Kiedyś słyszałem, że jest dostępna darmowa wersja (chyba jakaś starsza) środowiska programistycznego do Delphi. Szukam ale nawet te niby freeware przy instalacji wołają klucze i inne pierdoły, których nie mam. Czy ktoś ma linka albo chociaż nazwę tej darmowej wersji?
Zgadza się że potrzebny ci jest klucz do tej darmowej wersji (o ile się nie mylę to jest to Delphi 7 Personal; jeśli została udostępniona w darmowo nowsza wersja to niech mnie ktoś skoryguje), wystarczy zarejestrować się w Borlandzie i poprosić o klucz do tej darmowej wersji, sam skorzystałem z tego.
A co do Lazarusa to jest to alternatywne IDE podobne do Delphi obsługujące ten sam język (Pascal/Delphi) i rzekomo potrafiące importować projekty Delphi (w praktyce nie udało mi się poprawnie zaimportować).
Lazarus mógłby być dobrą alternatywą dla Delphi ale niestety produkuje on w porównaniu z Delphi ogromniaste pliki wykonywalne, najprostsza aplikacja składająca się tylko z formatki i nie robiąca dosłownie nic liczy sobie ponad 10MB :o (przy optymalnej konfiguracji środowiska udało mi się zmniejszyć jej rozmiar do 1,2MB) co jest ogromną przesadą w porównaniu z Delphi w którym moja kompletna aplikacja pełna różnych elementów i funkcji po skompilowaniu liczy tylko ok 600KB (i to bez żadnych specjalnych zabiegów).
Nie mam pojęcia skąd taka różnica w wielkości plików wykonywalnych ale przewaga Delphi w tym zakresie jest niezaprzeczalna.
Razi , faktycznie wieloplatformowość jest zaletą ale ogromna wielkość generowanego pliku wykonywalnego (testowane na windowsie) jest ogromną wadą.
Jeśli ktoś tworzy głównie dla windowsa i zależy mu na jak najmniejszym rozmiarze plików to lepszym wyborem jest Delphi (ewentualne wersje dla innych platform można spróbować zaimportować do lazarusa).
A jeśli komuś zależ głównie na możliwości szybkiego wygenerowania binariów dla różnych platform to w takim wypadku Lazarus zyskuje przewagę.
Chociaż osobiście uważam że jeśli ktoś myśli o programowaniu bardziej profesjonalnie i wieloplatformowości to lepiej zamiast w języku delphi (dawniej nazywany object pascal’em) zacząć pisać w C++ i wykorzystać biblioteki Qt oraz IDE Qt Creator, sam tworząc swoją aplikację zastanawiałem się nad tym ale zależało mi na jednoplikowości i odstraszyła mnie trochę skomplikowana procedura przygotowania środowiska aby tworzyło aplikacje jednoplikowe i duży rozmiar generowanego pliku wykonywalnego.
Byłem na tej stronie już wczoraj, ale niestety po wypełnieniu ankiety przy pobieraniu maila nie otrzymałem, choć była informacja że niby mam dostać.
Od jednego ze znajomych programistów Delphi słyszałem, że już nie ma darmowych wersji kompilatorów Borlanda i kodów już nie wysyłają. To ja już sam nie wiem.
Hmm, szczerze mówiąc to ja skorzystałem z tej oferty już dawno temu więc to jest możliwe że oferta jest już nie aktualna.
Upewnij się jeszcze że wiadomość nie trafiła do foldera ze spamem, najgorzej jeśli masz filtr antyspamowy ustawiony na automatyczne kasowanie spamu bo dość często się takie filtry mylą i ważne maile oznaczają jako spam i je kasują.
Jeśli oferta już nie jest aktualna to z darmowych IDE dla języka delphi pozostaje ci Lazarus.
Ale możesz też się zainteresować językiem C++ wspomnianymi prze mnie biblioteką Qt oraz Qt Creatorem, ma on całkiem spory potencjał.
Jeżeli chodzi o wielkość końcowych plików wykonywalnych, to myślę że w dzisiejszych czasach nie jest to aż taki problem.
Poza tym jak masz program zrobiony w Delphi/C++ Builder, to musisz do niego parę bibliotek dołożyć, żeby na innych kompach też odpaliły.
Osobiście też polecam Qt, obecnie jest to najbardziej rozpowszechniona biblioteka, a właściwie cały framework, jest w wersji na windowsa, linuksa, maca, symbiana, win ce, androida i być może niedługo iosa. Dużo DLLek? Nie te czasy żeby 10MiB to było dużo, poza tym wystarczy te DLLki kazać ściągnąć raz i zainstalować do system32, czy gdzie to tam teraz dllki się trzyma w windowsie, co do userów linuksa można niemal założyć że będzie te biblioteki już miał zainstalowane (wystarczy notka, że są potrzebne, qt jest obecne we wszystkich repozytoriach).
A co do Borlanda to kilka lat temu potrzebowałem C++ Buildera i też już nie mogłem go w żaden legalny sposób zdobyć. IMO ta firma nie jest zbyt kompetentna wobec niedzielnych programistów (puste odnośniki darmowej rejestracji, niedziałająca darmowa rejestracja), jedynie wobec firm i ośrodków szkoleniowych.
To już zależy jaki masz kod programu i z czego on korzysta oraz jak go skompilujesz, swoją aplikację testowałem na wielu różnych systemach a nawet i na linuxie pod wine (program dla windowsa skompilowany w Delphi) i wszędzie poprawnie działa bez żadnych dodatkowych bibliotek (jednoplikowa aplikacja).
Oczywiście masz rację że 10MB to nie jest dużo przy współczesnych komputerach i pojemnościach dysków twardych ale rzecz w tym że w przy kompilacji w Lazarusie taki rozmiar ma sama pusta formatka (puste okienko) bez żadnych funkcji a dodanie przycisków i funkcji w zasadzie nie wpływa na to bo te 10MB to symbole debugera (odznaczenie symboli debugera z opcji kompilacji powoduje zmniejszenie wielkości pliku do ok 1,2MB) podczas gdy kompletny program kompilowany w Delphi razem z symbolami debugera ma ciut ponad 600KB.
A co do C++, jest tam możliwość zbudowania bazodanowej aplikacji korzystającej ze steroników ODBC? Bo w Delphi wiem że sie da, a o takie coś mi własnie chodzi.
Jeśli chodzi o ścisłość to wszystkie exeki można spakować UPXem lub innym tylko że te 4MB po spakowaniu to i tak dużo więcej niż to co produkuje Delphi bez żadnych specjalnych ustawień ani pakowania…
rosiak112 , ok, mnie też uczono że ten język nazywa Object Pascal i że nazywa się tak bo się wywodzi z Pascala ale prawda jest taka że już od dawna używa się nazwy Delphi również jako nazwy języka.
Nic więc w tym dziwnego że nazwa języka została zmieniona z Object Pascal na Delphi, tym bardziej że język Pascal jest językiem czysto strukturalnym praktycznie nieprzydatnym we współczesnych warunkach a Object Pascal/Delphi jest językiem obiektowym który jest jak najbardziej na czasie.
Mam Nadzieję że moderatorzy wybaczą nam ten lekki offtop.
Co do meritum to osobiście nie znam innego kompilatora języka Object Pascal/Delphi.
Zapewne istnieje więcej IDE zintegrowanych z jakimś kompilatorem obsługującym ten język ale prawdopodobnie wszystkie będą oparte na tym samym kompilatorze co Lazarus.