Darmowe programy a firma


(Himilko) #1

Dostałm laptopa od szkoły na wyposażenie pod warunkiem, że nie będę wgrywał żadnych licencjonowanych programów. Ale takiego komputera nie da się używać. Czy mogę dla celów wgrać tzw. darmowe programy na komputerze firmy - szkoły. Jak sprawdzić czy dany program jest faktycznie darmowy. Teksty licencji są dla mnie całkowicie nie zrozumiałe.


(niezDarek) #2

na stronie konkretnego programu akurat na dobrepropgramy.pl jest napisane z których programów nie możesz korzystać za darmo w użytku komercyjnym

komercyjnie czyli także w szkole,


(Venger) #3

To co jest napisane na różnych stronach nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością. Zakaz używania komercyjnego nie zawsze wiąże się z zakazem dla edukacji (choć przeważnie) i odwrotnie zezwolenie dla edukacji nie zawsze jest zezwoleniem na uzytek komercyjny.

Prosty przykład IrfanView. Na stronie producenta widzimy:

"IrfanView is provided as freeware, but only for private, non-commercial use (that means at home).

IrfanView is free for educational use (schools, universities and libraries) and for use in charity or humanitarian organisations."

Więc jest tylko do użytku niekomercyjnego ale można też użyć do celów "edukacyjnych" przez szkoły itd.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest czytanie licencji i informacji na stronie producenta programu.

Ewentualnie zrób se listę tego co Cię interesuje i zapytaj osobę odpowiedzialną za sprzęt w szkole.


(MaRa) #4

czy chodzi o nielicencjonowane :?: Bo wszystkie są jakoś licencjonowane.

Znaczy się jest zakaz wgrywania pirackich.

Jeśli jest na piśmie i podpisany, to szkoła chce po prostu uniknąć problemów w przypadku znalezienia jakiegoś pirackiego programu. Wtedy odpowiedzialność spada na użytkownika (3x wartość programów + 2 lata więzienia).

Może też być sytuacja, że w ogóle nie wolno samemu wgrywać żadnych programów, tak jest w przypadku komputerów w firmach i urzędach. Wtedy trzeba prosić o instalację administratora.


(mariuseq) #5

A czy Winampa można instalować na komputerze w firmie, żeby służył do odtwarzania plików mp3 z własnej płyty cd albo do słuchania online radia?


(niezDarek) #6

akurat winamp ma takich obostrzeń, więc możesz


(stream) #7

Chodzi chyba np. jak avast! że do domu może być za darmo ale do firmy już nie prawda?