Dane na serwerze, które widzi pracodawca

a jak komputer jest od firmy to co to zmienia ? w sensie ze informatyk mogl cos pokonfigurowac zeby nawet nie laczac sie z serweerem moze widziec na co wchodze ?

Jak pracodawca nie poinformował Ciebie o takiej inwigilacji, oraz jak zagląda w prywatne rzeczy (nawet wykonywane na służbowym sprzęcie) jest to niezgodne z prawem. Zapytaj się informatyka i pracodawcy, czy rejestrują ekran/wciskane klawisze.

nie zalezy mi az tak na tym zeby ich pytac. To jest mala firma szef mi moze powiedziec co chce jak mu to udowodnie ze klamal, bez przesady pytam informacyjnie myslac o bezpieczenstwie :slight_smile: lepiej tego nie robic jak i tyle.

Jeśli sam postawisz czysty system, to poza ew. sprzętowym backdoorem, będziesz całkowicie spokojny, że raczej nikt Cię podglądać nie będzie.

Dokładnie. Co prawda u mnie w firmie nikogo nie inwigulejemy, ale przed logowaniem do systemu wyświetlamy monit, że ruch sieciowy jest logowany, gdyż zbieramy logi kto co gdzie po co i na co.

W jednym z przypadków takie logi się przydały, gdy pracownik świadomie popełnił przestępstwo, które zostało zgłoszone na prokuraturę.

Jeśli pracodawca nie ma zaufania do pracownika i na odwrót, logowanie się do bankowości z komputera firmowego, z sieci firmowej zawsze jest ryzkowne.

Jak wyglądają możliwości inwigilacji przez pracodawcę kiedy loguje się na sprzęcie firmowym z własną siecią internetowa tj. przez własny domowy router. Dostęp do zasobów/dysków otrzymuje zdalnie łącząc się przez VPN. Z VPN łącze się tylko czasami ale podłączony do sieci domowej w trakcie pracy przez router jestem cały czas.
Czy pracodawca widzi jakie strony oglądam na innych niż sprzęt biurowy urządzeniach np. smartfon połączony do tej samej sieci przez wifi?
Jeśli tak to co się dzieje jak rozlacze wifi na firmowym laptopie?
Pracodawca nadal otrzymuje logi na serwerze z mojej aktywności (analogicznie jak dostawca internetu) z każdego urządzenia podłączonego do sieci?

Jeżeli podłączasz tylko laptop, to inne urządzenia nie mają nic wspólnego z tym VPN: nadal „wychodzą” na świat zwykłym routingiem a nie przez VPN.

czy to dla zwykłego śmiertelnika oznacza, że pracodawca nie widzi tego ruchu na swoich serwerach tzn. tego który wychodzi z telefonu?

Nie, nie widzi.

Chyba, że dział IT w waszej firmie korzysta z programu do monitoringu, zarządzania lub inwentaryzacji. Z reguły takie rozwiązania (może to być przykładowo eAuditor) zbierają wiele informacji i posiadają naprawdę duże możliwości monitoringu sprzętu i użytkowników. Oczywiście domyślnie nie wszystko jest w nich włączone ale opcjonalnie można logować niemal wszystko, od zmian sprzętowych po próby logowania do komputera, czas działania urządzenia czy odwiedzone strony WWW. Z reguły za zebranie takich danych odpowiada jakiś agent instalowany na komputerze pracownika, w przypadku powyższego rozwiązania jest to eAgent. Zerknij w Panelu Sterowania czy masz zainstalowanego jakiegoś agenta. Druga sprawa to w przypadku takiego nadzoru czy monitoringu pracodawca powinien Cię poinformować o takich praktykach, powinieneś mieć świadomość stosowania takich rozwiązań przez pracodawcę - tak samo jak w przypadku monitoringu wizyjnego. Moim zdaniem pracownik powinien podpisać osobiście dokument, że został powiadomiony przez pracodawcę o stosowaniu takich rozwiązań. W firmach, w których pracowałem tak to się właśnie odbywało.

Tyle że nadal nie będzie logować ruchu do internetu z urządzeń w sieci lokalnej.

Oczywiście, moja wypowiedź dotyczyła tylko komputera służbowego.

Jeśli Admin firmy dostał uprawnienia zdalnego dostępu do uzytkownika końcowego ( dotyczy sprzętu firmowego poprzez siec firmy) to widzi wszystko:

  • Pliki i dokumenty użytkownika
  • Historia przeglądania stron internetowych
  • Dane logowania do różnych usług online
  • Zainstalowane aplikacje i programy
  • Konfiguracja systemu operacyjnego
  • Informacje dotyczące sprzętu i urządzeń podłączonych do komputera

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.