Darmowy DDNS?


(arlid) #1

Cześć. Poszukuję rozwiązania na zapewnienie dostępu do maszyny, która ma zmienne zewnętrzne IP. Niestety nie ma możliwości otrzymania stałego adresu. Czytając czeluścia internetu znalazłem coś co nazywa się usługa DDNS i jak dobrze myślę daje mi to powiedzmy adres, pod którym usługa stale “trzyma” i aktualizuje mój zewnętrzny adres robiąc coś na wzór jego statycznej wersji. Na routerze znalazłem opcję do usług no-ip.com, dyn.com i jeszcze jakiejś strasznie tropikalnej. Czytając dalej wybór padł chyba na no-ip.

Pytanie jednak, jak działa ta darmowowść. Rozumiem, że rolę “programu” wysyłającego aktualne IP stanowi sam router. Jak zostaje rozwiązana kwestia logowania co 30 dni, która znalazłem - robi to router, czy trzeba to “odklikać” co miesiąc? Ktoś może używa?

Jak rozumiem zadziałają mi normalnie przekierowania portów, dostęp RPD itd. Nie ma z tym problemu?


(bachus) #2

Cześć,
Tak, większość routerów ma wbudowaną opcję dodania konta z no-ip.com. W przypadku aplikacji na np. Windows ustawiasz sobie interwał co jaki czas ma być sprawdzany ‘stan’ IP:
https://s14.postimg.org/hetb7ssb5/No_IP.jpg

Co do darmowości - co 30 dni dostajesz maila, czy chcesz podtrzywamać ten adres. Wchodzisz na stronę, rozwiązujesz captcha i dostajesz jakąś informację o możliwej zniżce na konto komercyjne. Co do samego hosta z NoIP: możesz nawet spokojnie kupić sobie za kilka złotych domenę i z przekierować (np. za pomocą rekordu CNAME) - powiedzmy arlid.com --> CNAME --> arlid.ddns.net


(arlid) #3

Cześć,
Dzięki za odpowiedz.

Cos niestety mi to nie działa, właściwie nie wiem nawet dlaczego. Poprzez DDNS chcę dostać się do kilku urządzeń (np. NAS). No i teraz pomyślałem, ze zrobię to na dwa sposoby.

 1. Dodam DDNS w NASie - oddzielna domena i będzie po sprawie. Niestety o ile dodanie odbywa się prawidłowo, przypisanie adresu także to połączenia nie mam (mimo przekierowań o czym poniżej)
  .
 2. Dodam DDNS na routerze i przekieruję co trzeba. i Tutaj również jest problem.
  Skorzystałem nawet z poradnika dla topornych:
  http://www.noip.com/support/knowledgebase/setting-port-forwarding-tp-link-router/
  http://www.noip.com/support/knowledgebase/setting-ddns-tp-link-router/
  , aby sprawdzić czy wszystko robię ok. Router loguje się poprawnie i jest połączony z usługą DDNS (włączona na routerze, świetny komunikat success).
 3. Przekierowałem sobie porty na routerze, jednak ani “kreator” noip.com", ani jakikolwiek skaner portów nie widzi jego "otwartości’ - ciągle pozostaje zamknięty. Same reguły przekierowania włączone, NAT także, wyłączałem testowo SPI firewall, restartowałem urządzenie. Nic, jakbym nic nie zmienił.

Z ciekawości - czy tutaj odbywa się także jakaś propagacja, która trwa jak w zwykłych domenach trochę czasu, czy to po prostu ma działać od razu? Czy powinienem mieć odzew z pingu na daną domenę DDNS? Obecnie sprawdzane z telefonu i jest głucho - może w tym problem. Czy możliwe, że to dostawca blokuje jednak porty (tutaj wątpię, bo nie są jakieś wymyślne, aby je blokował)?

będę wdzięczny za pomoc i sugestie, może w ogóle źle do tego się zabrałem.


(bachus) #4

Zapomnij na chwilę o NO-IP i podobnych serwisach - to tylko dla Ciebie “ułatwiacz” - zamiast np. wchodzić na adres http:// 194.0.171.163 jest domena http://dobreprogramy.pl (dzięki temu nie musisz pamiętać adresu IP:slight_smile:
1/ wejdź na "http://whatismyip.com
2/ sprawdź przydzielony adres IP (zewnętrzny)

Czy jesteś pewny, że Twój dostawca internetu (kto jest dostawcą?) daje Ci zewnętrzny adres IP? Skąd masz pewność, że nie działa? Pokaż dokładnie co gdzie odblokowałeś na routerze, jak przekierowałeś NAT
Co to też za pomysł, aby udsotępniać NAS? Jaki port udostępniasz?


(arlid) #5

Ok, zapominamy o NO-IP :slight_smile: Dostawcą w danej lokalizacji jest Multimedia. Podejrzewam, bo pewności 100% nie mam, że adres jest zewnętrzny (lecz dynamiczny). Router to TP-Link i całości jest skonfigurowany identycznie jak w linkach powyżej (nawet panel jest identyczny), więc screenów nie będę robił.

Podam może bardziej zasadniczy przykład. Potrzebuję dostać się poprzez RDP na jedną z maszyn (nie ma monitora, stoi w dość nietypowym miejscu). Z sieci wewnętrznej oczywiście jest to możliwe, jednak chciałbym uzyskać to z sieci zewnętrznej. Oczywiście przekierowanym portem jest port 3389.

Wpadłem na pomysł, aby zamienić adres (który się faktycznie zmienia) na domenę DDNS. Czy to dobry pomysł, nie wiem, pierwszy raz się z tym spotykam. Skąd natomiast wiem, że nie działa? Po prostu nie mam połączenia żadnego. Skaner portów również twierdzi, że port jest zamknięty.
Skąd pomysł, że może zadziałać? Spotkałem już takie rozwiązanie, a dostawca internetu jest ten sam - bez przydzielonego adresu stałego zewnętrznego, przynajmniej takie mam informacje. Jakby było potrzebne to adres, który pobiera noip jest taki sam jak whatismyip (adres jest spoza puli 172.16.0.0 do 172.31.255.255 ), więc stąd podejrzenie, że to adres zewnętrzny,.


(roobal) #6

Jaki adres IP masz na WANie routera? Jesli publiczny (taki sam jak na whatismyip.com), to masz publiczny, jesli inny, to jesteś za NATem ISP.

Skąd to wszystko testujesz? Z tej samej sieci, w której jesteś, czy spoza sieci? Jeśli pierwsze, to nie zadziała.

Co do zamkniętego portu RDP, na routerze masz odblokowany i przekierowany port 3389? Zapora w Windows przepuszcza RDP?


(bachus) #7

@arlid zacznij od kontaktu z BOK Twojego dostawcy internetu, lub przeszukaniu jakiegoś forum Twojego dostawcy. Pierwszy link z brzegu:
https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=45543