Dane przy zmianie rodzaju partycji

Przy instalacji systemu Windows nie zwróciłem uwagi na rodzaje partycji i utworzyły mi się 3 partycje podstawowe i 1 logiczna. Po pewnym czasie używania win chciałem doinstalować linuxa jednak to wiązało by się z stworzeniem nowej partycji no i tu jest problem bo takiej już utworzyć nie mogę :confused: bo wyskakuje mi błąd że więcej partycji nie można utworzyć. Na dysku F: mam mam zainstalowane programy na E: mam dokumenty zdjęcia itp. Teraz pytanie czy mogę zamienić rodzaj partycji z podstawowej na logiczną i podpiąć ją do rozszerzonej która już jest bez utraty danych ?

bis9.jpg

Zainstaluj linuxa na partycji logicznej. Ja tak mam ubuntu 12.04.

Ale ta partycja jest zajęta. Zostało miejsca na dysku bo planowałem zainstalować 2 system ale później i teraz mam problem bo w miejscu wolnym nie moge utworzyć partycji

Zmniejsz partycję podstawową, w wolnym miejscu utwórz partycję logiczną i na niej zainstaluj linuxa.

Możesz użyć EASEUS Partition Manager, Paragon Partition Manager.

Ja używam Mini Tool Partition Wizard Home Edition.

Autor nie musi zmniejszać partycji systemowej jak sam przyznał że ma wolne nieprzydzielone miejsce.Tylko nie pokazał okna z zarządzania dyskami jak to wygląda obrazowo graficznie. Nie powinno być problemu z utworzeniem następnej partycji jak są 3 podstawowe i 1 logiczna i jest wolne nieprzydzielone miejsce. Autor nie napisał jakim narzędziem chciał utworzyć następną partycję. Easeus Partition Master w swoim oknie nie ma widoku partycji rozszerzonej nie oznacza że nie ma takiej partycji . Widać tylko podstawowe, logiczne. Program ten tworząc pierwszą albo następną logiczną z automatu tworzy czy powiększa rozszerzoną i wewnątrz niej logiczną nie zostawiając wolnego miejsca wewnątrz rozszerzonej. Jak autor by zainstalował tego Easeusa np. to jeśli nieprzydzielone miejsce jest sąsiadujące z logiczną to program powinien mieć możliwość utworzenia logicznej. Program ten ma funkcję konwersji podstawowej na logiczną. Inne programy jak; Paragon Partition Manager, gparted, czy systemowe narzędzie zarządzania dyskami ma widok partycji z rozszerzonej i jest więcej operacji ze strony użytkownika. Jeśli jak pisałem wyżej wolne miejsce jest sąsiadujące po prawej od logicznej. To systemowym narzędziem albo np. gparted rozszerzyć partycję rozszerzoną o nieprzydzielone miejsce i jak się uda dokona to wewnątrz tej partycji powinno się dać utworzyć druga partycja logiczna z wolnego miejsca wewnątrz rozszerzonej jak nie systemowym to gparted. Albo użyć Easeusa i od razu utworzy logiczną wewnątrz rozszerzonej bez ingerencji użytkownika co do tej ostatniej, bo robi to za niego. Można jeszcze tym Easeusem zrobić konwersję jedną z partycji podstawowych nie systemową na logiczną. Jeśli była by potrzeba żeby Linux był na podstawowej nowo utworzonej chociaż może być na logicznej z tego co piszą.

Screen z ParagonPartitonManager http://img534.imageshack.us/img534/1434/1cyc.jpg

No właśnie mi chodzi o zmiane podstawowej na logiczną bo za dużo mam podstawowych tylko boje się o dane czy przy konwersji mi nie usunie danych.

Nie powinno dojść do utraty danych przy konwersji z podstawowej na logiczną czy odwrotnie. Osobiście nie robiłem takiej operacji nie miałem potrzeby. To nie potwierdzę jak to wychodzi. Ale masz dwie opcje do wyboru żeby mieć nową partycję podstawową ale przez konwersje innych partycji. Albo z nieprzydzielonego miejsca utworzyć logiczną. Nie wiem jaką wersje masz zainstalowaną. Czy posiada opcje konwersji czy nie. Więc:

1- opcja żeby nowa partycja była podstawowa. Prawolik na partycję F na dole disk map i powinny pojawić się opcje do przeprowadzenia i czy będzie convert to logical. Jeśli tak to klikając powinno się zacząć robić albo pojawić kreator i może na końcu apply dać żeby zapisało. I nie wiem czy nie będzie wymagało restartu albo nie. Jak to jest wersja angielska nie wiem czy znasz na tyle ten język że ewentualne komunikaty i określenie wyborów nie pogubisz się. Jak nie będzie convert partycji F to może wersja nie ma takiej opcji aktywnej. Ale jeśli tak i się uda to następnym krokiem będzie sprawdzenie klikając na wolne miejsce prawolikiem czy będzie możliwość create partitin i droga wolna. Można dla porządku przesunąć partycję extended na koniec dysku jak jeszcze nie utworzysz partycji podstawowej . Klikając na jasno niebieskie obramowanie czyli partycje extended partition i dać resize/move i powinien się pojawić kreator i przesuniesz partycję extended wewnątrz niej powinny być wtedy dwie i na koniec dysku.

2 -opcja prawolik na extended i wybrać resize/move pojawi się kreator i powiększyć extended o wolne miejsce przesuwając strzałkę kursor do końca. I potem utworzyć partycję logiczną.

Przed operacjami dokonać defragmentacji dysku i sprawdzanie dysku. Kiedyś robiąc starszą wersją tego Paragona bodajże 10 defragmentację to się zawiesiło. Nie wiem czy to była wina tego programu czy w nowszych wersjach poprawili działanie. Więc od siebie nie proponował bym defragmentację robić tym Paragonem i sprawdzanie dysku.