Darmowy odpowiednik Corel Draw

(Kylek) #1

Czy istnieje program, którego możnaby używać jako odpowiednika Corel Draw?

Mam zajęcia z grafiki w Corel’u i chciałbym sobie trochę poćwiczyć w domu ale nie mogę znaleźć programu, który pozwalałby na edycję plików CDR. Póki mieliśmy zajęcia z Photoshopa, używałem GIMP’a ale przy Corel’u to odpada.

Oczywiście używanie pirata nie wchodzi w grę - dawno temu postanowiłem zerwać z używaniem piratów i konsekwentnie się tego trzymam. Interesuje mnie program darmowy do użytku domowego.

(maniooo) #2

Witam,

I raczej nie znajdziesz.

Może spytaj, czy Wasza szkoła nie wykupiła licencji edukacyjnej,

może jest możliwość korzystania z programu do samokształcenia w domu?

Jeżeli masz ochotę pobawić się w grafikę wektorową, to polecam program Inkscape.

Swoją drogą, może da się je sprzęgnąć używając jakiegoś innego formatu,

który oba obsługują (wątpię, ale możesz spróbować).

(Napieral) #3

Polecam program Inkscape. Dostępny jest dla większości systemów operacyjnych, jest wciąż rozwijany i powoli zaczyna doganiać użytecznością Corela

http://www.inkscape.org/

(Capletonmix) #4

to ciekawe - człowiek sie uczy cale zycie - byłem pewien że corel nie ma darmowego odpowiednika :slight_smile:

(Blotny) #5

Również polecam, tylko malutka uwaga: ma pewne problemy czasami ze stabilnością, więc w miarę często zapisuj pracę.

(ogierinho) #6

Na to też jest rada. Trzeba wejść sobie w Inkscapie w “Edit” > “Preferences” > “Input/Output” > “Autosave” (nie wiem jak tam jest po polsku, bo używam angielskiej wersji), ta opcja włącza autosavy, w momencie gdy program się wykrzaczy zostaje stworzona kopia pracy w C:\Documents and Settings<name>, dokumenty z tego automatycznego backupu nazywają się jakoś w stylu newdocument1_(tutaj chyba data stowrzenia pliku, która jest poprzedzielana “_”).svg

A sam program też polecam super mi się na nim działa.

(marcin20000) #7

To nie złota łopata, a koparka dla Ciebie. Po 12 latach odpowiadasz? Kurde, w tym czasie autor pewnie i szkołę skończył i studia i dziecka się doczekał…

1 Like
(ogierinho) #8

Szczerze, spojrzałem, że to maj 09, myślałem że to dzień chodzi.

(Radek68) #9

Fakt, wiele lat ma wątek, ale akurat ta porada może się komuś przydać, więc zostawiam. :slight_smile: