuck_out_tongue:

Nie spowoduje, ważny jest tylko numer konta.

Najważniejszy jest numer konta, jak ten jest prawidłowy to przelew tak czy siak dojdzie :slight_smile:

Nie, nie jest to konieczne – bank dokonując przelewu kieruje się numerem rachunku bankowego, a nie wskazanymi danymi osobowymi.

Nie, wpisuje się tam dane nie właściciela rachunku, lecz odbiorcy przelewu (zobacz np. na blankiety do przelewów).

Żeby chociażby zabezpieczyć się przed błędem w numerze konta (czyli dokonaniem przelewu na niewłaściwe konto – do niewłaściwej osoby).

Ważne jest to też np. przy rozliczeniach między firmami czy jakimś urzędem itp.

Wybacz, ale sam sobie zaprzeczasz. Jeżeli dane odbiorcy mogą być dowolne to w jaki sposób bank ma dokonać weryfikacji?

Wszyscy się mylicie, jeżeli dane odbiorcy i numer rachunku nie będą się pokrywać to taki przelew wróci do nadawcy. Nie wierzycie to zadzwońcie do dowolnego banku.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale głównie chodzi właśnie o weryfikację.

Kiedyś możliwa była odwrotna sytuacja, jeżeli wiedziałeś w którym banku i jego oddziale nasz znajomy posiada konto to wystarczyło podać te dane oraz oczywiście dane odbiorcy aby wysłać przelew. Działało to jak wysyłanie listu na adres skrzynki pocztowej. Ale to jeszcze nie koniec, możliwe było wysłanie pieniędzy wskazując bank i jego oddział oraz dane odbiorcy, nawet jeżeli on nie miał konta w tym banku. Sam tak kiedyś wysyłałem pieniądze sam do siebie z zagranicy.

Po co ma weryfikować? Numer konta się zgadza (i jego jego suma kontrolna) więc konto istnieje i to wystarcza.

Możliwe, że taka weryfikacja występuje przy przelewach powyżej jakiejś kwoty.

Może chcesz, to zrobię Ci przelew wpisując w dane przelewu całkowicie losowe informacje, tylko numer konta będzie prawidłowy?

Właśnie chodzi o to, że chyba wszystkie banki w obrocie krajowym (w zagranicznych pewnie jest podobnie) nie dokonują tego typu weryfikacji, bo wystarczyła by mała literówka i przelew by wracał (wysyłający przelew prawie nigdy precyzyjnie nie wie jakie swoje dane w ustawieniach konta wprowadził jego właściciel) Takiej weryfikacji dokonywałby automat a nie armia ludzi - chyba miliony przelewów dziennie we wszystkich polskich bankach - automat byłby czuły na wszelkie najmniejsze nieścisłości.

Wiele razy wykonywałem przelew (Alior, ING, mBank) z losowymi lub bardzo skróconymi danymi odbiorcy (np. Dialog - “Dial”, Multimedia Polska - “MMP” itp.) i zawsze doszedł do odbiorcy.

Proszę bardzo:

Jan Nowak

Bźdiszewo 1

67 1140 2004 0000 3302 7064 9283

Wystarczy parę groszy, jeśli dojdą to ci je oczywiście odeślę i przyznam że masz rację.

To teraz bardziej rozumiem ten system.

No dobra, czekamy czy przelew dojdzie :lol:

Przelewy idą z automatu, wystarczy, że się konto zgadza. Wydaje mi się, ze inne dane to w celu późniejszej ewentualnej weryfikacji. Np. twierdzisz, że wysłałeś wszystko ok, a odbiorca nie dostał to po innych danych jakoś taki przelew można zidentyfikować… i np. rozpatrzyć ewentualną reklamację. Tak mi się przynajmniej wydaje, musi być to jakoś nadzorowane. Ogólnie to słyszałem opowieści o bankach czepiających się braku, czy zupełnie bezsensownych danych… ale na pewno nie jest to jakoś restrykcyjnie pilnowane… może od kwoty tez zależy? nie mam pojęciua. Mi sie nie zdarzyło cofnięcie przelewu, a czasami wysyłam tylko po numerze konta.

Po wykonaniu eksperymentu niniejszym przyznaję że nie miałem racji - przelew dotarł do mnie z nieprawidłowymi danymi odbiorcy. :?