Dane/Ustawienia nie zapisuja sie na wersji live

Mam Linux Knoppix 6.2 wersje na Livecd na pendrive.

Zainstalowałem sobie juz mozille,flasha,ustawiłem rozdzielczosc ekranu a po wyłączeniu komputera i ponownym włączeniu linuxa wszystkie ustawienia się zresetowały,zainstalowanych programów nie miałem,a foldery które miałem na pulpicie znikły.

Czy jest sposób aby te dane na tej wersji linuxa zostawały ?

Edit:Poprawiłem znaki,na knoppixie ciekawe jak miałem pisać polskimi znakami

Dzieje się tak, gdyż wersja live-CD/DVD wszystkie dane systemu przechowuje w pamięci RAM, nieważne czy system jest na płycie czy pendrive, po prostu ma tylko się załadować do pamięci. Powinieneś mieć dystrybucję specjalnie dla pendrive-ów, bodajże Damn Small Linux, choć nie jestem do końca pewny.

czyli nie da rady nic zrobić…

no to dzieki za info

Dodane 27.08.2010 (Pt) 20:58

a tam w tym linuxie mam taką opcje install knoppix to flash disk

czy jak takim sposobem zainstaluje na pendrive to będzie zapisywało te dane ?

Całkiem możliwe, że tak.

Pozdrawiam!

rosiak112 , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

Z tego co pamiętam, a ostatni raz Knoppixem bawiłem się kilka lat temu, to miał możliwość zapisania ustawień na dysku. Czy jest możliwość zapisania tego na pendrivie, nie wiem, ale skoro można było na dysku, to tutaj chyba też nie powinno być problemu.

Na samym pendrajwie można by stworzyć plik, będący pseudopartycją i ewentualnie na niego zapisywać ustawienia.

Pozdrawiam!

a jak to zrobić ?

Dzięki dobrodziejstwu google znalazłem dla Ciebie coś takiego :slight_smile:

http://www.knoppix.net/wiki/Live_CD_Tip … em_changes

Niestety po angielsku ale jeśli masz jakiegoś tłumacza to spokojnie zrozumiesz co i jak.

Generalnie to co Cię powinno zainteresować to “Persistent Data Image”

Ogółem, jak chcesz zapisywać ustawienia na LiveCD, to polecam raczej zrobić sobie LiveUSB na penie 4 GB. Raz, że dzięki temu będzie to działało szybciej, dwa będziesz mógł mieć możliwość zapisu na nim plików, a co za tym idzie ustawień :slight_smile:

http://www.pendrivelinux.com/

Jesteś pewien że to zadziała? Bo tego typu programy najczęściej tworzą tylko bootowalne a nie dodatkowo zapisywalne napędy USB.

Zresztą już mu podałem skrót do strony gdzie jest bardzo łatwa instrukcja jak to zrobić.

Nie wiem czy to pomoże, czy wniesie coś nowego do dyskusji, ale openSUSE 11.3 LiveCD wgrane na USB automatycznie wykorzystuje pozostałe wolne miejsce do zapisywania zmian. http://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick

Przy pierwszym uruchomieniu z pozostałym wolnym miejscu jest tworzona partycja ext* i na niej są zapisywane zmiany.

na tamtej stronce pendrive linux jest tylko jak zrobic aby czytalo linuxa live cd na pendrive,wiem bo z tamtad wlasnie instalowalem.

Ale problem rozwiazalem instalujac knoppixa na dysk.

a jeszcze mam takie pytanko bo modernator sie czepial,czy ktos wie jak ustawic w knopixie polskie znaki ?

Jakie środowisko graficzne? Spróbuj na początek w terminalu wpisać takie polecenie:

setxkmap pl

Pozdrawiam!

niestety to nie dziala,nie wiem jakie mam srodowisko graficzne - dopiero zaczynam z linuxem