Dane komórkowe używają 100% CPU

Witam.
Problem pojawił się “nagle”. W sumie nawet nie bardzo wiem kiedy…
Chodzi o to, że telefon (Neffos X1 Lite, Android 7) nagle ześwirował… Telefon nowy, więc na początek konfiguracja, kilka aplikacji. I wydaje mi się, że po ostatnim restarcie zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Mianowicie obciążenie CPU sięga 100%. Nie wiadomo przez jaki proces, bo Android 7 nie pozwala zajrzeć wgłąb siebie, nawet przez różne apki monitorujące. Ale gdy wyłączę dane komórkowe problem znika. Po włączeniu danych chwilę jest dobrze, a później znów procek na 100%. Nie ma różnicy czy to 4G, 3G czy E, z roamingiem czy bez…
Co może być powodem, że dane tak obciążają CPU?

Sprawdź czasem, czy nie złapałeś jakiegoś minera kryptowalut, ostatnio coraz więcej tego się namnaża i nie oszczędzają nawet smartfonów.
Przy połączeniu WiFi też tak się dzieje ?

Sprawdź w statystykach baterii jaka aplikacja najbardziej ją wyczerpuje przy włączonej transmisji danych - na 99,9% będzie to ta, co tak Ci używa CPU.

W smartfonach nawet tych nowych dzieją się czasem cuda wianki posiadam już któryś z kolei i bezproblemowo nie jest.
Na start zrób mu przywrócenie ustawień fabrycznych -duża doza prawdopodobieństwa że problem jak się pojawił tak zniknie.
U mnie np w LG K8 4G martwe było reset i cztery kreski :wink:

Dzięki za porady :slight_smile:
Zrobiłem coś takiego - włączyłem oszczędzanie transferu i po jakimś czasie wyskoczył błąd aplikacji Telemagazyn. Następnie wyłączyłem oszczędzanie transferu, żeby zobaczyć co się stanie. No i jest ok.
Winna była najwidoczniej ta aplikacja, jednak o tyle to dziwne, że wymuszałem na niej (i kilku innych) zamykanie, 3-4 razy restartowałem telefon i to nie pomagało.
W każdym razie jest już dobrze.

Wiele aplikacji ma triggery, które uruchamiają jej proces w tle jak ją zamkniesz, albo przy innych zdarzeniach/czynnościach (np. uruchomienie WiFi/połączenia danych komórkowych)
Druga rzecz to też wiele aplikacji rejestruje swoje usługi i pracują w tle nawet jak ubijesz główny proces.
Ja mam smartfona Xiaomi i tam pod MIUI można całkowicie powstrzymać aplikację jeżeli chodzi o automatyczny start i to sobie cenię.

Tego typu szkodliwe aplikacje drenujące baterię np. dużym użyciem CPU powinny być o razu raportowane w Google Play przez użytkownika.