Darmowy Antywirus czy bezpieczny?

Witam.Mam pytanie. Otóż czy darmowe antywirusy są bezpieczne. kilka osób mi powiedziało że one w sobie mają wirusa. Jeśli są bezpieczne to jakie polecacie. Takie najmniej zasobożerne. Comodo odpada bo już raz go miałem… Co byście polecili??

Dowcip miesiąca na zakończenie miesiąca :lol:

Tak, są bezpieczne, w sieci pełno jest testów darmowych programów antywirusowych, np.

http://www.dobreprogramy.pl/Test-darmow … 21381.html

dlaczego comodo odpada?

masz tutaj inny też bardzo dobry

http://www.dobreprogramy.pl/Avira-Free- … 13119.html

Nie ma takich.

Są za to programy niebezpieczne/wirusy podszywające się (udające) pod antywirusy ale nimi nie będące.

Comodo odpada dlatego że jak raz go zainstalowałem to:

1: Komputer się zacinał jak diabli.

2: Nie dało się go odinstalować.

3: Połowa programów nie mogła się uruchomić, mimo iż zezwalałem na jego uruchomienie.

:smiley:

No sorry ale w moim odczuciu określenie “fałszywy antywirus” do wirusa podszywającego się pod antywirusa pasuje w 100%.

Oczywiście są takie fałszywe antywirusy (czyli wirusy podszywające się pod antywirusy) i jest ich ostatnio dużo (również dużo jest fałszywych defragmentatorów i fałszywych programów do optymalizacji które nie wykonują swojej roli tylko naciągają na kasę lub są wirusami) ale prawdziwe darmowe antywirusy (takie jak Comodo, Avast, Avira itp.) nie zawierają wirusów.

Inna sprawa że wiele z darmowych antywirusów (tych prawdziwych) słabo spełnia swoją rolę przepuszczając sporo wirusów i/lub sypiąc dużą ilością FP (False Positive) czyli bezpiecznych plików uznanych mylnie za zagrożenia.

Comodo ma dobrego darmowego firewalla, jego antywirus z początku (wtedy gdy go testowałem) działał dość mało stabilnie ale podobno już go poprawili.

Osobiście wolę jednak zapłacić za antywirusa.

Comodo ma to do siebie że lubi się często pytać czy wyrażasz zgodę na otwardzie tego czy owego. Pyta się tak przy wykonaniu jakiejkolwiek czynności z jakimkolwiek programem co prędzej czy później staje się bardzo irytujące. Co do bezpieczeństwa to nie wiem… Jak korzystam z AVG i jestem bardzo zadowolony. Swojego czasu korzystałem z Avast Free Edition lecz te nowsze wersje bardzo lubią zasoby komputera więc zdecydowałem się zamienić.

Pozdrawiam serdecznie

marcin6105 , Comodo ma skutecznie działający tryb piaskownicy w którym domyślnie jest uruchamiany każdy nieznany mu program i jak klikniesz mu że ma dodać ten program do wyjątków (trzeba kliknąć zezwól z zaznaczonym zapamiętaj) to zostanie on uruchomiony w normalnym trybie dopiero po ponownym go uruchomieniu, do tego czasu nadal jest w piaskownicy i wiele programów może w piaskownicy nie działać do końca poprawnie.

Poza tym za każdym razem jak program się zmieni (np. w wyniku aktualizacji) znów trafia do piaskownicy.

Dla niektórych może to faktycznie być denerwujące ale ja to lubię bo dokładnie wiem co się dzieje w mam komputerze i mam pewność że nic niebezpiecznego nie uruchomi się bez mojej wyraźnej zgody.

To chyba dziadek sprzed 5 lat.

Na “jednojajowcu” Pentium 4 3 GHz i 2 GB RAMu nie zauważyłem takowych.

Bezproblemowa deinstalacja z Dodaj usuń programy, a jak to nie pomoże są specjalne uninstalery przewidziane dla Comodo, do znalezienia w sieci.

Patrz pkt 1., przez pół roku używania Comodo na tym leciwym sprzęcie nie spotkałem się z takowymi problemami.

Po zainstalowaniu Nortona 360 nie wykrył po CIS najmniejszych zagrożeń, nawet śledzących ciasteczek.

Reasumując, złej tanecznicy przeszkadza rąbek u spódnicy :wink:

A, może ten? Osobiście nie sprawdzałem (jeszcze)

Microsoft-Security-Essentials

Oczywiście, że są a termin “fake AV” jest powszechnie stosowany…pomijam fakt, że te programy niczego nie chronią. Pytanie było o AV…więc może Comodo odstawmy na bok, bo jako samodzielny AV bez wsparcia pozostałych mechanizmów pakietu CIS nie wyróżnia się niczym szczególnym i jest powiedzmy z półki “średniej”…no i komputer wcale nie musi być “dziadkiem”, żeby praca z nim nie była komfortowa.

Darmowe AV są bezpieczne pod jednym warunkiem - że to programy o ustalonej marce i pobierane z zaufanych źródeł (producent, znane portale, fora “security”). Pobierane skądkolwiek mogą mieć zaszytą infekcję…

Inny problem to skuteczność, łatwość konfiguracji i tym samym ogarnięcia programu, komfort użytkowania…a przede wszystkim umiejętności użytkownika i jego potrzeby. Można się chronić bez AV…ale to już inny temat. Z darmowych AV godne polecenia są na pewno:

  • Avast

  • MSE

  • Avira

  • Panda Cloud

  • Prevx SOL

Polecam tę listę Probably the Best Free Security List in the World

Wielkie dzięki za pomoc.

Komp na którym był Comodo nie był aż taki stary ale wolałem się upewnić żeby nie popsuć nowego.

Dziękuję :smiley: